Vokietijos automobilių klubas ADAC atliko Vokietijos rinkoje esančių šviesą atspindinčių liemenių bandymą. Šio bandymo rezultatai pasibaisėtini! Klubas jį jau vadina skandalu!
Nuo 2014 m. Vokietijoje privaloma automobilyje turėti šviesą atspindinčias liemenes. Taip siekiama geriau apsaugoti žmones nelaimingų atsitikimų ir gedimų atvejais, kai jie išlipa iš automobilio ir yra kelyje. Tačiau dviratininkai, motociklininkai ir vaikai, dėvėdami šviesą atspindinčias liemenes, taip pat tampa geriau matomi eisme, ypač blogomis sąlygomis.
Dienos metu šviesą atspindinčios liemenės standartiškai tamsinamos fluorescencinėmis spalvomis, o kad būtų geriau matomos naktį, jos turi šviesą atspindinčias juosteles, t. y. atspindi ant jų krintančią šviesą. Bent jau tokia yra teorija.
Tačiau 2023 m. vasarą „YouTube“ kanale „DashcamDriversGermany“ pasirodė vaizdo įrašas, kuriame rodomos įvairios šviesą atspindinčios liemenės, o kai kuriose iš jų šviesą atspindintys elementai naktį neatliko savo darbo. Atrodo visiškai neįmanoma, kad Vokietijoje, garsėjančioje įstatymų besilaikančiais piliečiais, būtų parduodamos šviesą atspindinčios liemenės, neatitinkančios standarto DIN EN ISO 20471, kuriame nustatyti įspėjamųjų drabužių reikalavimai ir bandymo procedūros, reikalavimų.
Didžiausias Vokietijos automobilių klubas ADAC nusprendė tai išbandyti.
Klubas įsigijo 14 skirtingų modelių šviesą atspindinčių liemenių, įskaitant vaikams skirtus modelius.
Jau pirmieji paviršutiniški bandymai, atlikti naudojant mobiliojo telefono šviesos diodą, parodė, kad… pusė šviesą atspindinčių liemenių subjektyviai neįtiko bandytojams! Jos praktiškai neatspindėjo ant jų krintančios šviesos!
Subjektyvūs pojūčiai yra subjektyvūs pojūčiai, todėl ADAC atstovai nusprendė patikrinti, ar apsauginės liemenės atitinka EN ISO 20471 standartą dėl šviesą atspindinčių savybių, naudodami specialų gerai žinomo šviesą atspindinčių elementų gamintojo 3M bandymų rinkinį laboratorinėmis sąlygomis.
Rezultatas? Bent penkios iš bandytų liemenių neatitiko standarto EN ISO 20471 atspindžio savybių reikalavimų. Praktiškai tai reiškia, kad kas trečia iš bandytų šviesą atspindinčių liemenių buvo netinkama naudoti pagal paskirtį, kuriai ji buvo pagaminta!
O tai reiškia, kad jos neužtikrino savo naudotojams optimalaus saugumo kelyje! Jei kas trečia liemenė, kurią išbandė Vokietijos automobilių klubas ADAC, yra netinkama naudoti pagal paskirtį, baisu pagalvoti, kiek tokių liemenių yra ir mūsų rinkoje, o mes, patys to nežinodami, sąžiningai jas perkame.
Vokietijoje standartai taikomi šviesą atspindinčioms liemenėms. Tai reiškia, kad jos turi atitikti tam tikrus standartizuotus kriterijus, nustatytus Vokietijos standarte DIN EN 471:2003+A1:2007 arba Europos standarte EN ISO 20471:2013. Pagal šiuos kriterijus Vokietijoje šviesą atspindinčios liemenės turi būti oranžinės, geltonos arba oranžiniai raudonos spalvos ir pasiūtos iš fluorescencinės medžiagos.
Kitas svarbus reikalavimas – ne mažiau kaip 5 cm pločio šviesą atspindinčios juostelės, einančios aplink visą liemenę ir užtikrinančios ją dėvinčio asmens matomumą 360 laipsnių kampu. Be to, liemenė privalo būti su velcro užsegimu.