Nuo šių metų įsigaliojus Saugaus eismo automobilių keliais ir Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymų pakeitimams, suteikusiems teisę Aplinkos apsaugos departamento (AAVD) pareigūnams stabdyti ir tikrinti dėl taršos tiek lengvąsias, tiek sunkiąsias transporto priemones, įskaitant autobusus, Aplinkos ministerija patvirtino naują transporto priemonių stabdymo ir tikrinimo tvarkos aprašą. Šiame dokumente išsamiai aprašoma stabdymo procedūra.
Jame nurodyta, ką turi dėvėti transporto priemonės sustabdymą atliekantis pareigūnas ir kaip turi būti pažymėta tarnybinė transporto priemonė. Prieš stabdydami transporto priemonę pareigūnai turi įvertinti aplinkybes, kad užtikrintų savo ir kitų asmenų saugumą, o sustabdyta transporto priemonė neturėtų trukdyti kitiems eismo dalyviams. Pareigūnai turėtų vengti stabdyti transporto priemones vietose, kuriose kelio ženklai ar ženklinimas draudžia sustoti ar stovėti.
Pareigūnai privalo dėvėti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės tarnybinę uniformą, o stabdydami tamsiu paros metu – uniformą su šviesą atspindinčiais elementais (dėvėti specialius diržus, naudoti apyrankes ar turėti kitų šviesą atspindinčių elementų).
EPD institucijos tarnybinis automobilis turi būti pažymėtas skiriamaisiais aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės transporto priemonių ženklais, jame turi būti įrengti specialūs garsiniai signalai ir mėlyni švyturėliai, o sustojus tamsiu paros metu – tik mėlyni švyturėliai. Tarnybinės transporto priemonės turi būti tamsiai žalios arba sidabrinės spalvos, o transporto priemonės ženklinime turi būti užrašas „LIETUVOS APLINKOS APSAUGA“.
Transporto priemonės ekipažą turi sudaryti ne mažiau kaip du aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai.
Prieš stabdydami transporto priemonę, pareigūnai turi įvertinti aplinkybes, kad užtikrintų savo ir kitų asmenų saugumą, o sustabdyta transporto priemonė neturi trukdyti kitiems eismo dalyviams. Pareigūnai turėtų vengti stabdyti transporto priemones vietose, kuriose kelio ženklai ar ženklinimas draudžia sustoti ar stovėti.
Svarbu pažymėti, kad EPD pareigūnai atlieką taršos patikrą, tikrina išmetamų teršalų – anglies monoksido (transporto priemonių su benzininiais vidaus degimo varikliais), dūmingumo (transporto priemonių su dyzeliniais vidaus degimo varikliais) – atitiktį nustatytoms ribinėms vertėms, taip pat pavojingų eksploatacinių skysčių (aušinimo skysčių, degalų) išmetimą į aplinką. Taip pat skaitykite: „Ar galima važiuoti be katalizatoriaus? Kaip su technine apžiūra?“