Sėkmingai baigti pirmojo lietuviško hibridinės pavaros visureigio „Krampus Mk1“ lauko bandymai - Reidas Official
Technika

Sėkmingai baigti pirmojo lietuviško hibridinės pavaros visureigio „Krampus Mk1“ lauko bandymai

Pirmąjį lietuvišką autonominį hibridinį universalios paskirties visureigį kurianti bendrovė „Ostara“ įveikė lauko bandymų etapą ir pereina prie nuotolinio valdymo ir autonominio režimų vystymo.

Visureigio „Krampus Mk1“ technologijų demonstratorius elektrinės pavaros režimu įveikė bandymus greičio trasoje įvairiomis oro sąlygomis, įskaitant 0-0,5 laipsnių temperatūrą, lietų ir stiprų priešpriešinį vėją.

„Kyviškių aerodrome bagio klasės visureigis „Krampus“ buvo testuojamas atliekant 84 pagreitėjimus iki maksimalaus greičio ir stabdymus. Šis režimas greičiausiai sekina elektros baterijas, o prie spartesnio išsekimo prisidėjo ir neidealios oro sąlygos. Visgi reikia pasidžiaugti, kad net tokiomis sąlygomis „Krampus“ įveikė beveik 100 kilometrų nuotolį,  o tai yra ganėtinai didelis atstumas važiuojant tylos režimu įvairių slaptų užduočių metu“, – sakė „Ostara“ vadovas, atsargos majoras Darius Antanaitis.

Karinės tarnybos Irake ir Afganistane patirties turinčio D. Antanaičio teigimu, vystant „Krampus“ prototipą, sėkmingai tobulinamos mašinos slapumą didinančios hibridinės dyzelinės-elektrinės pavaros savybės – begarsis elektrinių variklių darbas, minimalus šiluminis pėdsakas. Šios savybės suteiktų visureigiui „Krampus“ plačias pritaikymo galimybes ne tik karyboje, teisėsaugoje, pvz., pasienio apsaugoje, bei kitose civilinėse srityse.

Pasak D. Antanaičio, 2021 metais baigusi vystyti hibridinę „Krampus“ pavarą bei atlikusi visureigio bandymus lauko sąlygomis, įmonė „Ostara“ toliau sutelks pastangas į nuotolinio valdymo ir autonominio režimų vystymą. Siekiama, kad galutiniame „Krampus“ projekto etape visureigis būtų visiškai autonomiškas – gebėtų atpažinti ir įveikti kelyje esančias kliūtis, savarankiškai pasirinkti geriausią maršrutą iki kelionės objekto, orientuotis net nesant GPS ryšio.

„Krampus“ dyzelinis variklis įjungiamas kraunant elektros baterijas arba norint palaikyti jų įkrovimo lygį.

Projektinis „Krampus“ veikimo nuotolis su pilnais degalų bakais– iki tūkstančio kilometrų. Planuojama pasiekti, kad vien elektros baterijų energija visureigis galėtų įveikti iki 200 km. Statiškoje pozicijoje baterijų pakrovimui galima naudoti išorinį elektros tinklą. Visureigis skirtas gabenti du žmones ir papildomą 500 kg misijos krovinį, pvz., mokslinę įrangą, elektroninį optinį stebėjimo modulį, nuotolinio valdymo ginkluotės stotį, amunicijos ir kt. atsargas.

„Dėl savo konstrukcijos ypatumų „Krampus“ yra itin mobilus ir gali veikti net nedėkingo reljefo sąlygomis, aukštikalnėse, kur įprastiems vidaus degimo varikliams pritrūksta deguonies, ir požemiuose bei tuneliuose, kur vidaus degimo variklių naudoti išvis negalima. Taip pat dėl savo tylaus veikimo ir ilgų įveikiamų distancijų „Krampus“ galėtų būti naudojamas aplinkosaugoje ir valstybės sienos apsaugoje, kas dabar itin aktualu, kai visai šalia mūsų vyksta didžiulė migrantų krizė. Tai dar vienas įrodymas, kad sėkmingiausios inovacijos gimsta iš praktinio poreikio ar siekiant išspręsti konkrečius iššūkius“, – teigia D. Antanaitis.

D.Antanaičio teigimu, „Krampus Mk1“ prototipą planuojama pristatyti jau kitąmet Paryžiuje vyksiančioje tarptautinėje ginkluotės parodoje „Eurosatory 2022“, o paleisti į rinką – jau 2023 ar 2024 metais. Įmonė „Ostara“ jau planuoja „Krampus Mk2“, antrojo prototipo kūrimą, suteikiant mašinai padidintus gebėjimus važiuoti raižyta, kalvota vietove.

Pranešimą paskelbė: Matas Ramonas, UAB „INK agency“

Įvertinkite mūsų tūrinį spustelėdami ant žvaigždės

Prisijunkite prie pokalbių su bendraminčiais - DISKUSIJOS.

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Tiesioginiai atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button