Vilnius žengia svarbų žingsnį kuriant ekologiškesnę, prieinamesnę ir labiau tarpusavyje susijusią viešojo transporto sistemą. AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) ir Vilniaus miestas pasirašė memorandumą dėl naujų miesto traukinių maršrutų ir integruotos bilietų pardavimo sistemos, kuri supaprastins gyventojų ir svečių keliavimą, kūrimo. Ši iniciatyva dera su miesto tvarumo tikslais, kuriais siekiama mažinti transporto spūstis ir mažinti anglies dioksido išmetimą.
Nauja Vilniaus viešojo transporto era
LTG ir Vilniaus miesto bendradarbiavimo tikslas – didinti judumą ir skatinti naudotis aplinkai draugiškomis transporto priemonėmis. Pasinaudojant esama miesto geležinkelių infrastruktūra, įgyvendinant projektą bus sukurtas vientisas viešojo transporto tinklas. Sistema apims sinchronizuotus tvarkaraščius ir vieningą bilietų pardavimo platformą, todėl keleiviai galės be vargo persėsti iš vieno traukinio į kitą ir iš vieno autobuso į kitą.
„Daug investuojame, kad viešasis transportas Vilniuje taptų patogesnis ir greitesnis. Geležinkelių tinklas turi didelį potencialą, o bendradarbiaudami su LTG galime pagerinti susisiekimą visame mieste“, – sakė Vilniaus meras Valdas Benkunskas. „Ši partnerystė žymi sistemingų pastangų sukurti integruotą transporto sistemą, kurioje bus suderinti tvarkaraščiai, vieninga kelionių planavimo priemonė ir vieningas bilietas visoms transporto rūšims, pradžią.“
Dėmesys tvarumui
Ambicingame miesto Žaliojo miesto plane numatyta gerokai sumažinti anglies dioksido išmetimą. Šiuo metu kiekvienas Vilniaus gyventojas per metus išmeta apie 4,5 tonos CO2, o transporto sektoriuje išmetama 38 proc. visų miesto šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Iki 2030 m. šį skaičių siekiama sumažinti iki 0,9 tonos vienam žmogui.
„Geležinkeliams tenka itin svarbus vaidmuo siekiant Europos žaliojo susitarimo tikslų. Norėdami paspartinti pažangą siekiant darnaus judumo, turime būti visapusiškos ir patogios naudotis transporto sistemos dalis“, – sakė LTG grupės generalinis direktorius Egidijus Lazauskas. „Mūsų bendradarbiavimas su Vilniaus savivaldybe paskatins daugiau žmonių įgyti darnaus keliavimo įpročius.“
Kas pasikeis keleiviams?
- Integruotas bilietų pardavimas: Keleiviai galės įsigyti vieną traukinio ir autobuso bilietą, taip supaprastindami keliavimo patirtį.
- Vieninga kelionės planavimo priemonė: Skaitmeninis sprendimas leis keleiviams vienoje vietoje suplanuoti visą savo kelionę įvairiomis transporto rūšimis.
- Sinchronizuoti tvarkaraščiai: Bus optimizuoti autobusų ir traukinių tvarkaraščiai, kad būtų užtikrintas sklandus susisiekimas.
- Geresnis susisiekimas su geležinkelio stotimis: Atnaujinus infrastruktūrą keleiviams bus lengviau naudotis traukinių paslaugomis.
2023 m. gruodį LTG ir Vilniaus viešojo transporto paslaugų teikėjas JUDU žengė pirmuosius žingsnius integracijos link – traukinių keleiviai, pradedantys arba baigiantys kelionę Vilniaus geležinkelio stotyje, galės įsigyti viešojo transporto bilietus kaip dalį traukinio bilieto kainos.
Ilgalaikė vizija ir investicijos
Siekdami užtikrinti ilgalaikę šios iniciatyvos sėkmę, LTG ir Vilniaus miestas sutelks dėmesį į tvarų finansavimą ir strateginį investicijų planavimą. Ateities plėtros planuose numatyta plėsti maršrutus ir atnaujinti infrastruktūrą, kad būtų galima patenkinti didėjančią keleivių paklausą.
„Šis bendradarbiavimas padės mums sukurti modernią, integruotą transporto sistemą, kuri atitiktų vilniečių poreikius ir kartu padėtų siekti platesnių aplinkosaugos tikslų“, – sakė meras Benkunskas.
Ką manote apie integruotos traukinių ir autobusų bilietų sistemos Vilniuje idėją? Ar tai paskatintų jus dažniau naudotis viešuoju transportu? Pasidalykite savo mintimis žemiau esančiuose komentaruose!