Akmenų mėtymas nuo viadukų ar tiltų ant judančių transporto priemonių yra itin pavojingas veiksmas, kuris, nors ir retas Lietuvoje, kelia rimtą grėsmę eismo saugumui. Net ir mažas daiktas, susidūręs su dideliu greičiu važiuojančiu automobiliu, gali sukelti sunkias avarijas. Štai ką vairuotojai turi žinoti ir kaip reaguoti.
Kodėl tai taip pavojinga
Ant dideliu greičiu važiuojančių transporto priemonių nukritę daiktai gali išdaužti priekinius stiklus, atitraukti vairuotojų dėmesį ar net sukelti mirtinas avarijas. Grėsmė nėra teorinė – tokių incidentų yra buvę įvairiose šalyse, ir Lietuva taip pat nėra visiškai apsaugota. Nors tai reta, teisėsaugos institucijos labai rimtai vertina pranešimus apie mėtytus akmenis, butelius ar kitus daiktus.
Kas atsakingas ir kodėl tai nutinka
Šiuos veiksmus dažnai įvykdo nepilnamečiai arba jauni žmonės, veikiantys impulsyviai, iš nuobodulio ar dėl bendraamžių spaudimo. Psichologai pastebi, kad tokie asmenys paprastai neketina žudyti, bet nesuvokia pasekmių. Tačiau rezultatai gali būti pražūtingi, nepaisant ketinimų.
Kaip reaguoti, jei matote grėsmę
Jei vairuojate ir pastebite, kad kažkas ant viaduko elgiasi įtartinai – mojuoja rankomis, laiko nežinomą daiktą arba, regis, ruošiasi mesti – nestabdykite. Staigūs manevrai gali sukelti grandininės reakcijos avarijas. Verčiau:
- Palaipsniui mažinkite greitį
- Laikykitės saugaus atstumo nuo kitų transporto priemonių
- Skambinkite pagalbos numeriu 112 ir praneškite apie vietą (pvz., kelio pavadinimą, kilometro žymeklį, artimiausią išvažiavimą)
Ką daryti, jei į jūsų automobilį atsitrenkė
Jei į jūsų automobilį atsitrenkė nuo tilto ar viaduko numestas daiktas, sustokite artimiausioje saugioje vietoje, pavyzdžiui, kelkraštyje ar degalinėje. Tada:
- Įvertinkite žalą ir, jei įmanoma, nufotografuokite
- Nedelsdami iškvieskite policiją ir praneškite apie įvykį
- Pasidalykite visomis pastebėtomis detalėmis, įskaitant galimo įtariamojo aprašymą ar buvimo vietą
Teisinės pasekmės pagal Lietuvos įstatymus
Pagal Lietuvos baudžiamojo kodekso 277 straipsnį, už pavojų eismo saugumui, pavyzdžiui, kliūčių išmetimą į kelią, gali būti skiriamos:
- Bauda arba administracinis areštas
- Laisvės atėmimas iki 10 metų, jei kas nors sunkiai sužalojamas arba žūsta
- Kaltinimai pasikėsinimu nužudyti, jei buvo akivaizdi grėsmė gyvybei
Prevencija prasideda nuo informuotumo
Tėvai turėtų šviesti vaikus ir paauglius apie rimtas tokių „pokštų“ pasekmes. Tai, kas gali atrodyti juokinga ar nekenksminga, gali sugriauti gyvenimus – įskaitant ir jų pačių. Kelių policija ragina visuomenę būti budrius ir pranešti apie įtartiną elgesį šalia viadukų ar greitkelių.
Net jei žalos nepadaroma, šie incidentai traktuojami kaip rimti eismo saugumo pažeidimai. Laiku imtasi veiksmų galima išvengti tragedijos.
Kokia jūsų nuomonė? Pasidalinkite savo mintimis komentaruose arba socialiniuose tinkluose.