Jeigu retai vairuojate arba niekada nenaudojote atsarginės padangos, tai nereiškia, kad jos galima nepaisyti. Kaip ir įprastų padangų, atsarginių padangų galiojimo laikas yra ribotas, o naudoti atsarginę padangą, kurios galiojimo laikas pasibaigęs, gali būti taip pat pavojinga, kaip ir važiuoti plikomis padangomis. Taigi taip, atsarginių padangų galiojimo laikas tikrai baigiasi, ir čia rasite viską, ką reikia žinoti, kad atsarginės padangos būtų saugios.
Atsarginės padangos turėtų būti keičiamos po 10 metų
Pasak Ryan Pszczolkowski, „Consumer Reports“ padangų programos vadovo Ryano Pszczolkowskio, atsargines padangas reikėtų keisti po 10 metų, nepriklausomai nuo to, ar jos kada nors buvo naudojamos. „Jei nenurodyta kitaip, naują atsarginę padangą turėtumėte įsigyti po 10 metų, kad užtikrintumėte, jog ją saugu naudoti“, – pažymi jis. Šis terminas taikomas net ir tuo atveju, jei atrodo, kad padanga vis dar turi pakankamą protektorių arba vizualiai atrodo nepažeista.
Priežastis yra ta, kad guma natūraliai suyra laikui bėgant. Dėl temperatūros pokyčių, drėgmės ir laiko poveikio padangos džiūsta ir trūkinėja, silpnėja jų struktūra. Jei avariniu atveju pasikliaujate sena atsargine padanga, rizikuojate, kad padanga suges pačiu netinkamiausiu momentu – dėl to kyla pavojus jums ir kitiems eismo dalyviams.
Kaip patikrinti atsarginę padangą
Taigi jei niekada nenaudojate atsarginės padangos, ją vis tiek reikėtų tikrinti kelis kartus per metus. Greitas vizualinis patikrinimas gali atskleisti įtrūkimus, išgaubimus ar sausą puvinį. Tačiau vienas svarbiausių dalykų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra slėgis padangoje – jei padangoje nelaiko oro, ji nebetinkama naudoti. Tinkamai pripūsta padanga taip pat padeda aiškiau atskleisti bet kokius paviršiaus pažeidimus.
Apžiūrėdami atsarginę padangą, būtinai patikrinkite padangos DOT (Transporto departamento) kodą, kuris yra įspaustas šoninėje sienelėje. Šis keturių skaitmenų skaičius nurodo padangos pagaminimo savaitę ir metus. Pavyzdžiui, DOT kodas 1717 reiškia, kad padanga buvo pagaminta 17-ąją 2017 m. savaitę. Šią datą visada naudokite kaip padangos amžių, o ne pirkimo ar transporto priemonės pagaminimo datą.
Apsauginių padangų tipai ir jų naudojimo trukmė
Paprastai yra dviejų tipų atsarginės padangos:
- Pilno dydžio atsarginės padangos – jos yra tokio paties dydžio kaip įprastos padangos ir gali būti naudojamos ilgesnį laiką. Tačiau joms vis tiek galioja ta pati 10 metų galiojimo pabaigos taisyklė.
- Space-saver (donut) atsarginės padangos – šios kompaktiškos padangos skirtos tik trumpalaikiam naudojimui (iki 80 km arba 50 mylių) ir dažnai laikomos ilgą laiką. Nepaisant minimalaus naudojimo, jos gali greičiau senėti dėl plonesnės konstrukcijos ir ekstremalių temperatūrų poveikio bagažinėje.
Kodėl rizikinga ignoruoti pasibaigusio galiojimo atsarginę padangą
Dauguma vairuotojų apie atsarginę padangą pagalvoja tik tada, kai ją praduria, tačiau jei atsarginė padanga yra sena, nepakankamai pripūsta arba įtrūkusi, ji gali nepadėti saugiai grįžti namo. Nors atsarginės padangos naudojamos retai, jos turi būti paruoštos nenumatytiems atvejams. Tai reiškia, kad jie turi būti tinkamai pripūsti, reikia tikrinti jų būklę ir žinoti jų galiojimo laiką.
Pasibaigusio galiojimo atsarginės padangos gali būti prakiurusios šoninės sienelės, sumažėjęs sukibimas su kelio danga arba oro nuotėkis – visa tai gali pabloginti blogą situaciją. Žiūrėkite į atsarginę padangą kaip į atsarginę saugumo priemonę, o ne kaip į pamirštą priedą.
Apsauginės padangos yra labai svarbios jūsų saugumui, tačiau jos turi savo galiojimo laiką. Keiskite jas ne vėliau kaip kas 10 metų, periodiškai jas tikrinkite ir, norėdami sužinoti jų amžių, patikrinkite DOT kodą. Nemanykite, kad bagažinėje laikoma padanga yra atspari nusidėvėjimui – kitą kartą, kai jos prireiks, nuo jos gali priklausyti jūsų saugumas.
Ar kada nors teko naudotis atsargine padanga? Komentaruose praneškite, kaip ją prižiūrite ir kokios būklės ji buvo, kai jos prireikė!