Kai kyla pavojus gyvybei – užrakintas vaikas ar gyvūnas karštame automobilyje, ar avarijoje įkalintas žmogus – išdaužti stiklą gali būti vienintelis būdas padėti. Tačiau tai padaryti teisingai nėra taip paprasta, kaip atrodo filmuose. Štai praktinis gidas, kaip veikti saugiai ir efektyviai.
Pasirink tinkamą stiklą
Visada rinkis šoninį stiklą, o ne priekinį ar galinį. Priekiniai stiklai dažniausiai yra laminuoti – juos sunku pramušti. Geriausia daužti šoninį stiklą, esantį toliau nuo asmens ar gyvūno, kurį reikia išgelbėti. Kai kuriuose automobiliuose net ir šoniniai stiklai gali būti laminuoti – tokiu atveju patekti į vidų be specialios įrangos bus sudėtinga.
Pamiršk bandymus plika ranka ar koja
Priešingai nei filmuose, stiklo plika ranka ar koja neišmuši – tai pavojinga. Naudok kietą, aštrų daiktą. Jei neturi specialaus gelbėjimo įrankio, pabandyk rasti automobilio įrangos elementų:
- Raktas ratams
- Gesintuvas
- Tempimo kablys
- Kietas metalinis žibintuvėlis
Pirmiausia pasirūpink savo saugumu
Stiklo šukės gali atšokti ar kristi į saloną. Apsaugok ranką audiniu, marškinėliais ar šluoste. Tai padės išvengti įpjovimų ar kitų sužalojimų, ypač jei stiklas subyra greičiau nei tikėtasi.
Smūgiuok tinkamoje vietoje
Nesitaikyk į stiklo centrą. Įsivaizduok jo įstrižaines ir smūgiuok taške arti kampo, geriausia – apatinėje dalyje. Jei turi specialų stiklų daužiklį, pakaks stipriau paspausti aštria galvute tinkamame taške. Jei smūgiuoji kitu daiktu – smūgis turi būti greitas, bet ne per stiprus. Kuo stipresnis smūgis – tuo daugiau šukių skrenda į saloną.
Jei esi užrakintas viduje
Jei automobilis įkrito į vandenį ar elektronika neveikia, langų atidaryti nepavyks. Tokiu atveju bandyk naudoti tai, ką turi – metalinį laikrodį, žibintuvėlį, raktus. Kai kurie siūlo naudoti ištrauktą galvos atlošo metalinę dalį, tačiau daugelyje automobilių ją sunku išimti arba jos forma per daug apvali.
Kada stiklo geriau nedaužyti
Jei užsirakino automobilio durys, bet situacija nėra pavojinga – išsikviesk spynų meistrą. Lietuvoje tokia paslauga kainuoja mažiau nei 50 € ir padeda išvengti stiklo keitimo išlaidų. Jei vis dėlto turi daužti stiklą, pasirink tą, kurį lengviausia pakeisti – dažniausiai tai keleivio pusės šoninis stiklas. Tokiu atveju galėsi važiuoti toliau, nes vairuotojo pusėje neliks stiklo šukių.
Teisiniai aspektai Lietuvoje
Jei veiksmas būtinas gelbstint gyvybę (pvz., užrakintas vaikas ar gyvūnas karštyje), stiklo daužymas nėra traktuojamas kaip pažeidimas. Visgi rekomenduojama dokumentuoti situaciją – nufotografuoti, iškviesti policiją ar greitąją pagalbą.
Ką verta turėti automobilyje?
- Specialų stiklų daužiklį
- Apsaugines pirštines ar šluostę
- Kietą metalinį žibintuvėlį
- Lengvai pasiekiamą tempimo kablį
Išvada
Automobilio stiklo daužymas – rimtas veiksmas, galintis išgelbėti gyvybę. Svarbu pasirinkti tinkamą stiklą, naudoti tinkamą įrankį, apsisaugoti nuo sužalojimų ir žinoti teisinį kontekstą. Geriausia – visada turėti specialų daužiklį automobilyje. Tai maža investicija, galinti turėti didelę reikšmę.
Ar teko su tuo susidurti realiame gyvenime? Pasidalinkite komentaruose!