Pavasaris įsibėgėja, o tai reiškia, kad prasideda padangų keitimo sezonas. Ar jau įsigijote naujų vasarinių arba universalių padangų? Gali būti, kad nors jos ir nenaudotos, tačiau senos kaip ….. trejų metų senumo!
- Ar užsisakėte naujų padangų komplektą? Nenustebkite, jei kurjeris pristatys „senas“.
- Padangos pagaminimo datą galima lengvai patikrinti specialiame ovalo formos laukelyje ant padangos.
- Tačiau svarbiau už padangos pagaminimo metus yra tai, kaip ji laikoma.
Ne kiekviename skelbime internete rasite padangų pagaminimo datą. Kartais pardavėjai ją kruopščiai slepia, bet garantuoja, kad pristatys naują komplektą. Naujos, o tai reiškia nenaudotos ir … ne senesnės kaip trejų metų. Jei rasite nesąžiningą parduotuvę, galite gauti dar senesnių padangų. Laimei, tai galima lengvai patikrinti net ir sumontavus naujas padangas. Tačiau pavojaus signalo nereikėtų kelti kiekvienoje situacijoje.
Kur galiu sužinoti savo padangų pagaminimo datą?
Norint išsiaiškinti tiesą, reikia rasti kodą, įspaustą ant padangos šoninės sienelės. Aiškiai pažymėtame ovaliame langelyje rasite keturis skaitmenis, kurie nurodo pagaminimo datą. Tai nėra metai. Pirmieji du žymi savaitę ir tik paskutiniai du – padangos „gimimo“ metus. Todėl iššifruoti nesunku – jei ovaliajame laukelyje yra kodas 4320 (kaip toliau pateiktame paveikslėlyje), tai reiškia, kad gaminys iš gamyklos išvežtas 43-iąją 2020 m. savaitę.
Kokią reikšmę tai turi? Jei parduotuvės pasiūlyme buvo nurodyti kiti pagaminimo metai, galime pateikti skundą arba bent jau derėtis dėl kainos sumažinimo – gavome prekę, kuri neatitinka aprašymo. Senesnėms padangoms turėtų būti taikoma nuolaida. Tačiau jei pardavėjas nepažadėjo konkrečių metų, o tik nurodė, kad padangos bus naujos, reikia skaitytis su tuo, kad pagaminimo data nesutaps su jūsų užsakymo metais. Kodėl?
Dažnai vasarinės padangos, kurias perkame balandį, buvo pagamintos praėjusiais kalendoriniais metais. Kelių ar net daugiau mėnesių senumo „guma“ yra rinkos standartas. Taip yra todėl, kad, kol padangos atkeliauja iš gamyklos, jos turi pereiti visą logistikos procesą – pasiekti importuotojo sandėlį, tada vietinius didmenininkus ir galiausiai parduotuves bei pirkėjus. Tačiau retai kada šios padangos būna senesnės nei vienerių metų.
Kokią reikšmę turi padangų pagaminimo data?
Guma sensta ir su amžiumi praranda savo savybes. Tačiau svarbiau už pagaminimo datą yra tai, kaip padangos laikomos. Idealiu atveju visiškai naujas padangas, kurios, pavyzdžiui, nebuvo parduotos praėjusį sezoną, reikėtų laikyti sandėlyje ir izoliuoti nuo kenksmingų išorinių veiksnių (UV spindulių, kintančios temperatūros, kelio druskos, automobilių plovimo miltelių). Kodėl? Tinkamai išdėliojus jas sandėlio lentynose, turėtų būti užtikrinta, kad per sandėliavimo laikotarpį jos nesusidėvės – nebus pagrindo nei aferoms, nei kultūrinėms pretenzijoms.
Tačiau jei padangos buvo sumontuotos anksčiau, jų būklė bus daug prastesnė. Net jei tuo metu automobilis nevažiavo, todėl protektorius nenusidėvėjo, tokios padangos neturėtų būti laikomos naujomis. Juo labiau, jei sumontuotos padangos stovėjo ne salone ar požeminiame garaže, o lauke, kur guma buvo veikiama pirmiau aprašytos kenksmingos aplinkos. Jei pardavėjas apie tai neužsiminė, padangas reikėtų jam grąžinti ir paprašyti grąžinti pinigus.