Tolimojo susisiekimo traukiniai ir autobusai yra pigesnė, ekologiškesnė ir saugesnė alternatyva vairavimui.
Šį savaitgalį vykstate į ilgą kelionę automobiliu? Būkite itin atsargūs, nes, kaip atskleidė naujas tyrimas, kai kurios populiariausios Europos atostogų vietos yra vienos iš mirtiniausių vairavimo vietų Europoje.
Išanalizavusi naujausius Europos transporto saugos tarybos (ETSC) duomenis, e. vinjetės greitkelių rinkliavos svetainė „Vignette Switzerland“ nustatė šalis, kuriose milijonui gyventojų tenka daugiausia žuvusiųjų keliuose.
Į populiariausiųjų dešimtuką pateko tokios atostogų kryptys kaip Kroatija, Portugalija ir Italija.
Kuri šalis Europoje yra pavojingiausia vairuoti ir kokia yra geriausia alternatyva?
Tyrimo duomenimis, Bulgarija, kurioje 2023 m. žūsta 79 proc. daugiau žmonių nei vidutiniškai ES, yra pavojingiausia vairuoti šalis Europoje.
Praėjusiais metais šalies keliuose žuvo 526 žmonės – beveik 82 iš milijono gyventojų.
Daugelis keliautojų, norėdami apžiūrėti Balkanų šalį, renkasi automobilių nuomą už sostinės Sofijos ribų. Tačiau Bulgarijoje veikia platus traukinių ir autobusų tinklas, o kainos, palyginti su daugeliu Europos šalių, yra prieinamos, todėl Bulgariją galima pasiekti ir viešuoju transportu.
Nors Bulgarijos traukiniai šiek tiek lėti ir neįmantrūs, jie yra patikimi ir pigūs.
Į Rilos, Pirino ir Rodopų kalnų grandines keliaukite Rodopų siaurojo geležinkelio linija.
Graikija, Portugalija, Italija patenka į pavojingiausių vairuoti šalių dešimtuką
Bulgarija – ne vienintelė Europos šalis, atsiliekanti kelių eismo saugumo srityje. Nuo jos nedaug atsilieka Rumunija, kurioje 2023 m. iš viso žuvo 1 545 eismo dalyviai, t. y. 81 žmogus milijonui gyventojų. Tai yra 78 proc. daugiau žuvusiųjų keliuose nei ES vidurkis.
Rumunija taip pat turi gerą susisiekimą traukiniais ir autobusais, o geležinkelio linija jungia su tarptautiniais maršrutais, įskaitant maršrutus į Bulgariją ir Vengriją.
Trečioje ir ketvirtoje vietoje esančiose Serbijoje ir Latvijoje žuvusiųjų keliuose buvo 66 proc. daugiau nei vidutiniškai.
Tiek Serbijoje, tiek Latvijoje viešasis transportas yra pigus ir patikimas. Nauja greitųjų traukinių linija, jungianti Serbijos sostinę Belgradą su Budapeštu Vengrijoje, ateityje bus pratęsta iki Skopjės ir Atėnų.
Atostogų karštosios vietos taip pat pateko tarp pavojingiausių vairuoti Europos šalių: Kroatija užėmė penktąją vietą, kurioje žuvo 56 proc. daugiau vairuotojų nei vidutiniškai, Portugalija – 32 proc., Graikija – 31 proc.
Italija užėmė devintąją vietą – 2023 m. joje iš viso žus 3 094 eismo dalyviai, arba maždaug 54 žuvusieji milijonui gyventojų. Tai 15 proc. daugiau žūčių keliuose nei ES vidurkis.
Lietuva su 23 proc. buvo aštuntoje vietoje, o Lenkija su 13 proc. – dešimtoje.
2023 m. visoje ES užregistruota 20 418 žūčių keliuose, t. y. 45,5 žuvusiojo milijonui gyventojų.
Kaip šią vasarą išlikti saugiems perpildytuose Europos keliuose
Praėjusį savaitgalį poilsiautojų, vykstančių į vasaros keliones, greitkeliuose nuo Vokietijos iki Kroatijos ir Slovėnijos kilo chaosas. Šį savaitgalį Europoje laukiama dar vienos kelionių bangos.
Slovėnijos saugaus eismo agentūra AVP pradėjo įspėjamąją kampaniją, kurios tikslas – priminti vairuotojams, kad ilgesnėse kelionėse reikia daryti pertraukėles ir karštomis dienomis gerti daugiau vandens.
Kroatijos turizmo taryba, norėdama pasveikinti turistus, pagrindinėse rinkliavų rinkimo vietose ir keltų uostuose dalijo vandens butelius ir automobilių oro gaiviklius.
Vairavimui Europoje taip pat galioja savitos taisyklės, kurias reikia žinoti. Daugelyje šalių ant priekinės automobilio sėdynės negalima vežti mažų vaikų, o Prancūzijoje, Ispanijoje ir Šveicarijoje akinius nešiojantys vairuotojai privalo turėti antrą porą akinių.
Būtinai atkreipkite dėmesį ir į greičio apribojimus – jie nustatyti ne tik dėl jūsų saugumo, bet ir dėl to, kad net praėjus keliems mėnesiams po kelionės galite būti baudžiami už jų pažeidimą.