Po kelių valandų važiavimo automobilio keleiviai gali jausti diskomfortą. Tai nėra priežastis kojas padėti ant prietaisų skydelio – užtenka nedidelio smūgio, kad viskas baigtųsi tragiškai!
Atidžiai stebėdami automobilius spūstyse, nesunkiai pastebėsite tuos, kurie, ieškodami patogios vietos keleivio sėdynėje, remiasi kojomis į prietaisų skydelį.
Galbūt tai ir patogu (padėties keitimas yra naudingas, nes, be kita ko, gerina kraujotaką), tačiau šiuo konkrečiu atveju labai pavojinga. Kodėl? Nes beveik visuose automobiliuose po prietaisų skydeliu keleivio pusėje jau yra oro pagalvės. Verta suprasti, kad oro pagalvės dydis ir joje esančios apkrovos jėga yra skirti sustabdyti į ją dideliu greičiu atsitrenkusio kūno, kuris stumia ją dideliu greičiu su tokia jėga, tarsi kartais svertų kelias tonas, judėjimo momentą. Kurdami oro pagalves konstruktoriai taip pat atsižvelgia į keleivio atstumą nuo oro pagalvės ir oro pagalvės pripūtimo laiką. Visi tokie skaičiavimai yra beverčiai, jei išsiskleidimo metu kas nors kaip nors prisiliečia prie oro pagalvės. Po ilgos kelionės ilsėdamiesi ant prietaisų skydelio galite išvengti kojų nutirpimo ar diskomforto, tačiau net ir nedidelio susidūrimo atveju rizikuojate patirti rimčiausių sužalojimų ar net žūti.
Kas gali nutikti, jei kojas laikysite ant prietaisų skydelio?
Kas gali nutikti? Kai oro pagalvė išsiskleidžia, jei keleivis remiasi į ją kojomis ir nėra projektuotojo numatyto atstumo, oro pagalvė veikia kaip katapulta.
Kokia yra sužeidimo rizika? Tai priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant greitį, svorį, sėdynės padėtį, saugos diržo užsegimą ir įtempimą. Jei sėdynė yra palyginti vertikalioje padėtyje (t. y. teisingai), o keleivis, kurio kojos remiasi į prietaisų skydelį, yra prisisegęs saugos diržą, jėgos, atsirandančios dėl pagalvės išsiskleidimo ir kūno atsitrenkimo į ją, greičiausiai tenka kojoms ir dubeniui. Gali lūžti kaulai, įskaitant atvirus lūžius – kraštutiniais atvejais šlaunikaulio galvutė gali būti išplėšta iš dubens! Taip pat yra labai rimtų stuburo sužalojimų, įskaitant lūžius ar nugaros smegenų pažeidimus, rizika.
O ką daryti, jei keleivis neprisisegęs saugos diržo arba guli ant sėdynės labai atloštu atlošu? Tuomet pagalvėlė veiks kaip katapulta ir jis bus paleistas nuo sėdynės į automobilio galą. Tai gali baigtis „kaklo lūžiu“ arba kitais stuburo sužalojimais, rimtais kaukolės sužalojimais. Mirtis arba neįgalumas visam likusiam gyvenimui čia tikrai tikėtinas, ir net automobiliuose, kurie laikomi saugiais ir turi žvaigždučių rinkinį avarijos testuose!
Kada gali išsiskleisti oro pagalvė?
Svarbu suprasti, kad oro pagalvė gali išsiskleisti net ir per labai nedidelį susidūrimą, pavyzdžiui, jei eisme atsitrenkėte į kitą automobilį. Neįmanoma nustatyti, kokiu greičiu gali suveikti pirotechninė apsauga. Daugumoje automobilių priekinės oro pagalvės išsiskleidžia, kai susiduriama su kliūtimi, esančia ne didesniu kaip 30 laipsnių kampu nuo išilginės automobilio ašies, o lėtėjimo jėga yra 8-15 g. Tai maždaug atitinka atsitrenkimą į kietą daiktą. Tai maždaug atitinka smūgį į kietą kliūtį maždaug 30 km/val. greičiu. Tačiau kartais pakanka, pavyzdžiui, per dideliu greičiu atsitrenkti į „gulintį policininką“, nors oro pagalvių valdiklių algoritmai paprastai veiksmingai blokuoja jų įjungimą tais atvejais, kai tai nebūtina.
Jūs taip pat neturėtumėte to daryti!
- Nieko nedėkite ant oro pagalvės dangtelio – nei ant vairo, nei ant prietaisų skydelio. Net nedidelis ženkliukas, emblema, radijo nuotolinio valdymo pultelis ar telefono laikiklis, išsiskleidus oro pagalvei, gali tapti sviediniu, nukreiptu į priešais sėdinčio keleivio galvą. Šioje srityje kartais paslysta net gamintojai – jau buvo kelios atšaukimo akcijos dėl netinkamai suprojektuotų vairo emblemų, dėl kurių vairuotojai buvo sužeisti per eismo įvykį.
- Nevairuokite neprisisegę saugos diržo.
- Nesiremkite rankomis į oro pagalvės korpusą.
- Nesėdėkite per arti vairo.
- Negulėkite ant sėdynės – saugos diržas gali neišlaikyti jūsų tinkamoje padėtyje.
- Nevairuokite tinkamai nesureguliavę galvos atramos – ji turi būti pakankamai arti galvos, ne per aukštai ir ne per žemai!
- Nesodinkite vaiko, šuns ar katės ant kelių – jie gali neišgyventi, jei išsiskleis pagalvėlė!