Nebūtinai lauke turi būti karšta, kad saulėtoje vietoje stovinčio automobilio salone temperatūra pakiltų iki mirtinai pavojingo lygio. Kai oro temperatūra yra 20 laipsnių Celsijaus, jau po valandos pastatytame automobilyje gali būti net 50 laipsnių šilumos.
Automobilio viduje – tarsi šiltnamyje: veikiamas saulės spindulių salonas labai įkaista, o dėl oro cirkuliacijos stovinčiame automobilyje trūkumo salonas kas minutę tampa vis karštesnis. Jei automobilis be stipriai tamsintų langų, esant 25 laipsnių lauko temperatūrai, jau po pusvalandžio salono temperatūra viršija 40 laipsnių, o po valandos – 50 laipsnių.
Jei lauke dar šilčiau arba automobilis stovi po pastatu, kurio fasadas labai atspindi šviesą, temperatūra salone tikrai greitai gali viršyti 70 laipsnių Celsijaus. Kalbame apie vidutinę temperatūrą salone – tam tikrose vietose, pavyzdžiui, ant prietaisų skydelio ar galinės lentynos, ji gali būti net keliais laipsniais aukštesnė.
Ketvirtis valandos uždarytame automobilyje gali būti mirtinai pavojingas vaikui
Esant 50 laipsnių Celsijaus temperatūrai, visiškai sveikas suaugęs žmogus jau po 15 minučių nejudėjimo gali pasijusti labai blogai – po 20-25 minučių gresia rimti širdies ir kraujagyslių sutrikimai. Kalbame apie sveiką, suaugusį žmogų. Vaikų, pagyvenusių žmonių ar asmenų, turinčių kraujotakos sutrikimų, atveju laikas iki gyvybei ir sveikatai pavojingų simptomų atsiradimo yra daug trumpesnis. Praėjus vos kelioms ar keliolikai minučių, situacija tampa tikrai pavojinga, ir su kiekviena prabėgusia minute nusilpusio žmogaus mirties rizika automobilyje didėja.
Vaikams ypač pavojinga tai, kad dėl perkaitimo jie labai greitai nusilpsta, nustoja judėti ir reaguoti į dirgiklius – pašaliniam stebėtojui gali atrodyti, kad jie miega, tačiau iš tikrųjų tai gali būti šilumos smūgis.
Šunys karštį ištveria blogiau nei žmonės
Šunys dar jautresni aukštai temperatūrai nei žmonės. Žmogaus organizmas, pakilus temperatūrai, ginasi išskirdamas vis daugiau prakaito, o šunys neturi prakaito liaukų visame kūne – jų snukis ir letenos yra kūno „aušintuvai“. Per daug sušilęs šuo ima greitai dūstelėti. Jei gyvūnas yra patalpoje, kurioje oras pernelyg karštas, dūsavimo nepakanka kūno temperatūrai sureguliuoti. Labiausiai linkusios perkaisti veislės yra tos, kurios turi trumpus snukius, įskaitant buldogus ir mopsus. Atkreipkite dėmesį, kad šuo su antsnukiu yra daug labiau linkęs perkaisti.