Anglijoje, Svindone, esanti „Magic Roundabout” nėra įprasta eismo sankryža. Sukurta siekiant išspręsti didelių transporto spūsčių problemas, ši kultinė sankryža tapo ir inžinerijos stebuklu, ir intrigų šaltiniu viso pasaulio vairuotojams. 1972 m. pastatytoje sankryžoje yra centrinė žiedinė sankryža, kurią supa šešios mažesnės, ir taip sukuriamas darinys, nepanašus į nieką kitą planetoje.

Kaip tai veikia: Kelių eismo dėlionė, kuri yra stebėtinai veiksminga
Iš pirmo žvilgsnio „Magic Roundabout“ gali pasirodyti pribloškiantis, ypač tiems, kurie nėra susipažinę su netradiciniu jo išdėstymu. Štai kaip jis veikia:
- Septyni tarpusavyje susiję ratai: Didelė centrinė žiedinė sankryža yra centras, o aplink ją – šešios mažesnės žiedinės sankryžos.
- Dvi kryptys: Eismas mažesnėse žiedinėse sankryžose vyksta pagal laikrodžio rodyklę, o centrinėje žiedinėje sankryžoje – prieš laikrodžio rodyklę. Taip sukuriamas dinamiškas srautas, kuris atrodo chaotiškas, bet praktiškai yra labai efektyvus.
- Lanksti navigacija: Vairuotojai gali pasirinkti maršrutą per žiedinę sankryžą, o išvažiavimo tašką galima pasiekti keliais keliais, todėl piko valandomis susidaro mažiau spūsčių.
Ši unikali konstrukcija leidžia sklandžiai pereiti net ir esant intensyviam eismui. Priversdama vairuotojus sulėtinti greitį ir įvertinti aplinką, sistema sumažina susidūrimų dideliu greičiu skaičių, todėl yra saugesnė, nei atrodo.
Kilmė: Revoliucinė koncepcija
„Magiškąją žiedinę sankryžą“ sugalvojo Didžiosios Britanijos transporto ir kelių tyrimų laboratorijos eismo inžinierius Frankas Blackmore’as. Eksperimentuodamas su eismo srautų dinamika, F. Blackmore’as siekė išspręsti spūsčių problemą penkių kelių sankryžoje Svindone. Nors iš pradžių apylanka buvo sutikta skeptiškai, ji greitai įrodė savo veiksmingumą, sukeldama ir susižavėjimą, ir sumaištį.
Įdomūs faktai apie žiedinę sankryžą
- Pavadintas televizijos laidos vardu: Pavadinimas kilęs iš įnoringo 1960 m. vaikų televizijos serialo „Magiškasis rondo kelias“ (The Magic Roundabout), atspindinčio žaismingą ir šiek tiek siurrealistinę dizaino atmosferą.
- Meilės ar neapykantos orientyras: Nors ši sankryža dažnai vadinama viena painiausių pasaulio sankryžų, daugelis vietinių gyventojų tvirtina, kad ji yra stebėtinai intuityvi, kai supranti, kaip ji veikia.
- Pasaulinė šlovė: Magiškasis žiedas įtrauktas į kelionių vadovus, dokumentinius filmus ir neįprasčiausių pasaulio kelių sistemų sąrašus. Jį taip pat privalo pamatyti Svindone viešintys turistai.
- Vairuotojų mokymo karštasis taškas: Tai mėgstama vairavimo instruktorių vieta, kurioje jie moko mokinius valdyti sudėtingus eismo scenarijus.
Poveikis: Efektyvumas viršija bauginimą
Nors netradicinis dizainas gali atrodyti bauginantis, statistiniai duomenys rodo, kad „Magic Roundabout“ pavyko įgyvendinti savo misiją. Eismo srautas yra sklandesnis, sumažėja vėlavimų ir rečiau įvyksta eismo įvykiai, ypač rimti, nei įprastose sankryžose. Tai puikus pavyzdys, kaip naujoviškas dizainas gali paneigti įprastą mąstymą ir pagerinti infrastruktūrą.
Ar jį galėtumėte išbandyti?
Tiems, kurie mėgsta vairavimo iššūkius arba tiesiog nori patirti tikrą kelio keistenybę, „Magic Roundabout“ siūlo nepamirštamą patirtį. Nors iš pradžių jis gali pasirodyti bauginantis, jis yra kūrybingos inžinerijos ir netradicinių sprendimų galios įrodymas.
Taigi, kai kitą kartą būsite Svindone, giliai įkvėpkite, pasitikėkite srautu ir pasinerkite į Didžiosios Britanijos 7 žiedinių aplinkkelių stebuklo magiją!