Ar kada nors susimąstėte, kodėl vieni žmonės gali valgyti viską, ko nori, ir nepriaugti svorio, o kiti kovoja su kiekviena papildoma kalorija? Atsakymas dažnai slypi medžiagų apykaitoje – sudėtingame procese, kurio metu jūsų kūnas maistą paverčia energija. Jei jaučiate, kad jūsų pastangos numesti svorio stringa arba per greitai priaugate svorio, dėl to gali būti kalta medžiagų apykaita. Pateikiame septynis dažniausiai pasitaikančius veiksnius, galinčius sulėtinti medžiagų apykaitą, ir patarimus, kaip jų išvengti.
1. Per daug cukraus
Saldūs skanėstai, tokie kaip sausainiai, pyragaičiai ir guminiai meškiukai, yra ne tik nesveiki – jie taip pat gali sutrikdyti medžiagų apykaitą. Suvalgius didelį kiekį cukraus, cukraus kiekis kraujyje padidėja, todėl kasa turi išskirti insuliną. Šis hormonas padeda pernešti cukrų į ląsteles, tačiau dėl jo cukraus kiekis kraujyje gali staiga sumažėti, o tai gali sukelti potraukį dar nesveikesniems užkandžiams. Šis užburtas ratas gali sulėtinti medžiagų apykaitą ir paskatinti svorio augimą.
Patarimas: rinkitės natūralius saldiklius, pavyzdžiui, medų ar vaisius, ir ribokite perdirbto cukraus vartojimą.
2. Nereguliarūs valgymo įpročiai
Valgių praleidinėjimas arba „vakarienės atšaukimas“ gali atrodyti geras būdas sumažinti kalorijų kiekį, tačiau tai gali atsigręžti priešinga linkme. Kai valgote nereguliariai, jūsų organizmas pereina į „taupymo režimą“ ir sulėtina medžiagų apykaitą, kad išsaugotų energiją. Dėl to ilgainiui sunkiau numesti svorio.
Patarimas: valgykite reguliariai, subalansuotus patiekalus, kad medžiagų apykaita visą dieną būtų aktyvi.
3. Nepakankamai baltymų
Baltymų turtingas maistas, pavyzdžiui, riešutai, kiaušiniai, mėsa ir ankštinės daržovės, yra būtinas sveikai medžiagų apykaitai. Virškindamas baltymus organizmas sudegina daugiau kalorijų nei virškindamas riebalus ar angliavandenius. Be to, baltymai padeda palaikyti raumenų masę, kuri labai svarbi greitam metabolizmui.
Patarimas: į kiekvieną valgį įtraukite baltymų šaltinį, kad pagreitintumėte medžiagų apykaitą ir ilgiau išliktumėte sotūs.
4. Dehidratacija
Vanduo gyvybiškai svarbus beveik visoms organizmo funkcijoms, įskaitant medžiagų apykaitą. Jei negeriate pakankamai vandens, medžiagų apykaitos procesai gali sulėtėti, todėl bus sunkiau efektyviai deginti kalorijas.
Patarimas: kad medžiagų apykaita vyktų sklandžiai, kasdien išgerkite bent 1,5 litro vandens arba žolelių arbatos.
5. Alkoholio vartojimas
Alkoholiniuose gėrimuose yra daug kalorijų ir dažnai juose yra pridėtinio cukraus, kuris gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Be to, alkoholis slopina medžiagų apykaitą, todėl organizmas lengviau kaupia riebalus.
Patarimas: apribokite alkoholio vartojimą ir rinkitės sveikesnes alternatyvas, pavyzdžiui, gazuotą vandenį su šlakeliu vaisių sulčių.
6. Greitas maistas
Burgeriuose, keptose bulvytėse ir kituose greitojo maisto produktuose yra daug sočiųjų riebalų ir mažai maistingųjų medžiagų. Šie riebalai gali sulėtinti virškinimą ir trukdyti organizmui efektyviai skaidyti angliavandenius ir riebalus.
Patarimas: greitąjį maistą keiskite sveikesniais patiekalais, pavyzdžiui, daržovių bulvytėmis ar pilno grūdo bandelėmis.
7. Fizinio aktyvumo stoka
Sėdimas gyvenimo būdas yra vienas didžiausių lėtesnės medžiagų apykaitos kaltininkų. Ilgai sėdint gali sulėtėti medžiagų apykaita, todėl lengviau priaugti svorio.
Patarimas: į kasdienę rutiną įtraukite daugiau judėjimo. Lipkite laiptais, o ne liftu, po valgio eikite pasivaikščioti ir reguliariai mankštinkitės.
Jūsų medžiagų apykaita atlieka svarbų vaidmenį išlaikant sveiką svorį. Vengdami šių septynių dažniausiai daromų klaidų, galite išlaikyti aktyvią medžiagų apykaitą ir palaikyti bendrą sveikatą. Atminkite, kad maži pokyčiai ilgainiui gali labai pasikeisti.
Ar pastebėjote, kad kuris nors iš šių veiksnių turi įtakos jūsų medžiagų apykaitai? Kokių veiksmų ėmėtės, kad ją pagreitintumėte? Pasidalykite savo patirtimi ir patarimais žemiau esančiuose komentaruose!