Matcha buvo giriama kaip supermaistas, tačiau ar ji tikrai tokia naudinga, kaip teigiama? Dr. Julia Fischer, gerai žinoma gydytoja ir įtakinga sveikatos specialistė, atidžiau apžvelgia matcha poveikį širdies sveikatai, svorio mažinimui ir demencijos rizikai, taip pat atkreipia dėmesį į galimą šalutinį poveikį.
Kodėl Matcha tokia populiari?
Matcha – smulkiai sumalti žaliosios arbatos milteliai – plačiai išpopuliarėjo dėl tariamos naudos sveikatai. Ji dažnai reklamuojama kaip medžiagų apykaitą skatinanti, imuninę sistemą stiprinanti ir net smegenis sauganti priemonė. Tačiau kiek tai yra moksliškai pagrįsta ir ar yra kokių nors trūkumų?
Dr. Fišeris aiškinasi, ar matcha tikrai stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, padeda numesti svorio ir mažina demencijos riziką, kaip teigia daugelis sveikatos entuziastų.
Matcha nauda sveikatai
Matcha turi daug antioksidantų, ypač katechinų, kurie saugo ląsteles nuo pažeidimų ir palaiko širdies sveikatą. Kai kurie tyrimai rodo, kad šie junginiai gali padėti sumažinti blogojo cholesterolio (MTL) kiekį ir sumažinti uždegimą, kuris skatina širdies ir kraujagyslių ligas.
Dar vienas dažnai minimas matcha privalumas – jos vaidmuo reguliuojant svorį. Kofeino ir katechinų derinys gali šiek tiek pagreitinti medžiagų apykaitą ir riebalų oksidaciją, todėl ji yra populiarus pasirinkimas norintiems natūraliai numesti svorio.
Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad reguliariai vartojant žaliąją arbatą gali sumažėti kognityvinių funkcijų silpnėjimo ir neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio liga ir demencija, rizika. Tačiau, kaip įspėja daktaras Fischeris, „Matcha nėra stebuklingas vaistas“. Nors ji gali palaikyti bendrą sveikatą, ji neturėtų pakeisti subalansuotos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo.
Kiek Matcha yra per daug?
Nepaisant daugybės privalumų, matcha nėra be rizikos, ypač jei jos vartojama per daug. Dr. Fischer įspėja, kad matcha gali būti užteršta aliuminiu iš dirvožemio, kuris laikui bėgant gali kauptis organizme.
Norint išlikti saugiems, ji pataria suvartoti ne daugiau kaip 2-4 g (arba ne daugiau kaip 4 puodelius) per dieną. Per didelis vartojimas gali sukelti virškinimo problemų, padažnėti širdies ritmas ir net apkrauti kepenis dėl didelės tam tikrų junginių koncentracijos.
Kokybė svarbu – ne visos Matcha yra vienodos
Kai kalbama apie matcha, kokybė yra labai svarbi. Pigesnėse rūšyse gali būti daugiau sunkiųjų metalų ar pesticidų, todėl jos gali būti ne naudingos, o kenksmingos.
Nėščiosios ir krūtimi maitinančios moterys turėtų būti ypač atsargios vartodamos matčą dėl joje esančio kofeino ir galimų teršalų. Dr. Fischer taip pat pataria neduoti matcha vaikams, nes jų organizmas yra jautresnis kofeinui ir kitiems aktyviesiems junginiams.
Tiems, kurie nori mėgautis matcha nauda sveikatai, rekomenduojama investuoti į aukštos kokybės ekologiškus produktus.
Skonio faktorius – mėgstate ar nekenčiate?
Nors matcha laikoma maistingųjų medžiagų jėgaine, jos skonis tinka ne visiems. Kai kuriems žmonėms patinka jos žemės, umami skonis, o kiti sako, kad jos skonis primena žolę.
Nepriklausomai nuo asmeninių pageidavimų, svarbiausia yra saikingumas. Kaip ir bet kurios kitos supermaisto tendencijos atveju, norint visapusiškai mėgautis jo nauda ir nesukelti nereikalingos rizikos, būtina išlaikyti pusiausvyrą.
Ar turėtumėte gerti Matcha?
Saikingai vartojama Matcha turi daug naudos sveikatai, įskaitant antioksidantų palaikymą, geresnę medžiagų apykaitą ir galimą smegenų apsaugą. Tačiau per didelis vartojimas gali kelti pavojų sveikatai, ypač jei nukenčia produkto kokybė.
Pagrindinės išvados:
- Matcha sudėtyje yra galingų antioksidantų, kurie gali padėti širdies ir smegenų sveikatai.
- Ji gali padėti numesti svorio, tačiau tai nėra stebuklingas vaistas.
- Per didelis matcha kiekis gali sukelti aliuminio kaupimąsi ir kitas sveikatos problemas.
- Nėščios moterys, krūtimi maitinančios motinos ir vaikai matčą turėtų vartoti atsargiai.
- Svarbu kokybė – visada rinkitės ekologišką, aukštos kokybės matčą, kad gautumėte geriausią naudą.
Ar reguliariai geriate matcha? Ar pastebėjote kokią nors naudą ar šalutinį poveikį? Pasidalykite savo mintimis komentaruose!