Naminis gyvūnas namuose teikia daug naudos. Tyrimais įrodyta, kad šuns ar katės glostymas gali sumažinti stresą, pagerinti nuotaiką ir net sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Gyvūno augintinio turėjimas taip pat gali paskatinti sveikesnį gyvenimo būdą, nes šuns vedžiojimas užtikrina reguliarų judėjimą lauke, o gyvenimas su kate gali sumažinti astmos ir alergijos riziką. Tačiau, nepaisant šių privalumų, naminių gyvūnėlių savininkai turi nepamiršti higienos ir rizikos sveikatai. Katės ir šunys gali pernešti kenksmingas ligas, kuriomis gali susirgti jų šeimininkai.
Ar jūsų augintinis gali platinti ligas?
Naminiai gyvūnai, ypač katės ir šunys, gali būti bakterijų, parazitų ir grybelių, kurie gali kelti pavojų žmonėms, nešiotojai. Nors reguliarus veterinarinis patikrinimas ir tinkama augintinių priežiūra gerokai sumažina šią riziką, leidžiant augintiniams miegoti jūsų lovoje arba valgyti nuo jūsų stalo, gali padidėti kenksmingų ligų sukėlėjų poveikis. Štai keletas ligų, kurias naminiai gyvūnai gali perduoti žmonėms:
Toksokarozė
Toksokarozė yra parazitinė infekcija, kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių lervos, randamos katės ar šuns išmatose. Šios lervos gali prisitvirtinti prie augintinio kailio ir letenų, todėl tiesioginio kontakto metu gali būti perduotos žmonėms. Patekę į organizmą, parazitai gali keliauti po kūną ir pažeisti vidaus organus, įskaitant kepenis, plaučius, smegenis ar net akis. Simptomai gali būti karščiavimas, pilvo skausmas, odos bėrimas, o sunkiais atvejais – neurologinės komplikacijos.
Toksoplazmozė
Toksoplazmozę sukelia parazitas Toxoplasma gondii, kurį katės gali platinti per savo išmatas. Nors sveikiems asmenims infekcija paprastai būna lengva, ji kelia didelį pavojų nėščioms moterims. Užsikrėtus nėštumo metu, gali įvykti persileidimas arba atsirasti sunkių apsigimimų. Geriausias prevencijos būdas – kasdien valyti kraiko dėžę ir vengti kontakto su benamėmis katėmis.
Echinokokozė (hidatidų liga)
Šią ligą sukelia kaspinuočio lervos, kurias šunys ir katės gali pernešti ant kailio ar letenų. Jei lervos perduodamos žmonėms, kepenyse, plaučiuose ir kituose organuose gali išsivystyti cistos, kurios kartais pasiekia mažo kopūsto dydį. Šios cistos gali likti nepastebėtos daugelį metų, tačiau jei jos plyšta, gali sukelti stiprų vidinį kraujavimą ir organų pažeidimus.
Leptospirozė
Leptospirozė yra bakterinė infekcija, kuri gali būti perduodama per užsikrėtusio augintinio šlapimą. Į žmogaus organizmą ji patenka per pjūvius, gleivines arba užterštą vandenį. Simptomai gali būti karščiavimas, raumenų skausmas, galvos skausmas, o sunkiais atvejais – inkstų ar kepenų nepakankamumas. Norint išvengti komplikacijų, būtinas skubus gydymas antibiotikais.
Kačių įdrėskimo liga (bartoneliozė)
Bartonella bakterijomis užsikrėtusios katės gali jas perduoti žmonėms per įbrėžimus ar įkandimus. Simptomai: limfmazgių patinimas, karščiavimas, nuovargis, o retais atvejais – sunkios komplikacijos, pavyzdžiui, akių infekcijos ar encefalitas. Sumažinti riziką gali padėti katės nagų kirpimas ir vengimas grubiai žaisti.
Žieduotoji pūslelinė (dermatofitija)
Žieduotoji pūslelinė yra grybelinė infekcija, kuria serga ir žmonės, ir gyvūnai. Ji plinta per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusio augintinio oda ar kailiu. Dėl šios ligos ant odos atsiranda raudonų, niežtinčių dėmių, todėl reikalingas priešgrybelinis gydymas. Reguliari šukavimo ir higienos praktika padeda sumažinti riziką.
Ar turėtumėte leisti augintiniams miegoti savo lovoje?
Leisti naminiams gyvūnams miegoti jūsų lovoje yra asmeninis pasirinkimas, tačiau jis susijęs su galimais pavojais. Net švariausi augintiniai gali pernešti bakterijų, grybelių ir parazitų, kurie gali patekti jų šeimininkams. Gyvūnų plaukai, pleiskanos ir mikroskopiniai alergenai taip pat gali sukelti kvėpavimo takų problemų, ypač alergiškiems ar astma sergantiems žmonėms.
Jei nusprendėte dalytis lova su augintiniu, laikykitės šių saugos priemonių:
- Reguliariai skalbkite patalynę.
- Užtikrinkite, kad jūsų augintinis būtų paskiepytas ir nukirmintas.
- Rūpinkitės, kad jūsų augintinio letenos ir kailis būtų švarūs po veiklos lauke.
- Naudokite atskirą antklodę savo augintiniui, kad sumažintumėte tiesioginį kontaktą.
Ar augintiniai gali valgyti nuo jūsų stalo?
Maitinti augintinius nuo stalo yra ne tik blogas įprotis, bet ir gali būti pavojinga. Daugelyje žmonių maisto produktų yra sudedamųjų dalių, kurios yra toksiškos katėms ir šunims. Dažniausiai pasitaikantys pavojingi maisto produktai yra šie:
- Šokoladas – jame yra teobromino, kuris nuodingas šunims.
- Svogūnai ir česnakai – gali sukelti anemiją tiek katėms, tiek šunims.
- Vynuogės ir razinos – gali sukelti inkstų nepakankamumą šunims.
- Ksilitolis (dirbtinis saldiklis) – Labai toksiškas augintiniams ir gali sukelti traukulius.
- Virti kaulai – Gali suskilti ir sukelti užspringimą arba vidinius sužalojimus.
Kad užtikrintumėte savo augintinio sveikatą, laikykitės veterinarijos gydytojo patvirtinto ėdalo ir venkite dalytis maistu iš savo lėkštės.
Kaip užtikrinti namų saugumą ir higieną?
Kad sumažintumėte su augintinių laikymu susijusią riziką sveikatai, laikykitės šių pagrindinių higienos taisyklių:
- Reguliarus šukavimas – dažnai šukuokite savo augintinio kailį, kad pašalintumėte nešvarumus ir alergenus.
- Rankų plovimas – visada plaukite rankas po darbo su augintiniais, ypač prieš valgį.
- Dažnas valymas – reguliariai siurbkite augintinių plaukus, skalbkite patalynę ir dezinfekuokite kraiko dėžutes.
- Veterinarinė patikra – Reguliariai lankykitės pas veterinarą dėl skiepų, dehelmintizacijos ir sveikatos patikrinimų.
Nors naminiai gyvūnai teikia džiaugsmą ir draugystę, jų savininkai turėtų žinoti apie galimą riziką sveikatai, susijusią su artimu bendravimu. Laikydamiesi geros higienos, reguliariai lankydamiesi pas veterinarijos gydytoją ir atsižvelgdami į tai, kur jūsų augintinis miega ir valgo, galite džiaugtis saugiu ir sveiku ryšiu su savo kailiniu draugu.
Ar leidžiate savo augintiniui miegoti savo lovoje? Ar kada nors esate susidūrę su sveikatos problemomis, susijusiomis su augintinio priežiūra? Pasidalykite savo mintimis žemiau esančiuose komentaruose!