Daugelis žmonių jaučiasi gerokai jaunesni, nei rodo jų gimimo data. Tai nieko keisto, tačiau verta patikrinti, kaip sensta organizmas. Tai parodo biologinis amžius. Norint tiksliai nustatyti šį skaičių, reikia atlikti tyrimus, tačiau labai paprastas pratimas leis greitai pamatyti, ar organizmas sensta greičiau, ar šiek tiek lėčiau.
Ročesterio Mayo klinikos ekspertas daktaras Kentonas Kaufmanas atliko tyrimą, kuris parodė, kad yra ryšys tarp bendros sveikatos būklės ir gebėjimo išlaikyti pusiausvyrą ant vienos kojos. Tyrime dalyvavo 40 savanorių. Paaiškėjo, kad per dešimtmetį stovėjimo ant vienos dominuojančios kojos trukmė sutrumpėja 1,7 sekundės, o ant kitos kojos – 2,2 sekundės.
Pusiausvyros problemos ir biologinis amžius
Tyrimas parodė, kad su amžiumi progresuojantys pusiausvyros pokyčiai yra susiję – per didelis nukrypimas nuo normos gali reikšti, kad mūsų organizmas sensta greičiau, pvz., turime širdies ir kraujagyslių problemų, kurios turi įtakos biologiniam amžiui. Šis pratimas gali būti ypač naudingas senjorams, nes tyrimo metu tiksliai nustatytas vidutinis vyresnio amžiaus žmonių stovėjimo laikas. Tai leidžia lengvai nustatyti sveikatos būklę – jei tam tikrą sekundžių skaičių pastovime ant vienos kojos, mūsų biologinis amžius gali būti artimas tikrajam. Ilgesnis laikas gali reikšti, kad mūsų organizmas yra šiek tiek jaunesnis, o trumpesnis laikas sintezuoja, kad reikia atlikti tyrimus.
Kiek turėtume išlaikyti stovėdami ant vienos kojos? Remiantis tyrimu, paskelbtu žurnale „British Journal of Sports Medicine“, manoma, kad:
- žmonės iki 69 metų amžiaus turėtų išsilaikyti ant vienos kojos ne trumpiau kaip 30 sekundžių.
- 70-80 metų amžiaus žmonės turėtų išsilaikyti 20 sekundžių.
- vyresni nei 80 metų amžiaus žmonės turėtų išsilaikyti 10 sekundžių.
Didžiausią susirūpinimą turėtų kelti trumpesnis nei 5 sekundžių rezultatas. Jaunesni nei 69 metų asmenys taip pat turėtų būti tikrinami, jei rezultatas yra trumpesnis nei 10 sekundžių. Žinoma, jaunesnių 20-ies ar 30-ies metų žmonių rezultatai bus geresni nei 50-ies ar 60-ies metų žmonių. Tačiau 30 sekundžių yra šios grupės normos. Mažesnis laikas, be kita ko, rodo širdies ir kraujagyslių problemas.
Kaip atlikti šį pratimą stovint ant vienos kojos?
Atlikto tyrimo dalyviams buvo leista laikyti koją, ant kurios jie nestovėjo, ten, kur jie norėjo. Profesorius Kaufmanas pabrėžė, kad stovėjimas ant vienos kojos yra geras ir paprastas bendros žmogaus sveikatos rodiklis. Taip yra todėl, kad pusiausvyra atspindi, kaip tam tikros organizmo sistemos veikia kartu.
Šį pratimą galima atlikti beveik bet kur ir jis yra labai paprastas. Atlikite šiuos veiksmus:
- Atsistokite basomis ant lygaus ir stabilaus paviršiaus, pvz., grindų.
- Tada pakelkite kairę koją taip, kad pėda neliestų žemės. Kairę koją galite laikyti rankomis.
- Stenkitės išlaikyti pusiausvyrą tokioje padėtyje 30 sekundžių. Pratimą pakartokite keldami dešinę koją.