Artėjant naujiems metams daugelis svarsto galimybę laikytis dietos, kad numestų atostogų svorį. Vienas iš populiarių metodų gali būti protarpinis badavimas, tačiau naujajame tyrime teigiama, kad jei jums svarbu, kad plaukai būtų sveiki, verta pagalvoti du kartus.
Protarpinis badavimas – tai praktika, kai kalorijos vartojamos tik ribotą laiko tarpą. Vienas iš populiarių būdų, vadinamas 5:2 metodu, yra penkias dienas per savaitę valgyti visas kalorijas, o kitas dvi dienas badauti arba suvalgyti mažiau nei 500 kalorijų.
Šių metų pradžioje atlikti tyrimai parodė, kad taip maitinantis ne tik nepriaugama svorio, bet ir apsisaugoma nuo kepenų uždegimo. Be to, paaiškėjo, kad 5:2 metodo derinimas su tam tikru baltymų vartojimo modeliu, vadinamu „baltymų kiekio didinimu“, padidino naudingų žarnyno mikrobų kiekį ir paskatino prarasti daugiau varginančių visceralinių riebalų.
Kitas nutrūkstamo badavimo būdas – vartoti kalorijas tik tam tikru dienos laikotarpiu, pavyzdžiui, nuo vidurdienio iki 20 val. vakaro. 2023 m. atliktas tyrimas parodė, kad šis metodas buvo veiksmingesnis nei paprastas kalorijų ribojimas, padedantis diabetikams numesti svorio.
Ne taip greitai
Nors ir toliau daugėja įrodymų, kad valgymas ribojant laiką yra naudingas sveikatai, naujajame tyrime, kurį atliko Westlake universiteto Džedziango mieste (Kinija) mokslininkai, padaryta išvada, dėl kurios šios praktikos trūkumų skiltyje gali tekti padėti varnelę.
Norėdami sužinoti, kaip protarpinis badavimas gali paveikti odos ir plaukų audinius, tyrėjai nuskuto visus pelių grupės plaukus. Tuomet joms skyrė skirtingas dietas. Vienai grupei buvo leidžiama valgyti tik kas antrą dieną, kita grupė valgė aštuonias valandas per dieną ir badavo 16 valandų, o trečiajai grupei buvo leista nevaržomai gauti maisto.
Pelės, kurios galėjo valgyti viską, ko norėjo, po 30 dienų ataugino didžiąją dalį plaukų. Tačiau abiejų grupių pelės, kurių valgymo grafikas buvo ribojamas, po 96 dienų vis dar nebuvo atauginusios visų plaukų. Atlikdami papildomą nedidelį tyrimą su žmonėmis, mokslininkai 49 sveikiems suaugusiems žmonėms taikė mitybos planą, pagal kurį jie galėjo vartoti kalorijas tik aštuonias valandas per dieną. Po to, kai jie nusiskuto galvas, komanda nustatė, kad jų plaukai ataugo 18 % lėčiau nei kontrolinės grupės.
Cukrus ir riebalai
Tyrėjai teigia, kad badavimo ir plaukų augimo spartos ryšį lemia kalorijų ribojimo poveikis plaukų folikulų kamieninėms ląstelėms (HFSC), kurios yra labai svarbios naujų plaukų augimo sudedamosios dalys. Kontrolinės grupės pelių šios ląstelės suaktyvėjo praėjus 20 dienų po to, kai jos buvo nuskustos.
Tačiau kai organizmas badauja, jis pereina nuo gliukozės deginimo prie riebalų deginimo. Kalorijas ribojančių pelių organizme prie plaukų folikulų padaugėjo laisvųjų riebalų rūgščių, todėl jie žuvo, vykstant vadinamajai apoptozei arba programuojamai ląstelių mirčiai. Taigi vietoj to, kad šių graužikų plaukų augimo ląstelės taptų aktyvios, jos pakeitė kryptį ir išnyko.
Atlikdami tyrimą odos ląstelėms mokslininkai nenustatė jokio protarpinio badavimo poveikio ir padarė išvadą, kad epitelio ląstelės, iš kurių sudaryta oda, gali išvengti riebalų rūgščių poveikio dėl padidėjusio atsparumo antioksidantams.
Iš tiesų, kai komanda pelėms, kurios badavo su pertraukomis, pritaikė antioksidantą vitaminą E, jis padėjo sušvelninti lėtesnio plaukų augimo poveikį. Tas pats pasakytina ir apie peles, kurios buvo genetiškai modifikuotos taip, kad jų ląstelėse būtų daugiau antioksidantų.
Apie peles ir žmones
Nors galima rasti paralelių tarp tyrimų su žmonėmis ir graužikais, mokslininkai teigia, kad norint patvirtinti protarpinio badavimo poveikį plaukų ataugimui, reikia atlikti tyrimus su didesne žmonių grupe.
„Žmonių populiacija yra labai nevienalytė, todėl poveikis skirtingiems žmonėms gali būti skirtingas“, – sako vyresnysis tyrimo autorius ir kamieninių ląstelių biologas Bingas Zhangas. „Be to, pelių medžiagų apykaita, palyginti su žmonių, yra labai greita, todėl badavimas ir medžiagų apykaitos perjungimas turi didesnį poveikį pelių HFSC. Žmonėms pastebimas švelnesnis poveikis – vis dar yra apoptotiškų kamieninių ląstelių, tačiau daug HFSC išgyvena. Taigi plaukai vis tiek atauga, tik šiek tiek lėčiau nei įprastai.“
Zhangas taip pat įspėja, kad, remiantis jo komandos atlikto tyrimo rezultatais, nereikėtų atsisakyti protarpinio badavimo praktikos.
„Nenorime atbaidyti žmonių nuo protarpinio badavimo, nes jis yra susijęs su daugybe naudingų poveikių, tik svarbu žinoti, kad jis gali turėti tam tikrą nenumatytą poveikį“, – apibendrina jis.
Tyrimas paskelbtas žurnale „Cell Press“.