Šiuolaikiniuose automobiliuose technologijos palengvina vairavimą ir automobilio valdymą ir padaro jį išmanesnį. Nuo automobilio atrakinimo ir užrakinimo nuotoliniu būdu iki salono temperatūros reguliavimo ar net prisijungimo prie automobilio „Wi-Fi“ – tai tik kelios naujausių automobilių modelių funkcijos. Ekspertai dabar siūlo perkant naują automobilį atsižvelgti ne tik į tradicinius veiksnius, tokius kaip variklio galia ar kėbulo tipas, bet ir į jo išmaniąsias galimybes.
„Į naujus automobilių modelius integruojant vis daugiau išmaniųjų technologijų, transporto priemonių valdymas tampa paprastesnis, o šios technologijos padeda išvengti nelaimingų atsitikimų kelyje. Kitas visos automobilių pramonės žingsnis – daugiau funkcijų ir valdymo suteikti pačiam automobiliui“, – aiškina skaitmeninių paslaugų bendrovės „Bitė Lietuva“ generalinis direktorius Gintas Butėnas.
Interneto nauda automobiliuose
Interneto įtraukimas į automobilius suteikia daug privalumų. Dabar automobiliai turi vartotojo sąsajas, kurios palengvina mobiliųjų įrenginių integravimą, todėl vairuotojai gali pritaikyti savo vairavimo patirtį.
„Dar visai neseniai vienintelė pramoga keleiviams buvo radijas. Šiandien automobiliuose įrengti keli ekranai, kuriuose galima žiūrėti „YouTube“, „Netflix“, „Go3“ ar kitas programėles. Netrukus pamiršime, kad navigacija buvo atskiras įrenginys – dabar daugelyje automobilių navigacija yra tiesiai ant prietaisų skydelio“, – sako Eligijus Rakickas, „Bitė Lietuva“ produktų vadovas.
Automobilio salonas tampa mūsų buvimo internete pratęsimu – keleiviai dabar gali prisijungti prie automobilio „Wi-Fi“ prieigos taško, naršyti internete ir naudotis mėgstamomis programėlėmis kaip namuose.
Be to, tokios naujovės kaip daiktų internetas (IoT) ir autonominio vairavimo technologijos atveria dar daugiau galimybių.
„Technologijų pažanga susijusi ne tik su funkcionalumu ir komfortu, bet ir su saugumo didinimu. Šiuolaikiniai automobiliai dabar gali atpažinti kliūtis, avarinėse situacijose reaguoti greičiau nei žmonės ir automatiškai sustoti be jokio vairuotojo įsikišimo. Ateityje prijungtos transporto priemonės pasiūlys dar daugiau saugumo funkcijų“, – priduria M. Rakickas.
Varžosi dėl „Metų automobilio“ titulo ryšio srityje
Jei interneto ryšys yra svarbus veiksnys renkantis naują automobilį, J. Rakickas pataria atsižvelgti į dabartinius ir būsimus poreikius.
„Nuotolinis užraktas, klimato kontrolė ir kitos funkcijos jau yra daugelyje naujų automobilių. Kitas lygis apima automobilius, kuriuose galima atsisiųsti programinės įrangos atnaujinimus ir nuotoliniu būdu reguliuoti techninius parametrus, pavyzdžiui, akumuliatoriaus ar pakabos nustatymus. Pagrindinis klausimas: ar esame pasiruošę, kad mūsų automobiliai taptų dar vienu išmaniuoju įrenginiu?“ – sako jis.
Automobilių gamintojai daug investuoja į kibernetinį saugumą, kad užtikrintų duomenų apsaugą. Tokios funkcijos, kaip duomenų šifravimas, naudotojo autentiškumo patvirtinimas ir nutekėjimo prevencija, yra integruotos į automobilius, kad būtų užtikrintas saugus naudojimas.
Šiemet pirmą kartą automobiliai konkurse „Lietuvos metų automobilis 2025“ varžosi dėl „Metų automobilio ryšio srityje“ titulo.
„Vertiname įvairius parametrus, įskaitant naudotojo sąsajas, funkcionalumą ir patogumą naudotis mobiliųjų įrenginių jungtimis. Taip pat tikriname, kaip gerai veikia telematikos sistemos, programėlių integracija ir interneto ryšys. Netgi žiūrime, ar automobiliui reikia fizinės SIM kortelės, ar galima naudoti eSIM“, – sako „Bitė Lietuva“ atstovas.
A. Rakickas pastebi, kad tarp skirtingų automobilių modelių yra didelis atotrūkis, tačiau lenktynėse dėl „Metų automobilio ryšio srityje“ titulo ryškėja aiškūs lyderiai.
Bendrovė „Bitė Lietuva“, būdama išskirtinė pasaulinės kompanijos „Vodafone“ partnerė, neseniai Lietuvoje pristatė interneto paslaugas automobiliams – dabar daugelyje naujų automobilių galima naudotis aukštos kokybės „Bitės“ internetu.