Naujausi tyrimai rodo, kad naudojimasis „TikTok“ programėle daro labai neigiamą poveikį… apsvaiginti save. Kaip praneša tyrėjai, dėl populiarios programėlės prastėja mūsų protiniai gebėjimai.
Programa, kuri kenkia
Daug laiko prie kompiuterinių žaidimų praleidžiantys žmonės tikrai ne kartą yra girdėję kokį nors komentarą, kad šie žaidimai „apsvaigina“ ir kad jie patys tik gaišta laiką, žiūrėdami į ekraną ir žaidimą. Pasirodo, kad nieko negali būti toliau nuo tiesos – vaizdo žaidimai didina intelekto koeficientą arba bent jau gali tai padaryti, jei tinkamai dozuojami ir parenkami žaidimai. Kitaip yra su populiariąja „TikTok“ programėle. Naujausi tyrimai rodo, kad naudojimasis ja neigiamai veikia mūsų smegenų gebėjimus ir lemia jų galimybių pablogėjimą.
Atitinkamus tyrimus atliko kelios mokslininkų grupės, įskaitant Harvardo universiteto ir Oksfordo mokslininkų grupes (pagal telepolis). Rezultatai kelia nerimą, nes paaiškėjo, kad „TikTok“ naudojimas – tuo būdingu, didelę priklausomybę sukeliančiu būdu – slopina pilkąją smegenų medžiagą, kuri yra atsakinga už nervinių jungčių formavimąsi. Tai yra vienas iš dviejų pagrindinių žmogaus centrinės nervų sistemos elementų. Ją sudaro nervinės ląstelės, todėl ji turi įtakos gebėjimui generuoti, apdoroti ir perduoti impulsus. Trumpai tariant, „TikTok“ iš tikrųjų apsvaigina.
Problema kaip maistas, bet dar blogesnė
Anksčiau minėjau, kad „TikTok“ naudojate „išskirtiniu ir įtraukiančiu“ būdu – ką turėjau omenyje? Turėjau omenyje vadinamąjį priverstinį turinio įsisavinimą. Asociacija su įkyriu užkandžiavimu yra teisinga. Jie mums asocijuojasi su nekontroliuojamu poreikiu valgyti ir užkandžiauti, rimtu valgymo sutrikimu, kuris galiausiai lemia riebalų pertekliaus kaupimąsi ir neigiamai veikia mūsų kūną, energijos valdymą ir savijautą. Priverstinis „TikTok“ turinio vartojimas yra kažkas panašaus. Tai ne kas kita, kaip beprasmiškas vieno vaizdo įrašo žiūrėjimas po kito, kuriuos mums meta algoritmas. Užtenka tik perbraukti pirštu, ir mes turime dar vieną minutės trukmės turinį, kurį įsisaviname daug negalvodami.
Smegenys kartkartėmis gauna naują „naujienų“ dozę, nepaisant to, kad nė viena iš jų (arba bent jau beveik nė viena) mūsų iš tikrųjų nedomina. Prie to pridėkite didžiulį kiekį kvailysčių, įkeltų į „TikTok“, ir gausime nesveiko mišinio, kurį vartoja mūsų smegenys, receptą. Tokias išvadas mokslininkai padarė naudodami neurovaizdavimo metodus, kad pamatytų, kaip keičiasi pilkosios smegenų medžiagos būklė veikiant „TikTok“ formato peržiūrai. Nes tai galioja ne tik pačiam TikTokui, bet ir „Instagram“ reels’ams ar „YouTube“ shorts’ams.
Blogas, kaip narkotikai
Mokslininkai sutaria, kad tokių formų vaizdo įrašų, kuriuos žiūrime priverstinai, poveikis yra panašus į tai, kaip mūsų organizmą veikia priklausomybė, pavyzdžiui, nuo amfetamino. Žodžiu, tai nėra gerai. Pridėkite tai, kad „TikTok“ ir panašios programėlės yra labai populiarios tarp jaunimo ir vaikų, ir turėsite receptą ilgalaikiam milijonų žmonių smegenų plovimui visame pasaulyje. Ir tai tuo metu, kai šios smegenys formuojasi ir joms reikia tinkamos priežiūros, o ne narkotikų sukelto transo, kuriame kasdien suvartojama tūkstančiai įvairaus turinio programų.
Žinoma, tai nereiškia, kad poveikis yra negrįžtamas ir kad po vieno ar dviejų naudojimosi programėle seansų tampame „sugadinti“. Tačiau kuo toliau, tuo sunkiau tampa apriboti „TikTok“ naudojimą. Todėl palyginimas su priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis yra pats tinkamiausias. Atrodo, kad šiuo atveju svarbiausia yra tai, ką gali padaryti vaikų, kurie dažnai naudojasi „TikTok“, tėvai, pvz. Kita vertus, vis dažniau priklausomybę sukeliančių algoritmų aukomis tampa ir tėvai, t. y. suaugusieji. Ir tai yra labai rimta problema.