Pietų Australijos universiteto inžinieriai sukūrė naują navigacijos sistemą, kuri leidžia bepiločiams lėktuvams orientuotis danguje tose vietose, kur nėra GPS. Įkvėpimo jie sėmėsi iš tų laikų, kai laivų kapitonai plaukiojo vandenynais, naudodamiesi sekstantais ir žvaigždėmis, kad nustatytų savo buvimo vietą.
Stebėdami dangų jūreiviai prieš daugelį amžių galėjo nustatyti savo buvimo vietą pagal Saulę ir žvaigždes, o tai pavykdavo padaryti maždaug 2,8 km tikslumu. Panašūs metodai buvo naudojami ir XX amžiuje, be to, nepaisant technologijų pažangos, astronavigacija tebevykdoma ir šiandien, daugiausia kaip apsaugos priemonė, kai sugenda GPS sistemos. Tačiau tradicinėms tokio tipo sistemoms reikia sudėtingos įrangos, kuri yra sunki, brangi ir sunaudoja daug energijos.
Astronavigacija vis dar brangiai kainuoja
„UniSA“ inžinieriai išsprendė šią problemą sukurdami algoritmą, leidžiantį bepiločiams orlaiviams nustatyti padėtį pagal naktinio dangaus vaizdų seriją. Ši paprasta, lengva ir nebrangi sistema gali būti labai svarbi tose vietovėse, kur GPS signalų nėra arba jie trukdo. Šis sprendimas gali nustatyti dronų buvimo vietą iki 4 km tikslumu, nenaudojant išorinių signalų ar duomenų ryšio.
Naujojoje sistemoje naudojama paprasta techninė įranga, įskaitant „ArduPilot“ programinę įrangą, veikiančią „Cube Orange“ skrydžio valdiklyje. Nustatydamas padėtį, dronas atlieka skrydį ratu, fiksuodamas vaizdus iš skirtingų kompaso taškų. Algoritmas palygina surinktus vaizdus, pašalindamas klaidas ir suderindamas kamerą su drono padėties ir krypties atskaitos sistema (AHRS).
Taikymas ir potencialas
Palyginti su tradicinėmis astronavigacijos sistemomis, naujajai technologijai nereikia papildomos stabilizavimo įrangos, todėl ji yra lengva, modulinė ir pritaikoma mažesniems dronams. „UniSA“ sukurta sistema turi platų pritaikymo spektrą ir gali pasiteisinti tokiose srityse kaip:
- Kariuomenė – ypač konfliktų zonose, kur GPS signalai gali būti trikdomi arba sąmoningai blokuojami,
- Aplinkos stebėsena – ilgalaikė jūrų teritorijų ir atokių regionų, kuriuose GPS ne visada veikia patikimai, stebėsena,
- Civilinėms reikmėms – ypač tais atvejais, kai svarbiausia lengva įranga ir maža kaina.
Skirtingai nuo tradicinių žvaigždžių navigacijos sistemų, kurios paprastai yra sudėtingos, sunkios ir brangios, mūsų sistema yra paprastesnė, lengvesnė ir nereikalauja stabilizavimo įrangos, todėl idealiai tinka mažesniems dronams. – pabrėžia UniSA tyrėjas Samuelis Teague’as.