Pastaraisiais metais labai išaugo transformatorių paklausa, todėl dabar specializuoto įrenginio pagaminimo gali tekti laukti kelerius metus. Kaip tai atsitiko ir kokių pasekmių gali turėti šių beveik visur sutinkamų prietaisų trūkumas?
Transformatoriai – tai 1880-ųjų išradimas, kuris vis dar yra elektros tinklų pagrindas. Jų paskirtis – keisti elektros įtampą, kad elektra būtų perduodama dideliais atstumais arba tiekiama į buitinius prietaisus.
Šiuolaikinėse elektros energijos sistemose naudojami įvairių dydžių ir funkcijų transformatoriai. Paprastai tariant, dideli transformatoriai elektrinėse pakelia įtampą iki šimtų tūkstančių voltų, kad sumažintų perdavimo nuostolius. Tada transformatorinėse įtampa sumažinama iki buitiniams prietaisams tinkamo lygio.
Kur slypi problema?
Pastaraisiais metais transformatorių paklausa labai išaugo. Pasak „IEEE Spectrum“, nuo 2021 m. naujų transformatorių laukimo laikas išaugo daugiau nei dvigubai. Ypač ilgai tenka laukti didelių įrenginių, kurių gamyba yra sudėtingesnė. Šiuo metu šių blokų laukimo laikas siekia iki kelerių metų.
Šios krizės priežastys yra daugialypės. Viena vertus, didėja energijos poreikis dėl atsinaujinančiųjų energijos šaltinių, duomenų centrų ar augančių miestų plėtros. Kita vertus, transformatorių gamintojai susiduria su jų gamybai reikalingų medžiagų, daugiausia vario ir elektrotechnikos lakštų, trūkumu. Problema yra ir senstanti infrastruktūra.
Šiuolaikiniai transformatoriai – priemonė nuo trūkumo?
IEEE (išvertus – Elektros ir elektronikos inžinierių institutas) teigimu, pagrindinis šios srities iššūkis – visų pirma atnaujinti transformatorius, kad jie atitiktų ateities poreikius. Vienas iš organizacijos siūlomų sprendimų – galios elektroniką naudojantys transformatoriai, kurie galėtų gerokai pagerinti elektros tinklų veikimą.
Tokie įrenginiai galėtų transformuoti įtampą ir valdyti energijos srautus realiuoju laiku. Moduliniai valdymo transformatoriai leistų lengviau prisitaikyti prie besikeičiančių tinklo poreikių ir būtų atsparesni tiekimo grandinės svyravimams.
Kitas žingsnis galėtų būti universalesnių sprendimų, kuriais būtų galima pakeisti skirtingų tipų transformatorius, atsižvelgiant į tinklo poreikius, įdiegimas. Taip sumažėtų poreikis gaminti brangius, specialiai pritaikytus modelius.
Tokio požiūrio pavyzdys – GE koncerno „Vernova“ vykdomas projektas, kurio metu diegiami transformatoriai, galintys reguliuoti varžą nekeičiant kitų parametrų. Šis metodas galėtų gerokai sumažinti silicio plieno ir kitų žaliavų poreikį.
IEEE ekspertai mano, kad be tinkamų investicijų į naujas technologijas transformatorių trūkumo problema dar labiau paaštrės, ypač dėl to, kad elektros energijos poreikis tik didės.