Apie virusus ir kenkėjiškas programas dažnai rašome kalbėdami apie išmaniuosius telefonus arba kompiuterius. Iš tikrųjų mūsų išmanieji televizoriai taip pat yra pažeidžiami atakų. Ypač jei naudojame pigius įskiepius. Vieno iš jų savininkai yra pažeidžiami pavojingų atakų.
Išmanusis televizorius ir virusai – nauja grėsmė
Kibernetinio saugumo specialistų „Bitsight“ duomenimis, kai kurių „Smart TV“ televizorių savininkams gresia pavojus. Kalbama apie atsiradusią naują viruso, kuris neseniai atakavo net 20 mln. įrenginių, versiją. Nors problema susijusi su konkretaus tipo televizoriaus priedėliu, ji vis tiek yra rimta – jau vien dėl to, kokiu mastu virusas gali plisti.
Ši kenkėjiška programa vadinama „Badbox“, kuri pirmą kartą buvo aptikta „Smart TV“ įrenginiuose praėjusiais metais. Prieš kurį laiką ekspertai manė, kad ši grėsmė „išnyko“, tačiau jie klydo. Dabar į apyvartą pateko nauja, patobulinta kenkėjiškos programos versija. Kokią grėsmę ji kelia? Kaip įprasta, pavojus kyla mūsų duomenims, slaptažodžiams ir galbūt net pinigams.
Kenkėjiška programinė įranga televizoriuje – kaip ji veikia?
Ekspertų teigimu, kenkėjiškų programų plitimas galimas dėl atakų prieš „programinės įrangos tiekimo grandines“ (pagal telepolis.co.uk). Tokio viruso buvimas televizoriuje leidžia kibernetiniams nusikaltėliams naudoti jį kaip savotišką tarpinį serverį savo veiklai ir nerizikuojant aptikti siųsti įvairiausią informaciją toliau. Tačiau mūsų įrenginyje paliekamas pėdsakas.
Taip pat gali būti, kad kenkėjiška programinė įranga gali, pavyzdžiui, sekti mūsų veiklą „Smart TV“ programoje. Juk yra programų, kurios gali perskaityti mūsų įvestą informaciją, pavyzdžiui, prisijungimo ar mokėjimo duomenis populiariose transliacijos platformose. Tai savo ruožtu kelia didžiulę riziką, kad šia informacija gali pasinaudoti nusikaltėliai.
New variant of Badbox malware returns to infect Android Smart TVshttps://t.co/2oWCdkmbpo
— FlatpanelsHD (@Flatpanels) January 2, 2025
Rizika Lietuvoje? Tikimybė maža
Laimei, Lietuvoje populiarių „Smart TV“ televizorių savininkams nereikia baimintis. Kenkėjiška programinė įranga daugiausia aptikta Kinijoje pagamintuose nebrangiuose televizorių priedėliuose, kurie daugiausia naudojami šioje šalyje, be kita ko, Rusijoje, Brazilijoje ir Ukrainoje. Kalbant apie vietinę rinką, jokios grėsmės neaptikta.
Beje, verta prisiminti, kad reikia rinktis patikimų gamintojų įrenginius. Kaip matote, įsilaužėlių taikiniu gali tapti net išmaniosios televizijos priedėlis.