Vis daugiau šalių draudžia vaikams ir jaunimui vartoti energinius gėrimus. Taip pat organizacijos, reikalaujančios, kad Europos Sąjunga nustatytų visuotinai privalomą draudimą ir reguliuotų šių produktų eksportą. Skirtingai nei alkoholio ar tabako, Briuselis atskirai nereguliuoja energinių gėrimų pardavimo rinkos. Tuo tarpu per šešerius metus šiuos gėrimus geriančių vaikų skaičius padvigubėjo.
Tarptautinio HBSC (Health Behaviour in School-aged Children – Mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos elgsena) tyrimo duomenimis, kas penktas 11-15 metų vaikas bent kartą per savaitę vartoja energinius gėrimus. Beveik pusė vaikų, kurie geria energinius gėrimus, nurodo miego sutrikimus. Taip pat apskaičiuota, kad nuo 2018 m. šių gėrimų jaunųjų vartotojų skaičius padvigubėjo.
Briuseliui keliami reikalavimai
Tai viena iš priežasčių, kodėl Vokietijos vartotojų organizacija „Foodwatch“ jau daugelį metų reikalauja visiškai uždrausti pardavinėti energizatorius Europos Sąjungoje. Tai Europos patariamoji grupė, kurios veikla sutelkta į vartotojų teisių, susijusių su maisto kokybe, apsaugą. Ji taip pat reikalauja uždrausti PSO kriterijų neatitinkančių maisto produktų reklamą vaikams. Pavyzdžiui, energetinių gėrimų.
Ekspertai atkreipia dėmesį, kad vis didesnę problemą kelia pernelyg didelis šių gėrimų vartojimas tarp vaikų ir paauglių. „Sergamumas ligomis, susijusiomis su dideliu saldintų gėrimų vartojimu, yra didelis ir vis didėja, ypač tarp vaikų,“ – įspėja jie. Galimų negalavimų sąrašas ilgas. Be kita ko, šie gėrimai sukelia nutukimą, dantų ėduonį, didina kraujospūdį, sutrikdo miegą ir inkstų veiklą. Jie taip pat prisideda prie tokių ligų, kaip depresija ir nerimas, išsivystymo.
Ne tik Lenkija
Nuo sausio mėn. Lenkijoje įsigaliojo teisės aktai, draudžiantys parduoti energinius gėrimus jaunesniems nei 18 metų asmenims. Įstatymu draudžiama jais prekiauti mokyklose ir kitose švietimo įstaigose. Šie gėrimai taip pat dingo iš gatvių pardavimo automatų. Įstatymo pakeitimu reikalaujama, kad energinių gėrimų gamintojai ar importuotojai ant pakuočių pateiktų matomą, įskaitomą ir patvarų užrašą „energinis gėrimas“.
Pardavimas nepilnamečiams Lietuvoje uždraustas dešimt metų, o Latvijoje – dvejus metus. Ten apribojimai taip pat taikomi gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino, pardavimui. Reklama buvo apribota. Jose turi būti įspėjimai apie žalą sveikatai, negalima remti sporto renginių ar būti siejamiems su alkoholiu. Apribojimai taikomi ir Suomijoje, kur energinių gėrimų negalės pirkti jaunesni nei šešiolikos metų asmenys. Turkija panašius teisės aktus priėmė prieš šešerius metus.
Čekai pasiruošę, britai – ne
Čekijos vyriausybė ėmėsi priemonių uždrausti parduoti energinius gėrimus jaunesniems nei 15 metų vaikams. Petro Fialos kabinetas jau patvirtino pasiūlymą, kuriuo siekiama apsaugoti vaikus nuo žalingo stimuliatorių poveikio. Įstatymas bus taikomas ne tik energiniams gėrimams, bet ir kitiems maisto produktams. Jų sąrašą kartu rengia Čekijos žemės ūkio ir sveikatos apsaugos ministerijos.
Tokį pažadą – iki šiol neįvykdytą – davė ir Didžiosios Britanijos leiboristų partija. Vasarą ji pažadėjo uždrausti šių gėrimų pardavimą jaunesniems nei 16 metų asmenims, jei laimės rinkimus. Apklausos rodo, kad kol kas pamirštam apribojimų įvedimui pritaria 90 proc.
Laikas Briuseliui imtis veiksmų
Kitaip nei alkoholio ar tabako atveju, Europos Sąjunga vis dar neturi suderintų energinių gėrimų taisyklių. Ekspertai pažymi, kad Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) taip pat neturi aiškios nuomonės apie juos. Prieš devynerius metus paskelbtoje nuomonėje EMST patikino, kad vienkartinės iki 200 mg kofeino dozės nekelia susirūpinimo dėl plačiosios visuomenės saugumo. Tačiau organizacija susilaikė nuo saugios dozės vaikams ir paaugliams nustatymo.