JAV paskelbė tolesnes sankcijas didžiausioms Rusijos naftos bendrovėms ir energetikos sektoriui. Baltųjų rūmų administracija pabrėžia, kad įvedamos sankcijos yra griežčiausios iš iki šiol įvestų sankcijų ir turėtų kainuoti Rusijai milijardus dolerių nuostolių per mėnesį. „Jungtinės Valstijos imasi plataus masto veiksmų prieš pagrindinį Rusijos pajamų šaltinį, kuriuo ji finansuoja savo brutalų ir neteisėtą karą prieš Ukrainą“, – sakė JAV iždo departamento vadovė Janet Yellen.
Tarp subjektų, kuriems taikomos sankcijos, yra dvi didžiausios naftos bendrovės „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegaz“, bet ne didžiausia naftos gamintoja „Rosneft“. Į sąrašą taip pat įtraukti 183 laivai, priklausantys „šešėliniam laivynui“, susijusiam su Rusijos naftos eksportu, taip pat finansų ir draudimo įstaigos, vykdančios naftos ir dujų sandorius. Apribojimais siekiama užkirsti kelią Rusijos naftos ir dujų pirkimui iš didžiųjų bendrovių už dolerius. Sankcijos buvo įvestos derinant su Jungtine Karalyste, kuri taip pat nubaudė bendroves „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegaz“.
„Jungtinės Valstijos imasi plataus masto veiksmų prieš pagrindinį Rusijos pajamų šaltinį, iš kurio ji finansuoja savo brutalų ir neteisėtą karą prieš Ukrainą (…). Šiandienos veiksmai didina sankcijų riziką, susijusią su prekyba nafta su Rusija, įskaitant Rusijos naftos eksporto transportavimo ir finansines operacijas“, – paskelbė Iždo departamento vadovė Janet Yellen.
Nauji apribojimai – patys skausmingiausi? „Apeiti sankcijas dar brangiau“
Valstybės departamentas taip pat paskelbė savo sankcijas, kuriomis blokuojami du veikiantys suskystintų gamtinių dujų projektai ir trečiųjų šalių subjektai, remiantys Rusijos energijos eksportą.
Kaip spaudos konferencijoje prieš sankcijų paskelbimą sakė JAV administracijos pareigūnai, naujieji apribojimai bus patys griežčiausi energetikos srityje ir, kaip tikimasi, kas mėnesį Rusijai kainuos „milijardus dolerių“.
„Šių sankcijų logika – smogti visiems etapams: gamybai, platinimo grandinei, nuo gamintojų iki laivų, tarpininkų ir prekybininkų bei uostų. Taigi nėra nė vieno etapo, kuris liktų nepaliestas, todėl esame dar labiau įsitikinę, kad šių sankcijų apėjimas Rusijai kainuos dar brangiau“, – sakė vienas aukšto rango pareigūnas.
Kartu jis pripažino, kad jų veiksmingumas labai priklausys nuo jų įgyvendinimo, už kurį bus atsakinga kita administracija. Tuo tarpu kitas pareigūnas teigė, kad šiuo žingsniu siekiama suteikti naujajai komandai papildomą kozirį derybose su Rusija. Jis taip pat pažymėjo, kad už tokių sankcijų įvedimą anksčiau pasisakė būsimasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike’as Waltzas.
Rusijos ekonominė padėtis blogės? „Tai turės netiesioginį poveikį valiutai“
Baltųjų rūmų pareigūnai teigė, kad sankcijos nebuvo įvestos anksčiau, nes susirūpinta dėl kylančių naftos kainų, kurios galiausiai galėtų tik padėti Rusijos biudžetui. Dabar, pasak administracijos, sąlygos yra kitokios, naftos pasiūla yra didesnė, o Rusijos konkurentai rinkoje gali užpildyti visas rinkos spragas. Jie taip pat prognozuoja, kad sankcijos taip pat paspartins Rusijos ekonomikos nuosmukį.
Tai turės neigiamą poveikį valiutai, kurios kursas jau dabar yra beveik silpniausias nuo pirmųjų invazijos savaičių. Silpnesnė valiuta greičiausiai padidins infliaciją, kuri jau artėja prie 10 proc., o tai savo ruožtu gali priversti centrinį banką toliau didinti palūkanų normas, kurios jau dabar siekia rekordinį 21 proc. lygį, ir kelti grėsmę Rusijos įmonių, kurių daugelis ir taip patiria sunkumų, finansinei būklei, aiškino pareigūnas.
Jei visa tai sudėtume į visumą, tikslas – pakeisti V. Putino skaičiavimus, kiek jam kainuoja toliau jaustis prisiekusiuoju, bet kartu suteikti Ukrainai daugiau svertų, kurių jai reikia deryboms dėl teisingos ir ilgalaikės taikos, pridūrė jis.