2025 m. sausio 18 d. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT) lankėsi Lietuvos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, su kuriuo aptarti du svarbūs klausimai: kriptovaliutų sektoriaus reguliavimas ir civilinio turto konfiskavimo priemonių įgyvendinimas.
Spartus virtualiųjų valiutų vystymasis kelia naujų iššūkių kovojant su pinigų plovimu, finansiniais nusikaltimais ir tarptautinių sankcijų apėjimu. Remiantis 2024 m. nacionaliniu pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos vertinimu, kriptovaliutų sektorius laikomas viena rizikingiausių sričių pinigų plovimo ir teroristų finansavimo požiūriu.
Kriptovaliutų sektoriaus reguliavimas: Kriptovaliutų rinkos pusiausvyros siekis
Ministras Kondratovič pabrėžė, kad reikia imtis aktyvių veiksmų, kad būtų sprendžiamos didėjančios kriptovaliutų sektoriaus rizikos. Jis pripažino Vidaus reikalų ministerijos, Finansų ministerijos, FNTT, Lietuvos banko ir kitų institucijų bendradarbiavimo svarbą. Šis bendradarbiavimas jau leido pasiekti reikšmingos pažangos stiprinant priežiūrą ir kovojant su neteisėta veikla šioje srityje.
„Sparti kriptovaliutų rinkos plėtra ir su ja susijusios rizikos verčia mus veikti aktyviai. Griežtindami reguliavimą siekiame ne tik sumažinti riziką, bet ir užtikrinti aukštesnius kokybės standartus ir tvarias sąlygas sektoriaus plėtrai“, – sakė ministras Kondratovič.
Esminis kriptovaliutų reguliavimo pokytis – iki 2025 m. birželio 1 d. planuojamas kriptovaliutų operatorių licencijavimo ir priežiūros funkcijų perdavimas iš FNTT Lietuvos bankui. Šis pokytis užtikrins veiksmingą naujojo ES reglamento „MiCA“, reglamentuojančio kriptovaliutų sektorių, įgyvendinimą.
Civilinis turto konfiskavimas: Galinga kovos su nusikalstamumu priemonė
Ministras Kondratovič ne tik sprendė kriptovaliutų rizikos klausimą, bet ir pabrėžė civilinio turto konfiskavimo, kaip kovos su organizuotu nusikalstamumu ir nusikalstamų įmonių ekonominės galios trikdymo priemonės, svarbą. Pagal Lietuvos Civilinio turto konfiskavimo įstatymą (CTKĮ) neteisėtai įgytą turtą gali konfiskuoti valstybė.
FNTT kartu su policija ir prokuratūra aktyviai dirba tobulindama šio įstatymo taikymą, užtikrindama jo veiksmingumą pažabojant finansinius nusikaltimus. „Ši teisinė priemonė, leidžianti valstybei konfiskuoti neteisėtai įgytą turtą, siunčia aiškią žinią: už nusikaltimus nemokama“, – teigė ministras Kondratovič.
Bendradarbiavimas – Lietuvos finansų sistemos apsaugos pagrindas
Ministras A. Kondratovič pabrėžė, kad nuolatinis institucijų bendradarbiavimas ir dialogas yra labai svarbūs stiprinant teisinę sistemą ir apsaugant Lietuvos finansų sistemą nuo neteisėtos veiklos. Tikimasi, kad šis bendradarbiavimas padės užtikrinti veiksmingesnį teisės aktų vykdymą ir geresnę įmonių bei piliečių apsaugą.
Išvada: Kas toliau laukia Lietuvos?
Lietuvai ruošiantis spręsti sparčiai besivystančios kriptovaliutų rinkos reguliavimo iššūkius, aktyvia vyriausybės pozicija siekiama sumažinti riziką ir užtikrinti finansinį stabilumą. Priežiūros pareigų perdavimas Lietuvos bankui ir sugriežtinti civilinio turto konfiskavimo įstatymai atspindi šalies įsipareigojimą neatsilikti nuo finansinių nusikaltimų.
Ką manote apie šias naujas priemones? Ar griežtesnis reguliavimas bus naudingas ar pakenks kriptovaliutų sektoriui Lietuvoje? Pasidalykite savo mintimis toliau esančiuose komentaruose!