Saugumas žiemos kelyje priklauso nuo daugelio veiksnių: stabdžių tinkamumo, padangų patikimumo, vairuotojo reakcijos greičio. Tačiau visi šie techniniai ir emociniai komponentai neturės jokios įtakos, jei automobilyje bus nekokybiško priekinio stiklo plovimo skysčio. Atrodytų, koks ryšys? Tiesioginis. Nuo jo kokybės priklauso kelio matomumas.
Panagrinėkime paprastą pavyzdį. Judrus greitkelis, purvas, reikia nuvalyti stiklą. Jei stiklo plovimo skystis yra prastos kokybės, esant žemai temperatūrai jis užšąla. Plonas ledo sluoksnis pablogina matomumą, atsiranda akinimo efektas. Jei skystyje yra metanolio, galite apsinuodyti, galite blogiau jaustis.
Todėl priekinio stiklo plovimo skysčio tinkamumo tikrinimas yra vienas svarbiausių vairuotojų žiemą sprendžiamų klausimų.
Reikalavimai langų plovimo skysčiui
Langų plovimo skysčio sudėtyje yra trys pagrindiniai komponentai: alkoholis, kvapiosios medžiagos, priedai.
Pagrindas yra vieno atomo alkoholis:
- Metilas. Uždraustas nuo 2000 m., nes yra toksiškas. Tačiau jo galima rasti pigiuose skysčiuose.
- Etilas. Saugiausias, tačiau jo naudojimas didina langų plovimo skysčio kainą.
- Izopropilas. Turi nedidelę dalį toksiškumo. Jis labiausiai paplitęs dėl mažos galutinio produkto kainos.
Priedų kiekis ir jų sudėtis priklauso nuo gamintojo. Jie užtikrina stiklo apsaugą ir padeda pašalinti dulkes. Kvapiosios medžiagos neutralizuoja aštrų kvapą. Taip pat skaitykite: „Šį jungiklį galinėse durelėse turi beveik kiekvienas automobilis. Ar žinote, kam jis naudojamas?“
Nekokybiško langų skysčio požymiai
Pasitaiko, kad priekinio stiklo plovimo skystis staiga baigiasi. Dažnai būna sunku arba neįmanoma netoliese rasti parduotuvę, todėl tenka pirkti pirmą kelyje pasitaikiusį „neužšąlantį skystį“. Dažnai jis būna nekokybiškas, tačiau važiuoti su užšalusiais ar purvinais stiklais pavojinga.
Kelių požymių įvertinimas padės atmesti nekokybišką langų skystį:
- Kvapas. Alkoholiui ir cheminiams elementams būdingas aštrus kvapas. Norėdami jį nuslopinti, gamintojai į skystį prideda kvapiųjų medžiagų. Tačiau visiškai „užblokuoti“ kvapo neįmanoma. Todėl aštraus kvapo ar malonaus aromato nebuvimas yra pirmasis nekokybiško gaminio ar skysčio, kurio pagrindą sudaro metanolis, požymis.
- Informacija ant pakuotės. Turi būti nurodyta pagaminimo, išpilstymo į butelius, sudėties, laikymo ir naudojimo taisyklės.
- Sertifikatas. Pardavėjas privalo jį pateikti pirmojo prašymo metu. Jo nebuvimas – dar viena priežastis gerai pagalvoti apie pirkimą.
- Sudėties vienalytiškumas. Jei perkate skystį gatvėje, patikrinkite, ar jis nesikristalizavo. Net ir nežymūs (maži) kristalai rodo mažą atsparumą šalčiui.
Nepamirškite įvertinti pakuotės: visos emblemos turi būti įskaitomos, o šriftas aiškus. Išlaidos gali šiek tiek skirtis.
Kaip patikrinti langų plovimo skysčio kokybę?
Patikrinti galima įvairiais būdais – nuo vizualinės apžiūros iki įvairių prietaisų naudojimo. Galite rasti patarimų, kaip naudoti refraktometrą, kad įvertintumėte per skystį praeinančios šviesos lūžį, arba areometrą, kad įvertintumėte tankį, tačiau tai gana sudėtinga. Ir ne visada įmanoma įgyvendinti. Apžvelgsime paprastus metodus, kurie gali padėti greitai įvertinti kokybę.
Sudėties vertinimas
Paprasčiausia įvertinti stiklo plovimo skysčio sudėtį. Kuo didesnis bazės procentas, tuo žemesnę temperatūrą „neužšąlantis“ ploviklis atlaikys. Trūkumas – pasitikėkite gamintojo etiketėje nurodytais duomenimis.
Norėdami gauti tikslesnę informaciją, galite naudoti spiritometrą.
Užšalimo temperatūra | Alkoholio kiekis | |
Izopropilas | Etilas | |
iki –10°С | 24% | 19% |
iki –15°С | 30% | 25% |
iki –20°С | 45% | 30% |
iki –25°С | 55% | 34% |
iki –30°С | 65% | 39% |
Paklaida skiriasi dėl skirtingo alkoholių tankio. Pavyzdžiui, izopropilo alkoholio tankis yra 0,785 g/cm3 , o etilo alkoholio – 0,789 g/cm3.
Nevertiname stiklo plovimo skysčio, pagaminto metilo alkoholio pagrindu, rodmenų. Kadangi jis pavojingas vairuotojų sveikatai.
Vertinimas namų sąlygomis
Jei jau nusipirkote skysčio, bet abejojate jo kokybe, galite atlikti paprastą testą:
- Nedidelį kiekį supilkite į plastikinį indą, kad liktų vietos;
- Skystį įdėkite į šaldiklį;
- Palaukite porą valandų;
- Įvertinti rezultatą.
Jei skystyje nesusidarė kristalų, jis gali atlaikyti žemesnę nei -18 °C temperatūrą. Tačiau jei skystis yra užšalęs, net ir esant -10 °C temperatūrai, tai jis yra nekokybiškas.
Ką daryti, jei skystis užšalo?
Atminkite, kad vandenį būtina iš anksto pakeisti žieminiu stiklo plovimo skysčiu. Tokiu atveju ne tik pilkite jį į bakelį, bet ir paleiskite per visą sistemą, kad „neužšaltų“ vamzdžiuose ir purkštukuose.
Panagrinėkime dažną problemą. Tarkime, nusipirkote „neužšąlančią priemonę“, kuri gali atlaikyti iki -15 °C, o lauke temperatūra smarkiai nukrito iki -20 °C arba -25 °C. Ką daryti?
Jei yra galimybė, tuomet išimkite talpyklą su skysčiu ir pastatykite ją į šilumą, kad atšiltų. Jei tokios galimybės nėra, tuomet reikia nuvežti automobilį į šiltą vietą ir laukti, kol skystis atšils. Tuomet reikia išpilti seną sudėtį ir supilti naują. Taip pat skaitykite: „Ką daryti, kai užšalo langų apiplovimo skystis?“
Kad išvengtumėte tokių situacijų, rekomenduojame pirkti „neužšąlantį skystį“ patikimose vietose ir atsižvelgiant į vietovės klimato ypatumus.