Seimo Aplinkos apsaugos bei Teisės ir teisėtvarkos komitetai, reaguodami į visuomenės ir valstybės institucijų susirūpinimą, svarstė klausimą dėl šių metų gegužės 1 d. įsigaliosiančios nuostatos, kuri numato galimybę aplinkosaugininkams, nustačius, kad automobilis viršija leistinas išmetamų teršalų normas, panaikinti techninės apžiūros talono galiojimą.
Ypač daug diskusijų sukėlė tai, kad talono galiojimas gali būti panaikintas per 48 val., jeigu atitinkamo automobilio trūkumai, lemiantys išmetamų teršalų kiekio viršijimą, nepanaikinti ir automobiliui neatlikta techninė priežiūra.
Komitetų nariai išreiškė savo ir atstovaujamų piliečių abejones ir teikė siūlymus siekdami išgryninti sankcijas, kad šios būtų proporcingos. Posėdyje, dalyvaujant Aplinkos ir Susisiekimo ministerijų, Aplinkos apsaugos departamento, Lietuvos transporto saugos administracijos, Techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovams, bendru Komitetų narių sutarimu, nuspręsta:
-prašyti atsakingų institucijų persvarstyti 48 valandų terminą, per kurį panaikinamas privalomosios techninės apžiūros talono galiojimas, ir terminą pratęsti iki protingo laikotarpio, per kurį galima sutvarkyti automobilį iki tinkamos būklės. Nustatyti, kad techninė apžiūra būtų atliekama tik ta apimtimi, kuri susijusi su oro taršos reikalavimais;
-registruoti Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, suteiksiančias aplinkosaugininkams galimybę vairuotojui, pirmą kartą pažeidusiam iš automobilio į aplinkos orą išmetamų teršalų reikalavimus, skirti įspėjimą (dabar yra tik galimybė skirti piniginę baudą);
-atkreipti Policijos dėmesį į asmenis, viešai siūlančius konsultacijas ir pagalbą laikinai „susitvarkyti“ automobilį (pavyzdžiui, išsinuomojant katalizatorių ar kitaip) prieš techninę apžiūrą. Tokį verslo modelį reikėtų įvertinti teisėsaugos požiūriu.
Komitetai ketina tęsti parlamentinę kontrolę šiuo klausimu, kai bus gauti pasiūlymai ir informacija iš atsakingų institucijų.