Kaip praneša „Reuters“, keli fondai, kurie yra pagrindiniai „Tesla“ investuotojai, parduoda savo akcijas, įsitikinę, kad spartaus elektromobilių gamintojo augimo laikotarpis baigėsi.
Pastarieji keli mėnesiai „Tesla“ nebuvo patys geriausi. Elektromobilių gamintojos akcijos šiemet atpigo beveik 30 proc., o nuo 2021 m. pasiekto aukščiausio lygio – daugiau nei 50 proc. Tai reiškia maždaug 600 mlrd. dolerių rinkos vertės praradimą. Vadovas Elonas Muskas kovoja su didėjančia konkurencija ir mažėjančiais pardavimais, be to, pirmojo ketvirčio rezultatai nepateisino analitikų lūkesčių. Nepaisant E. Musko pranešimo apie 2025 m. pasirodysiančius įperkamus modelius, investuotojų pasitikėjimas išlieka nedrąsus.
Remiantis „Reuters“ gauta informacija, „Gabelli Funds“ portfelio valdytojas Johnas Beltonas atkreipė dėmesį į „Tesla“ pagrindinių rodiklių ir jos rinkos vertinimo neatitikimą. Pirmąjį šių metų ketvirtį „Gabelli Funds“ pardavė visą 2022 m. pradžioje įsigytą 65 900 akcijų paketą. Beltonas teigė: „Atrodo, kad pagrindai atsiskiria nuo realybės. Manome, kad akcijos geriausiai veikia tada, kai automobilių pramonės įmonės pagrindai pateisina akcijų kainą.“
Kaip pranešė „Reuters“, „Morningstar“ duomenys rodo, kad iš 18 investicinių fondų, kuriems 2019 m. priklausė „Tesla“ akcijos, dešimt per pastarąjį ketvirtį sumažino savo pozicijas, o keturi iš jų – 15 proc. ar daugiau. Tik penki fondai padidino turimas akcijas. Nepaisant to, Volstritas nėra visiškai nusigręžęs nuo „Tesla“. Šiuo metu 19 analitikų akcijas vertina „pirkti“ arba „pirkti stipriai“, o vasario mėn. tokių analitikų buvo 17. Vidutinė tikslinė kaina yra 178,95 JAV dolerio, t. y. šiek tiek didesnė už dabartinę uždarymo kainą (176,29 JAV dolerio).
Gerber: Manau, kad istorija baigta
Rossas Gerberis iš „Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management“ taip pat mažina „Tesla“ akcijų paketą, motyvuodamas tuo, kad E. Muskas išsiblaškęs sprendžia politinius ir kultūrinius klausimus. Gerberis, kuris iš pradžių, daugiau nei prieš dešimtmetį, nusipirko 500 000 akcijų, sumažino savo poziciją iki maždaug 300 000 akcijų, komentuodamas: „Manau, kad istorija baigėsi.“ Akcijas jis įvertino 100 JAV dolerių už vienetą, t. y. 40 proc. mažiau nei dabartinė jų vertė, ir planuoja dalį likusių akcijų paaukoti labdarai, kad išvengtų mokestinių pasekmių.
Nepaisant nuosmukio, „Tesla“ vis dar rekordiškai vertinama
Nepaisant šių pardavimų, „Tesla“ išlieka vertingiausiu pasaulyje automobilių gamintoju, kurio rinkos kapitalizacija viršija 560 mlrd. dolerių. Palyginimui, didžiausios pagal apimtį automobilių gamintojos „Toyota“ rinkos kapitalizacija siekia 333,7 mlrd. dolerių. Tačiau čia reikėtų pažymėti, kad „Tesla“ vertinimas yra ypač didelis ir viršija daugelio technologijų bendrovių, tokių kaip „Nvidia“ ir „Super Micro Computer“, vertinimą.
Investuotojai pateisina tokį aukštą „Tesla“ vertinimą pažangiomis technologijomis ir ištikimų gerbėjų būriu. Danas Ivesas iš „Wedbush Securities“, kurio tikslinė akcijos kaina yra 275 JAV doleriai, tiki ilgalaikiu „Tesla“ augimo potencialu, ypač autonominio vairavimo srityje. Panašiai ir Cathie Wood iš „Ark Invest“, „Tesla“ entuziastė, pirmąjį ketvirtį padidino savo akcijų paketą 10 proc. ir iki 2027 m. išlaiko tikslinę 2 000 JAV dolerių už akciją kainą, daugiausia dėl planuojamo robotų taksi verslo plėtojimo.
Tačiau kritikai įspėja, kad dėl techninių, reguliavimo ir veiklos sunkumų pasiekti visišką autonominį vairavimą bus labai sunku. Iš „Reuters“ gautos informacijos matyti, kad šie nuogąstavimai paskatino Grahamą Tanaką per pastaruosius šešis mėnesius parduoti visą „Tesla“ fondo „Tanaka Growth Fund“ akcijų paketą ir vietoj to investuoti į bendrovę „Nvidia“, kuri turėtų gauti naudos iš dirbtinio intelekto pažangos.