Ilgos kelionės automobiliu gali varginti ir vairuotojus, ir keleivius. Ypač dabar, per atostogas, verta nepamiršti reguliariai sustoti pertraukoms ir išlaikyti taisyklingą sėdynės padėtį. Neretas, bet kartu ir labai pavojingas keleivių įprotis kojas padėti ant prietaisų skydelio. Toks elgesys gali turėti tragiškų pasekmių.
Vasara įsibėgėja, o tai reiškia, kad keliuose padaugėja eismo. Kai kuriais atvejais net ir iš pažiūros nedidelio susidūrimo metu keleiviai padidina rimtų sužalojimų riziką.
Vasarą važiuojant po Lietuvą nesunku pastebėti priekyje sėdinčius keleivius, kurių kojos remiasi į prietaisų skydelį. Kelias valandas trunkančioje kelionėje tai atrodo suprantama – juk tai labai patogi padėtis. Vis dėlto, net ir nedidelio susidūrimo atveju tai gali lemti nuolatinį neįgalumą. Kodėl?
Saugos diržai ir oro pagalvės yra vadinamųjų pasyviųjų automobilio saugos priemonių dalis. Tai reiškia, kad jos sukurtos taip, kad sumažintų avarijos poveikį. Bet koks kūno padėties pasikeitimas vairuojant padidina riziką, kad saugos sistemos neveiks tinkamai.
Tuomet jie gali tapti mirtini. Oro pagalvė atsidaro milžinišku greičiu ir prisipildo oro per sekundės dalį po smūgio. Jei pakeliui ji susiduria su kojomis, atsirėmusiomis į prietaisų skydelį, visa dujų užtaiso, pripildančio pagalvę dujų, jėga bus sutelkta į mūsų galūnes.
Be to, tokioje padėtyje sėdynė dažniausiai būna pasvirusi ir susilenkusi, todėl saugos diržai netinkamai prilaiko mūsų kūnus. Todėl smūgio jėga tenka kojoms ir dubeniui. Tai gali sukelti rimtų sužalojimų.
Toliau pateiktoje rentgeno nuotraukoje, kurioje užfiksuota moteris, kurios kojos nelaimingo atsitikimo metu buvo atremtos į prietaisų skydelį, matyti ne tik lūžis, bet ir sąnario išnirimas iš girnelės. Nors ji išgyveno, jos sužalojimai apibūdinami kaip „keičiantys gyvenimą“. Be to, galėjo būti stuburo lūžis ir nugaros smegenų plyšimas.
Dnesni 300km jizda po zacpane A9. Inu zacatek prazdnin. V kazdym tretim aute spolujezdec nohy na palubovce. Pri dalnicnich rychlostech opravdu na Darwin Awards. Nedelejte to, stehna vylomeny z prdele, se fakt blbe leci. ? pic.twitter.com/BVsnH3R3sb
— Alexandr Slunsky (@slunsky) July 17, 2022
2007 m. 35 metų moteris per panašų nelaimingą atsitikimą susilaužė visus veido kaulus ir patyrė smegenų traumą. Skelbdama savo nuotraukas, ji įspėja apie šį įprotį:
Todėl niekada, nepriklausomai nuo kelionės trukmės ar greičio, neleiskite keleiviams keliauti tokiu būdu. Oro pagalvė gali išsiskleisti jau važiuojant 30 km/val. greičiu arba susidūrus su gyvūnu. Net jei įstrigote spūstyje, oro pagalvė gali suveikti, jei į jūsų automobilį įvažiuos kita transporto priemonė. Iš pažiūros nedidelis incidentas gali virsti košmaru.
Kojų padėjimas ant prietaisų skydelio yra tik vienas iš pavojų. Panašiai pavojinga yra tvirtinti daiktus prie oro pagalvės korpuso, stumti sėdynę per arti priekio, atlenkti sėdynės atlošą arba padėti rankas ant prietaisų skydelio. Bet kuris iš šių veiksmų gali sukelti sunkius sužalojimus ar net mirtį.