Keliaujant automobiliu per atostogas vienas svarbiausių aspektų, turinčių įtakos saugumui ir komfortui, yra tinkamas padangų slėgis. Tinkamas parametras, ypač bagažu ir šeima apkrautame automobilyje, yra ne tik degalų ekonomijos, bet visų pirma saugumo klausimas.
Tinkamas padangų slėgis turi tiesioginės įtakos vairavimo saugumui. važiuojant nepakankamai pripūstos padangos – didelė tikimybė, kad padanga sprogs, nes dėl aukštos temperatūros susilpnėja padangos struktūra dėl pernelyg įlinkusių šoninių sienelių. Per mažas arba per didelis oro kiekis padangoje – taip pat reiškia sumažėjusį sąlyčio su keliu plotą. Dėl to pailgėja stabdymo kelias, sumažėja sukibimas su kelio danga ir pasipriešinimas slydimui, padidėja ratlankio pažeidimo rizika. Greitkeliuose, kur ratas per minutę apsisuka daugiau kaip 1 000 kartų, tokie trūkumai gali turėti skaudžių pasekmių. Kraštutiniais atvejais dėl nepakankamo oro pripūtimo vidiniai padangos sluoksniai gali perkaisti ir sprogti, todėl vairuotojui ir keleiviams gali kilti didelis pavojus. Deja, vis dar daug vairuotojų pamiršta apie šią problemą.
Užsukti į degalinę ir patikrinti padangų slėgį užima labai nedaug laiko – net mažiau nei pripildyti degalų baką. Tai paprasta veikla, kurią reikėtų atlikti kiekvieną mėnesį. Neužtenka tikrinti padangų slėgį tik sezoniškai keičiant padangas. Jei to nepaisysite, galite patirti rimtą nelaimingą atsitikimą, ypač važiuodami ilgus atstumus su šeima ir bagažu vasarą ar žiemą. Sunkesniam automobiliui reikia didesnio slėgio nei kasdien.
Tinkamas padangų slėgis taip pat turi didelę įtaką elektromobilių degalų ar elektros energijos suvartojimui, o tai kenkia ir mūsų piniginėms, ir aplinkai. Tinkama jo vertė taip pat turi įtakos vairavimo komfortui ir padangų eksploatavimo trukmei. Be to, nepakankamai pripūstos padangos kelia daugiau triukšmo, blogina vairavimo komfortą ir spartina pakabos komponentų nusidėvėjimą. Nepakankamas oro slėgis taip pat reiškia, kad padanga didesniu paviršiumi liečiasi su keliu, todėl greičiau dėvisi. Kita vertus, per didelis slėgis mažina sukibimą su keliu, nes padanga su keliu liečiasi tik centrine protektoriaus dalimi. Abiem atvejais padangos tarnavimo laikas gerokai sutrumpėja.
Padangų slėgio pokyčiai yra natūralus reiškinys, priklausantis nuo konstrukcijos sandarumo, apkrovos ir aplinkos temperatūros pokyčių. Verta prisiminti, kad slėgio pokytis dėl išorės temperatūrų skirtumo gali siekti 40 kPa arba 0,4 baro. Nepakankamas oro slėgis didina pasipriešinimą riedėjimui, o tai turi įtakos važiavimo dinamikai ir degalų sąnaudoms.
Dėl mažo slėgio padangose taip pat padidėja nuotėkio, kuris gali atsirasti dėl sąlyčio su ratlankiu, rizika. Ši rizika labai padidėja, kai slėgis sumažėja 50 kPa, t. y. 0,5 baro žemiau optimalaus lygio. Eksploatacijos metu taip pat gali būti nepakankamai pripūstos padangos:
- Sumažėja transporto priemonės stabilumas: sumažėjus slėgiui 100 kPa (1 baru), greitis posūkyje sumažėja maždaug 10 km/val.
- Didesnė akvaplanavimo rizika: 30% sumažėjęs slėgis gerokai padidina akvaplanavimo riziką.
- Padidėjęs stabdymo kelias: sumažėjus slėgiui 100 kPa (1 baru), stabdymo kelias pailgėja net 5 metrais, t. y. daugiau nei 1 vidutinio dydžio automobilio ilgiu.
Patartina reguliariai tikrinti ratų slėgį, ypač prieš ilgesnes keliones. Slėgį reikėtų matuoti šaltą, t. y. prieš pradedant važiuoti ir pakrovus bagažą. Kiekviename homologacijos procese dalyvaujančiame automobilyje gamintojas yra nurodęs teisingas slėgio vertes, kurias galima rasti transporto priemonės vadove arba lipduke ant vairuotojo durų statramsčio. Jei abejojate arba negalite patys patikrinti slėgio, patartina kreiptis į specialistą.
Nors automobilių savininkai žino apie būtinybę periodiškai atlikti techninę priežiūrą, jie dažnai pamiršta patikrinti padangų slėgį ir nusidėvėjimą. Daugelis vairuotojų apie padangų problemas sužino tik degalinėje, policijos patikrinimo metu arba po avarijos.
Tinkamas padangų slėgis yra pagrindinis saugaus, patogaus ir ekonomiško vairavimo elementas. Nepakankamai pripūstos arba per daug pripūstos padangos gali sukelti rimtų problemų, pavyzdžiui, didesnę avarijų riziką, didesnes degalų sąnaudas, greitesnį padangų nusidėvėjimą ir mažesnį vairavimo komfortą. Reguliariai tikrindami ir palaikydami tinkamą slėgį galite išvengti šių problemų ir mėgautis sklandžia bei saugia kelione“, – pabrėžia Piotr Sarnecki iš PZPO.