Dėvėti saugos diržą yra vienas iš paprasčiausių būdų išgelbėti savo gyvybę autoįvykio metu. Vis dėlto, nepaisant to, kad saugos diržai privalomi jau daugiau nei 50 metų, tūkstančiai vairuotojų ir keleivių vis dar ignoruoja šią gyvybiškai svarbią saugos priemonę, o tai turi tragiškų pasekmių.
Skaičiai nemeluoja: saugos diržai gelbsti gyvybes
Pagal naujausius Australijos Viktorijos valstijos vyriausybės duomenis, 2012-2024 m. 35,4 % žmonių, patekusių į autoavariją neprisisegę saugos diržų, žuvo arba buvo sunkiai sužeisti. Tai daugiau nei 2500 žmonių, kurių gyvenimas galėjo būti kitoks, jei jie būtų paprasčiausiai užsisegę diržą.
Palyginimui, tik 15,6 % žmonių, prisisegusių saugos diržą, patyrė panašias pasekmes. Tiesą sakant, saugos diržų neprisisegusių asmenų mirtingumas yra 806 % didesnis nei tų, kurie juos užsisegę.
- Segėjimo diržą užsisegusių asmenų mirtingumo rodiklis: 0,5 %
- Neprisisegusių saugos diržų mirtingumo rodiklis: 4,7 %
- Sunkios traumos neprisisegus saugos diržo: 31 %
Kas yra aukos?
Iš 330 neprisisegusių saugos diržų žuvusiųjų 25 % buvo 30-39 metų amžiaus – amžiaus grupė, iš kurios tikimasi, kad ji yra atsakinga ir sąmoninga. Tai rodo, kad vien žinių nepakanka – sąmoningumas turi virsti įpročiu.
Daugiau
Iš viso per 12 metų laikotarpį Viktorijos valstijoje į eismo įvykius pateko 423 078 žmonės. Apie 63 % jų buvo vairuotojai, o 21 % – keleiviai. Iš jų 97,5 % buvo prisisegę saugos diržais arba naudojo tinkamas vaikų apsaugos priemones, t. y. tik 2,5 % buvo neprisisegę saugos diržų, tačiau jų dalis žuvusiųjų ir sunkiai sužeistųjų buvo neproporcingai didelė.
Kodėl tai bus svarbu ir 2025 m.
Pagal daugelį metų vykdomą švietimą ir vykdymą, ši žinia pasiekia ne visus. Kasmet dėl saugos diržų nenaudojimo vien tik vienoje Australijos valstijoje vis dar vidutiniškai žūsta daugiau nei 24 žmonės, kurių galima išvengti, ir daugiau nei 140 sunkiai sužeidžiama.
Viktorija tapo pirmąja vieta pasaulyje, kurioje 1970 m. buvo įvestas reikalavimas naudoti saugos diržus. Tačiau 2025 m. vis dar skaičiuojame mirtinus atvejus, kurių galima išvengti. Valdžios institucijos ir toliau pabrėžia, kad „neprisisegimas saugos diržais“ tebėra pagrindinė žūčių keliuose priežastis.
Lietuva nėra apsaugota
Nors šie duomenys gauti iš Australijos, žinia galioja visame pasaulyje. Lietuvoje saugos diržų naudojimas yra privalomas pagal įstatymus, o pastaraisiais metais jų naudojimo kontrolė sustiprėjo. Tačiau, kaip ir kitose šalyse, vis dar pasitaiko išimčių, ypač trumpų kelionių metu arba tarp gale sėdinčių keleivių.
Kokia jūsų nuomonė? Ar visada segite saugos diržą? Ar pastaruoju metu priminėte apie tai keleiviams? Pasidalykite savo mintimis komentaruose.