Degalų kainos visoje Europoje iš esmės išliko mažesnės nei praėjusiais metais, nors pastaruoju metu, įskaitant ir Lietuvą, pastebimas kainų kilimas.
Naujausi degalų kainų pokyčiai Lietuvoje
- Per praėjusią savaitę vidutinė benzino kaina Lietuvoje padidėjo 1,5 proc. ir siekė 1,39 euro už litrą, o dyzelino – 1,7 proc. iki 1,40 euro už litrą.
- Palyginti su 2022 m. lapkričiu, degalų kainos Lietuvoje vis dar yra 7-8 proc. mažesnės, kai benzinas vidutiniškai kainavo 1,49 euro už litrą, o dyzelinas – 1,52 euro už litrą.
- Nepaisant padidėjimo, benzino ir dyzelino kainos Lietuvoje išlieka gerokai mažesnės už ES vidurkį, atitinkamai 15,8 proc. ir 10,2 proc.
Regionų palyginimai
- Kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje, Latvijoje ir Estijoje, degalų kainos taip pat padidėjo. Pavyzdžiui:
- Lenkijoje benzinas vidutiniškai kainuoja 1,43 euro už litrą, o dyzelinas – 1,44 euro už litrą.
- Estijoje benzinas ir dyzelinas kainuoja brangiau – atitinkamai 1,62 ir 1,52 euro už litrą.
- Latvijoje benzinas kainuoja 1,56 euro už litrą, o dyzelinas – 1,52 euro už litrą.
- Visose Baltijos šalyse ir aplinkinėse šalyse benzino kainos yra 4-7 proc. mažesnės nei praėjusiais metais, išskyrus Estiją, kur benzinas dabar yra 0,3 proc. brangesnis.
- Dyzelino kainos šiose šalyse yra 2-8 proc. mažesnės nei prieš metus.
Europos tendencijos
- Vidutinės benzino ir dyzelino kainos ES praėjusią savaitę šiek tiek padidėjo – atitinkamai 0,5 % ir 1,1 %.
- Pažymėtina, kad didmeninės degalų kainos Lietuvoje svyruoja:
- Lapkričio mėn. (1-27 d.) didmeninės benzino kainos padidėjo 0,01 EUR už litrą, o dyzelino – 0,09 EUR už litrą.
- Šis padidėjimas įvyko po pokyčių spalio mėnesį (+0,02 euro už benziną ir +0,05 euro už dyzeliną) ir rugsėjo mėnesį, kai didmeninės kainos sumažėjo (-0,05 euro už benziną ir -0,04 euro už dyzeliną).
Pagrindinės išvados
Nors degalų kainos visoje Europoje ir kaimyninėse šalyse kyla, palyginti su praėjusiais metais, jos išlieka prieinamesnės, ypač Lietuvoje. Šis stabilumas šiek tiek palengvina padėtį esant platesniems rinkos svyravimams. Tačiau nuolat didėjant kainoms, poveikį jaučia ir vartotojai, ir pramonės įmonės.