Iki šiol Kinijos prekių ženklai JAV nesirodė. Tačiau netrukus tai gali pasikeisti. BYD paskelbė apie planus statyti gamyklą Meksikoje. Šis sprendimas kelia didelį susirūpinimą aukščiausioms valdžios institucijoms.
Kaip praneša „Reuters“, amerikiečiai jau ruošiasi atremti galimą Kinijos ekspansiją. Be kita ko, Vašingtonas svarsto galimybę keisti muitų politiką iš Meksikos importuojamiems automobiliams. Pagal šį planą esamas tarifas padidėtų nuo 2,5 proc. iki siaubingų 100 proc., o tai padidintų kainas iki pirkėjams nepriimtinų dydžių.
Kodėl toks griežtas ir griežtas atsakas? Viena iš priežasčių, žinoma, yra ekonominė. JAV bet kokia kaina stengiasi apginti savo pramonę, kurios svarbi šaka yra automobilių pramonė. Tačiau yra ir kita šio klausimo pusė. Tai – nacionalinis saugumas.
Daugiau šviesos į šią temą įnešė pats Joe Bidenas, kuris neseniai sakydamas kalbą paminėjo, kad kiniški automobiliai kelia grėsmę piliečių ir visos šalies saugumui. Kalbama apie milijonus slaptų duomenų, kuriuos kinų gaminiai gali surinkti iš naudotojų.
Šiuolaikinėse transporto priemonėse įrengta daugybė jutiklių, kamerų ir programinės įrangos, leidžiančios gamintojui matyti surinktus duomenis. Nerimaujama, kad Kinijos valdžios institucijos gali netinkamai panaudoti transporto priemonių surinktą informaciją.
Kinija, žinoma, atremia galimus kaltinimus, reikalaudama gerbti rinkos ekonomikos dėsnius ir sąžiningos konkurencijos principus. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning prašo JAV valdžios institucijų nediskriminuoti užsienio bendrovių.
Laikas parodys, ar galimas konfliktas peraugs į didesnį mastą. Tačiau nesunku pastebėti, kad kinams JAV nebus taip lengva, kaip Europoje.