Tikimasi, kad nuo 2025 m. degalų kainos Lietuvoje smarkiai išaugs – ekspertai įspėja, kad iki 2030 m. litro benzino ar dyzelino kaina gali išaugti iki 3 eurų. Šį galimą augimą lemia keli svarbūs veiksniai, pradedant pasaulinėmis energetikos tendencijomis ir baigiant Lietuvos įsipareigojimu mažinti CO2 išmetimą ir siekti ekologinio perėjimo.
Kodėl kyla degalų kainos?
- ES klimato reglamentai
Pagrindinis veiksnys, lemiantis prognozuojamą kainų kilimą, yra Europos Sąjungos klimato politika, kuria siekiama sumažinti iškastinio kuro vartojimą. Lietuva įsipareigojo iki 2030 m. gerokai sumažinti anglies dioksido išmetimą, o tai neišvengiamai turės įtakos degalų kainoms. - Anglies dioksido mokesčio plėtra
ES taip pat plečia anglies dioksido kainų sistemą, taikydama mokestį visiems anglies dioksido išmetimo šaltiniams, įskaitant transportą. Tai padidins naftos perdirbimo gamyklų, o galiausiai ir vartotojų išlaidas degalinėse.
Numatomas kainų kilimas nuo 2025 m. sausio mėn.
Pasak Lietuvos inovatyvios energetikos ir prekybos asociacijos (LIEPA) vadovės Kristinos Čeredničenkaitės, dėl neseniai įvykusių teisės aktų pakeitimų kainos pastebimai padidės:
- Tikimasi, kad dyzelinas pabrangs 0,16 euro už litrą, t. y. iki maždaug 1,70 euro už litrą.
- Benzinas pabrangs 0,08 euro už litrą ir sieks maždaug 1,60 euro už litrą.
Poveikis vartotojams ir įmonėms
Degalų kainų kilimas turės įtakos visiems:
- Vairuotojai patirs didesnes išlaidas, todėl kai kurie iš jų apsvarstys galimybę persėsti į elektrines ar hibridines transporto priemones.
- Padidėjusios degalų kainos taip pat turės įtakos įvairiems sektoriams, pavyzdžiui, transporto, logistikos ir gamybos, nes dėl padidėjusių degalų kainų padidės pristatymo išlaidos, o tai gali lemti didesnes prekių rinkos kainas.
Įmonėms, ypač toms, kurios yra priklausomos nuo transporto, tai reikš didesnes veiklos sąnaudas, dėl to, tikėtina, padidės ir prekių, ir paslaugų kainos, o tai turės įtakos vartotojų perkamajai galiai.
Alternatyvų svarstymas
Nors degalų kainų kilimas atrodo neišvengiamas, yra alternatyvų. Elektromobiliai (EV) ir hibridiniai automobiliai leidžia sutaupyti ilgalaikes lėšas, nes nereikia priklausyti nuo iškastinio kuro. Be to, viešasis transportas gali būti ekonomiškesnis ir ekologiškesnis kasdienio keliavimo į darbą ir atgal pasirinkimas.