„Tesla“ Akcininkai patvirtino 56 mlrd. dolerių vertės generalinio direktoriaus Elono Musko darbo užmokesčio paketą, ketvirtadienį pranešė elektrinių transporto priemonių gamintoja, o tai yra didelis pritarimas jo vadovavimui ir paskata toliau sutelkti dėmesį į didžiausią turto šaltinį.
Šis patvirtinimas rodo, kad Muską remia „Tesla“ mažmeniniai investuotojai, iš kurių daugelis yra ištikimi gyvybingo milijardieriaus gerbėjai. Pasiūlymas buvo priimtas nepaisant kai kurių didelių institucinių investuotojų ir įgaliotųjų įmonių pasipriešinimo.
Kasmetiniame akcininkų susirinkime Ostine, Teksaso valstijoje, scenoje E. Muskas save apibūdino kaip patologinį optimistą. „Jei nebūčiau optimistas, šios gamyklos nebūtų, šios gamyklos nebūtų“, – sakė E. Muskas ir sulaukė plojimų. „Bet galiausiai aš pasiekiu rezultatų. Tai ir yra svarbiausia.“
Vėlų trečiadienį jis pranešė, kad pasiūlymai sulaukė didžiulio palaikymo.
Tačiau patvirtinimas neišsprendžia Delavero teisme vykstančio teismo proceso dėl darbo užmokesčio paketo, kuris, kai kurių teisės ekspertų nuomone, gali užsitęsti keletą mėnesių. Sausio mėn. teisėjas pripažino darbo užmokesčio paketą negaliojančiu, apibūdindamas jį kaip „nesuvokiamą“.
E. Muskui taip pat gali būti iškelta naujų bylų dėl paketo, kuris būtų didžiausias JAV įmonių istorijoje. Akcininkai už šį paketą balsavo 2018 m.
„Tai dar nesibaigė“, – sakė Bostono koledžo teisės mokyklos profesorius Brianas Quinnas. Jis sakė, kad Delavero teisėjas atidžiai išnagrinės balsavimą ir pareikalaus, kad „Tesla“ įrodytų, jog procesas nebuvo priverstinis ar kad Muskas nedarė jam netinkamos įtakos.
Teisėjas kritikavo „Tesla“ valdybą, kad ji yra jam pavaldi, ir teigė, kad planą pasiūlė konfliktiška valdyba, turinti glaudžių asmeninių ir finansinių ryšių su vyriausiuoju vadovu.
Ketvirtadienį akcininkai taip pat pritarė pasiūlymui perkelti bendrovės juridinę buveinę iš Delavero į Teksasą. Jie taip pat pritarė kitiems pasiūlymams, įskaitant dviejų valdybos narių perrinkimą: Musko brolis Kimbalas Muskas ir žiniasklaidos magnato Ruperto Murdocho sūnus Jamesas Murdochas.
Akcininkai padidino investuotojų kontrolę, nes priėmė pasiūlymus sutrumpinti valdybos kadenciją iki vienerių metų ir sumažinti balsavimo reikalavimus pasiūlymams iki paprastos balsų daugumos, nors valdyba abiem pasiūlymams prieštaravo.
Susitarimas yra susitarimas
Ketvirtadienį „Tesla“ neatskleidė balsavimo rezultatų, kurie turėtų paaiškėti artimiausiomis dienomis. Susirinkimą per tiesioginę transliaciją socialinės žiniasklaidos platformoje „X“ stebėjo mažiausiai pusė milijono žiūrovų, o „YouTube“ – apie 40 000.
„Pirmiausia tai yra žinia, kad „Tesla“ mažmeniniai akcininkai pritaria tam, kas vyksta. Bus įdomu sužinoti, koks tikslus balsų procentas“, – sakė „Morningstar Sustainalytics“ direktorė Lindsey Stewart.
Akcininkų pritarimas kompensacijai yra ir E. Musko kadencijos patvirtinimas, ir pripažinimas, kad investuotojai nenori rizikuoti bendrovės ateitimi.
„Jie pamiršta iš esmės pagrindinę žmogaus riziką, kai „Tesla“ tapo dar labiau priklausoma nuo E. Musko“, – sakė Jasonas Schloetzeris, Džordžtauno universiteto verslo profesorius, turintis patirties įmonių valdymo srityje.
Sausio mėnesį E. Muskas pagrasino, kad jei jam nepavyks įgyti pakankamos balsų kontrolės, dirbtinio intelekto ir robotikos gaminius jis kurs ne „Tesla“.
Kai kuriems investuotojams, kurie baiminosi, kad autonominę technologiją bus sunku ištobulinti, jis sutelkė dėmesį į robotus-taksi automobilius, atsisakydamas pigesnių masinei rinkai skirtų elektromobilių.
Ketvirtadienį atnaujindamas „Tesla“ veiklos rezultatus E. Muskas teigė, kad bendrovė neseniai per savaitę išsiuntė rekordinį 1 300 „Cybertrucks“ kiekį ir kad planuojama pradėti didelės apimties sunkvežimių „Semi“ gamybą. Jis išsamiai kalbėjo apie autonominių automobilių planus, tačiau nenurodė jokių savaeigių transporto priemonių paleidimo terminų.
„Tesla“ akcijų kaina nuo 2021 m. piko nukrito apie 55%, nes sulėtėjo elektromobilių pardavimai, o E. Musko dėmesys svyruoja tarp „Tesla“ ir kitų jo valdomų bendrovių. Ketvirtadienį akcijos uždarytos 2,9% brangiau.
„Akcininkai dar kartą pritarė sutarties sąlygoms, taip aiškiai parodydami, kad „susitarimas yra susitarimas“ ir kad E. Muskas nusipelno atlygio už tai, kad pasiekė aukštas visiškai skatinamosios sutarties ribas“, – sakė „CFRA Research“ analitikas Garrettas Nelsonas.
„Ši naujiena panaikina didelį akcijų perviršį, nors nenustebtume, jei penktadienį, po didelio augimo per pastarąsias dvi prekybos sesijas, kai tapo aiškesnis tikėtinas rezultatas, sulauktume reakcijos „parduoti naujieną“.“
Valdyba teigė, kad E. Muskas nusipelnė šio paketo, nes pasiekė visus ambicingus rinkos vertės, pajamų ir pelningumo tikslus. Stambūs investuotojai, įskaitant Kalifornijos valstybės tarnautojų pensijų sistemą, pavadino atlyginimų paketą „per dideliu“.
Spaudimas
„Elonas Muskas ir pirmininkė (Robyn) Denholm padarė tai dėl vadovo lojalumo ir pateikė balsavimą kaip sprendimą, ar bendrovė gali išlaikyti Muską“, – sakė banko „Amalgamated Bank“ tvarumo tarnybos vadovas Ivanas Frishbergas.
„Tai didelis spaudimas, tačiau tai nekeičia fakto, kad geras valdymas yra naudingas įmonės veiklos rezultatams, o „Tesla“ valdyba nuolat ir akivaizdžiai stokoja šios srities.“
Nors E. Muskas neabejotinai yra „Tesla“ varomoji jėga ir daugiausiai prisidėjo prie jos sėkmės, bendrovės pardavimai ir pelnas sulėtėjo. Susirūpinimą kelia tai, kad jis per daug išsiplėtė.
Nuo 2018 m., kai buvo patvirtintas atlyginimų paketas, E. Muskas į savo sąrašą įtraukė dar dvi įmones. Dabar jis valdo arba jam priklauso šešios įmonės, įskaitant raketų gamintoją „SpaceX“, socialinės žiniasklaidos milžinę „X“ (buvusi „Twitter“) ir dirbtinio intelekto įmonę „xAI“, kurią Muskas sukūrė 2023 m.