Starteris yra labai svarbi transporto priemonės sudedamoji dalis. Dėl netinkamo šio komponento veikimo gali kilti problemų užvedant automobilį arba jis gali visiškai sustoti. Kaip patikrinti starterį?
Kas yra starteris?
Starteris yra būtinas automobiliui užvesti. Tai elektros variklio tipas, kurį sudaro tokie komponentai kaip solenoidas (su jungikliu), sukabinimo mechanizmas (bendiksas), ritės, rotorius arba šepetėliai. Visa tai yra uždaryta sandariame korpuse.
Kaip veikia automobilio starteris?
Pasukus uždegimo raktelį arba paspaudus variklio paleidimo mygtuką (priklausomai nuo automobilio), įtampa iš akumuliatoriaus patenka į elektra valdomą jungiklį. Pajuda starterio alkūnė ir užsiveda smagratis. Vyksta smagračio ir rotoriaus sukimasis. Dėl to pradeda suktis ir variklio alkūninis velenas. Kita svarbi sudedamoji dalis yra starterio apėjimo sankaba. Jos paskirtis – užtikrinti, kad pavaros komponentai nebūtų pažeisti dėl pernelyg didelės vidaus degimo variklio apkrovos.
Kur automobilyje yra starteris?
Šis komponentas dažniausiai sutinkamas ties pavarų dėže. Ši vieta gerokai palengvina galimą išardymą. Vis dėlto, jei nuspręsite žengti šį žingsnį, patartina naudoti duobę, profesionalų domkratą arba keltuvą. Taip pat skaitykite: „Kaip rasti gerą autoservisą? 4 praktiniai patarimai“.
Automobilio starterio konstrukcija
Automobilio starterį, kuris yra elektros variklio tipas, sudaro tokie komponentai kaip:
- solenoidas su rite (su jungikliu),
- sukabinimo mechanizmas (lenkimo mechanizmas, perduoda sukimo momentą smagračiui),
- rotorius (sujungtas su smagračiu),
- šepetėliai (galia perduodama per šį elementą),
- korpusas (apsaugo nuo pažeidimų).
Sugedęs starteris – simptomai
Sugedusio starterio simptomai gali būti šie:
- reakcijos nebuvimas pasukus raktelį,
- lėtesnis automobilio užvedimas,
- greitesnis automobilio akumuliatoriaus išsikrovimas,
- trikdantys garsai bandant užvesti automobilį.
Kaip patikrinti starterį jo nenuimant?
Prieš nuspręsdami išardyti starterį arba patikrinti tik šį komponentą, patikrinkite laidus tarp starterio ir akumuliatoriaus. Gali būti, kad nuodugniai patikrinus visas jungtis, nustačius galimai sugedusią jungtį ir ją sutaisius, starteris pradės veikti tinkamai.
Kaip patikrinti starterį matuokliu?
Šiam tikslui galime naudoti tradicinį testerį, kurį nesunkiai galima įsigyti daugelyje automobilių parduotuvių arba internete. Bandymu siekiama nustatyti, ar starteriui tiekiama elektros energija. Taigi, patikriname jungtį, įtampą tarp starteriui tiekiamo laido ir automobilio įžeminimo. Esant visiškai įkrautam akumuliatoriui, įtampa turėtų būti apie 12 V.
Kaip patikrinti, ar starteris netrumpina?
Veikimas labai paprastas, mums tereikia vielos gabalo (tinkamai izoliuoto). Tada surandame starterio gnybtus. Vieną vielos galą pridėkite prie storesnio gnybto, o kitu galu trumpam palieskite vielos gnybtą. Jei reakcijos nėra, vadinasi, starteris veikia netinkamai arba yra sugedęs.