Daugelis vairuotojų skundžiasi, kad vairuojant automobilį jis girgžda arba cypia. Kodėl automobilis skleidžia šiuos garsus? Kur ieškoti problemos priežasties?
Jei važiuojant automobiliu girdite girgždesį, vairuotojui tai yra aiškus ženklas, kad dalis sugedo arba tiesiog viršijo gamyklinę ribą. Galima net sakyti, kad girgždesiai ar kiti nepageidaujami garsai yra savininkui į naudą, nes jie leidžia laiku sureaguoti ir pakeisti arba suremontuoti sugedusią detalę. Juk girgždėjimas yra toks erzinantis, kad nuolat atkreipia į save dėmesį, o niekas nenori keliauti girgždančiu automobiliu.
Pasirodo, važiuojant girdimas girgždesys gali turėti daug priežasčių ir nebūtinai gali reikšti stabdžių sistemos gedimus, kurie teisingai siejami su šiuo garsu. Toliau išvardijame visus galimus komponentus, kurie gali prisidėti prie girgždėjimo važiuojant automobiliu.
Tikriausiai tai stabdžiai
Iš ratų sklindantys girgždesiai labai dažnai rodo stabdžių sistemos gedimą. Paprastai dėl to būna kaltos stabdžių trinkelės. Nuspaudus stabdžių pedalą, stabdžių trinkelės prie stabdžių disko prispaudžia ne kaladėlę, o plokštelę, ir tai signalizuoja, kad stabdžių trinkelėje baigėsi medžiaga ir ją reikia pakeisti. Nepaisydami šio fakto ir važinėdami su susidėvėjusiomis stabdžių trinkelėmis, netrukus pažeisite ir stabdžių diskus ir prisidėsite prie stabdymo efektyvumo mažėjimo.
Tačiau verta žinoti, kad pakeitus stabdžių kaladėles automobilio girgždėjimas gali nesiliauti. Labiausiai tikėtina priežastis – trinkelių montavimo klaida, pažeistas stabdžių diskas arba sumontuotos per kietos trinkelės, pavyzdžiui, pritaikytos galingesniems automobiliams. Jei girgždesys sklinda ne tik stabdant, bet ir važiuojant, dėl to gali būti kalti stabdžių suportai. Dažnai taip nutinka dėl to, kad jie liečiasi su kelio druska (pvz., po žiemos) ir dėl to nevisiškai atsidaro, todėl trinkelės nuolat liečiasi su diskais. Tuomet stabdžiai labai lengvai perkaista ir net visiškai užblokuoja ratą.
Iš kur atsiranda girgždėjimas ir cypimas?
Kita nerimą keliančio girgždesio priežastis gali būti susidėvėjęs rankinio stabdžio lynas: tokiu atveju girgždesys sklinda nuo galinių ratų iki vairuotojo ausų. Prieš nuspręsdami keisti trosą, pabandykite jį sureguliuoti ir pažiūrėkite, ar jį atlaisvinus problema pašalinta. Kartais net sulenktas metalinis stabdžių disko dangtelis sukelia girgždantį ratų garsą važiuojant. Jei jis nėra smarkiai surūdijęs, galite pabandyti jį šiek tiek sulenkti ir taip užkirsti kelią tolesniam jo kontaktui su kita automobilio sudedamąja dalimi.
Be stabdžių sistemos, ratas gali girgždėti ne tik dėl stabdžių sistemos, bet ir dėl susidėvėjusio rato guolio (stebulės). Nors pagrindinis šio gedimo požymis yra garsus traškesys arba kurtinantis garsas, girdimas važiuojant tiesiai, girgždėjimo negalima atmesti ir šiuo atveju – bent jau ankstyvojoje gedimo stadijoje.
Dėl to kaltas variklis!
Iš po variklio dangčio sklindantis girgždesys gali reikšti, kad yra problemų su papildomu diržu. Diržas pradeda girgždėti, kai yra netinkamai susidėvėjęs arba per daug laisvas (išsitempė, kas yra natūralu nuvažiavus tam tikrą kilometražą). Jis taip pat skleidžia būdingą trumpą (bet garsų) girgždesį, kai liečiasi su vandeniu, pvz., įvažiavus į gilų purvyną. Be to, girgždesį sukelia diržo įtempimo mechanizmas, įskaitant įtempimo skriemulį. Tą patį galima pasakyti ir apie paskirstymo diržo aparatūrą. Apie diržo įtempiklio gedimus taip pat gali pranešti nuolatinis girgždesys.
Po variklio dangčiu sklindantį girgždesį taip pat gali sukelti sugedęs generatoriaus (kuris yra tiesiogiai sujungtas su cilindriniu diržu) ir oro kondicionieriaus kompresoriaus gedimas. Jei jis pradeda girgždėti ar skleisti kitus garsus, greičiausiai „susidėvėjo“ ir jį reikia papildyti sistemoje cirkuliuojančiu šaldymo skysčiu.