Vanduo yra gyvybiškai svarbi mūsų kasdienio gyvenimo dalis, tačiau ar kada nors susimąstėte, kiek šviežias yra jūsų geriamas vanduo? Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ atliko unikalų tyrimą ir nustatė, kad vilniečiai geria vieną šviežiausių vandenų šalyje.
Vandens kelionė: nuo gręžinio iki čiaupo
Kasdien iš 283 gręžinių išgaunama beveik 99 000 kubinių metrų vandens – tai prilygsta 39 olimpinių plaukimo baseinų tūriui. „Vilniaus vandenų“ atlikta analizė atskleidė, kad vanduo, kurį geriame, vos prieš dvi dienas vidutiniškai buvo giliai po žeme – nuo 30 iki 245 metrų po žemės paviršiumi.
Ilgiausia vandens lašelio kelionė – nuo Nemenčinės iki Riešės – tęsiasi net 40 kilometrų. Pakeliui vanduo yra valomas ir apdorojamas, kad namus pasiektų švarus ir saugus gerti.
Taupydami vandenį, tausojame elektrą
Vandeniui tiekti reikia daug elektros energijos. Kiekvieną dieną sunaudojama iki 155 MWh energijos – tiek, kad elektromobilis apvažiuotų Žemę 25 kartus.
Pasak „Vilniaus vandenų“ generalinio direktoriaus Sauliaus Savicko, 26 proc. bendrovės naudojamos energijos pagaminama tvariai. Tačiau kiekvienas gali prisidėti prie šios misijos taupydamas vandenį, o kartu ir energijos išteklius.
Vandens praradimai Europoje: kaip Vilnius rodo pavyzdį?
Daugelyje Europos miestų vandens nuostoliai dėl vamzdynų nesandarumo gali siekti iki 30 proc. Tačiau Vilnius aktyviai investuoja į infrastruktūros gerinimą ir pasiekė tris kartus mažesnį nuotėkio rodiklį nei Europos vidurkis.
Vilnius yra puikus pavyzdys, kaip galima užtikrinti švarų ir tvarų vandens tiekimą. Tačiau tai yra bendros pastangos. Tausodami vandenį prisidedame prie gamtos ir energijos išteklių apsaugos.
Kokie jūsų vandens vartojimo įpročiai? Pasidalykite savo mintimis komentaruose!