Lietuva ruošiasi griežtinti elektrinių mikrojudumo priemonių – tokių kaip elektriniai paspirtukai – naudojimo taisykles. Seimas po svarstymo pritarė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama visiems be išimties vairuotojams įvesti privalomą šalmų dėvėjimą.
Šiuo metu įstatymas įpareigoja tik jaunesnius nei 18 metų paspirtukų vairuotojus važiuojant keliu dėvėti ir užsisegti dviratininko, riedlentininko ar motociklininko šalmą. Suaugusiesiems tokia pareiga galioja tik važiuojant važiuojamąja kelio dalimi, o kitais atvejais šalmas tik rekomenduojamas.
Tačiau pagal naująsias pataisas šalmus dėvėti privalės visi, nepriklausomai nuo amžiaus ar vietos, kur važiuojama. Be to, jeigu elektrinė mikrojudumo priemonė yra nuomojama, šalmą privalės suteikti nuomotojas. Tai reikšmingas žingsnis siekiant užtikrinti saugumą ir sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių, ypač tarp atsitiktinių naudotojų, kurie naudojasi dalijimosi paslaugomis.
Šiuos pokyčius inicijavo gydytojai traumatologai, ypač iš Žalgirio klinikos, kurie nuolat susiduria su sunkias traumas patyrusiais pacientais.
„Tai yra primygtinis gydytojų traumatologų, ypač Žalgirio klinikos, siūlymas, susiduriančių su pacientais, kuriuos pristato greitosios pagalbos arba artimieji. Šiuo atveju tie pacientai patiria daugybines traumas, ypač sunkios yra galvos traumos, po kurių reikia ne vienos operacijos“, – teigė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.
Pagal Europos duomenis, galvos traumos išlieka pagrindine mirties priežastimi tarp paspirtukų avarijų aukų. Moksliniai tyrimai rodo, kad šalmas gali net 70 % sumažinti sunkių galvos traumų riziką.
Lietuvoje elektriniai paspirtukai tapo ypač populiarūs didmiesčiuose, tokiuose kaip Vilnius ar Kaunas. Naujasis įstatymas rodo aiškią šalies kryptį – pirmenybę saugumui miesto gatvėse.
Įstatymui artėjant prie galutinio patvirtinimo, svarbu pasirengti pokyčiams tiek gyventojams, tiek paslaugų teikėjams.
Ką manote jūs? Ar privalomas šalmų dėvėjimas padarys gatves saugesnes? O gal tai atbaidys nuo mikrojudumo transporto naudojimo? Pasidalinkite nuomone komentaruose!