Šviesoforai, kasdienė šiuolaikinio gyvenimo dalis, turi įdomią istoriją, siekiančią XIX amžių. Trumpai apžvelgsime, kaip atsirado šie gyvybiškai svarbūs signalai.
Pirmasis šviesoforas (1868 m.)
Pirmasis pasaulyje šviesoforas buvo įrengtas Londone, Anglijoje, prie Parlamento rūmų. J. P. Knightas, geležinkelio signalizacijos inžinierius, suprojektavo jį naudodamas dujines lempas, kurios rodė raudoną ir žalią signalus. Policininkai jį valdė rankiniu būdu, tačiau dėl dujų nuotėkio įvykusio sprogimo jis veikė neilgai.
Elektriniai šviesoforai (1914 m.)
Pirmasis elektrinis šviesoforas pasirodė 1914 m. Klivlende, Ohajo valstijoje. Jame degė raudona ir žalia šviesa, o garsinis signalas signalizavo, kad šviesoforas tuoj persijungs. Ši naujovė buvo reikšmingas patobulinimas, atvėręs kelią automatizuotoms sistemoms.
Geltonos šviesos papildymas (1920)
1920 m. Detroito policijos pareigūnas Williamas Pottsas pristatė geltoną šviesą, kad reikštų perėjimą nuo sustojimo prie važiavimo. Ši trijų spalvų sistema tapo pasauliniu šviesoforų standartu.
Šiuolaikiniai pasiekimai
Šiuolaikiniuose šviesoforuose naudojama LED technologija, užtikrinanti energijos vartojimo efektyvumą, ir jie dažnai yra integruoti su išmaniosiomis eismo sistemomis srautui optimizuoti. Daugelyje miestų taip pat naudojami pėsčiųjų signalai ir atbulinės eigos laikmačiai, kad padidėtų saugumas ir prieinamumas.
Šviesoforai nuėjo ilgą kelią nuo savo kuklios pradžios ir tapo sudėtingomis sistemomis, padedančiomis užtikrinti mūsų kelių saugumą ir organizuotumą.