2025 m. gegužės 7 d. trijų ministerijų – Susisiekimo, Sveikatos apsaugos ir Vidaus reikalų – vadovai susirinko į specialų renginį „Kelyje kaip kine“ Vilniaus kino teatre. Transporto kompetencijų agentūros ir Susisiekimo ministerijos organizuotame renginyje daugiausia dėmesio buvo skiriama tam, kaip pakeisti Lietuvos komunikaciją apie eismo saugą.
Peržengiant taisyklių ribas ir keičiant mąstyseną
Savo įžanginėse kalbose susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė ir vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius pabrėžė, kad eismo saugumas turi tapti asmenine visų piliečių, ne tik politikų, atsakomybe.
„Vizija – nulis“ yra ambicingas tikslas. Jis gali tapti realybe tik tuo atveju, jei kiekvienas pilietis prisiims atsakomybę už kelių eismo saugumą. Turime formuoti bendruomenės mąstyseną, kai saugūs keliai yra visų rūpestis“, – sakė ministras Sabutis.
Svarbus emocinis poveikis
Sveikatos apsaugos ministrė J. Jakubauskienė pabrėžė, kad į socialines kampanijas reikia žiūrėti kaip į sveikatos raštingumo priemones. „Eismo įvykių pasekmes kasdien matome ligoninėse. Emocinės kampanijos gali paveikti elgesį ir išgelbėti gyvybes“, – pažymėjo ji.
Vidaus reikalų ministrė Kondratovič pabrėžė tarpinstitucinio bendradarbiavimo ir tikslingų pranešimų svarbą: „Negalime pasikliauti viena žinute. Komunikacija turi būti pritaikyta skirtingoms tikslinėms grupėms.”
Mokomės iš galingų tarptautinių kampanijų
Dalyviai stebėjo paveikias saugaus eismo reklamas iš viso pasaulio ir aptarė jų reikšmę Lietuvos kampanijoms. Ekspertai sutarė, kad didžiausią poveikį elgsenos pokyčiams turi istorijos, emocijos ir realūs gyvenimo scenarijai.
„Policijos pareigūnai dažnai pirmieji atsiduria tragiškų eismo įvykių vietoje. Vien kontrolės nepakanka – reikia emocinių pranešimų, kurie priverstų žmones susimąstyti, kol dar nevėlu“, – sakė Policijos departamento atstovas Vytautas Grašys.
Pasakojimas kaip gyvybės gelbėjimo priemonė
Komunikacijos ekspertas Donatas Večerskis paaiškino, kad veiksmingiausios kampanijos įtraukia auditoriją per suprantamas istorijas. „Žmonės užmezga ryšį su istorijomis. Emocinė kelionė yra tai, dėl ko žinutė įsimena“, – sakė jis.
Renginys baigėsi įsipareigojimu stiprinti saugaus eismo komunikaciją Lietuvoje pasitelkiant geriausią praktiką ir tarpsektorinį bendradarbiavimą. Galutinis tikslas išlieka aiškus: pasiekti, kad keliuose nežuvotų nė vienas žmogus.
Kokia jūsų nuomonė? Ar kelių eismo saugumo kampanijos Lietuvoje turėtų daugiau dėmesio skirti emociniam pasakojimui? Pasidalykite savo mintimis toliau esančiuose komentaruose.