Prienų rajone atskleistas slaptas automobilių ardymo verslas. Beveik dvejus metus veikusi nelegali įmonė, kaip įtariama, uždirbo dešimtis tūkstančių eurų neapmokestinto pelno.
Kas nutiko Prienuose?
Trys 19, 27 ir 28 metų vyrai tiriami dėl Prienų rajone, Pietų Lietuvoje, vykdytos nelicencijuotos automobilių išmontavimo ir automobilių dalių prekybos veiklos. Nelegalų verslą atskleidė Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai.
Per kelias kratas teisėsauga aptiko didžiulę automobilių dalių kolekciją, įskaitant variklius, pavarų dėžes ir elektroninius komponentus. Tyrėjai mano, kad operacija buvo vykdoma maždaug dvejus metus.
Kiek pelninga buvo nelegali veikla?
Apskaičiuotos mėnesio pajamos
Valdžios institucijų skaičiavimais, per mėnesį šis verslas galėjo uždirbti iki 11 000 eurų. Per dvejus metus neteisėtas pelnas galėjo viršyti 250 000 eurų, o visa tai buvo neapmokestinta ir nereglamentuota.
Nėra verslo licencijos ar saugos standartų
Nebuvo jokios oficialios registracijos ir nebuvo laikomasi aplinkosaugos ir darbo teisės aktų. Tai reiškia, kad nebuvo sveikatos patikrinimų, mokesčių deklaracijų ir galimo pavojaus aplinkinėms bendruomenėms.
Kas atlieka tyrimą?
Dalyvauja kelios institucijos
Į bylą dėmesį atkreipė ne tik policija, bet ir:
- Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) – vertina galimą mokesčių vengimą ir finansinį sukčiavimą.
- Aplinkos apsaugos departamentas – tiria galimą ekologinę žalą dėl netinkamo transporto priemonių skysčių ir komponentų laikymo ir utilizavimo.
- Kauno apygardos prokuratūra – kontroliuojanti ikiteisminį tyrimą.
Aplinkos ir socialinė rizika
Neteisėtos automobilių išmontavimo operacijos gali turėti didelį poveikį aplinkai. Degalai, alyva, akumuliatorių rūgštis ir kitos pavojingos medžiagos gali patekti į dirvožemį ir gruntinius vandenis, todėl gali būti padaryta ilgalaikė žala. Lietuvoje už tokius aplinkosaugos pažeidimus gali būti skiriamos didelės baudos ar net laisvės atėmimo bausmės.
Kodėl jums tai turėtų būti svarbu?
Automobilių dalys iš šešėlio?
Jei perkate naudotas automobilių dalis Lietuvoje, labai svarbu žinoti jų šaltinį. Nelegaliai išmontuotos dalys nėra išbandytos, neturi garantijos ir gali būti vogtos. Tokios rinkos rėmimas skatina mokesčių vengimą ir žalą aplinkai.
Nukenčia legalus verslas
Teisėtai veikiančioms automobilių remonto ir išmontavimo įmonėms sunku konkuruoti su nereguliuojamomis įmonėmis, siūlančiomis pigesnes dalis, nemokančiomis mokesčių ir nesilaikančiomis taisyklių.
Ką sako įstatymas?
Įtariamiesiems pareikšti kaltinimai pagal Lietuvos baudžiamojo kodekso 202 straipsnio 1 dalį, pagal kurią draudžiama neteisėta komercinė veikla. Atsižvelgiant į nusikaltimo mastą ir padarytą žalą, už tai gali būti skiriamos baudos arba laisvės atėmimo bausmės.
Išvada
Prienuose įvykdytas sulaikymas primena, kad nelegalus verslas gali klestėti net ir ramiose kaimo vietovėse, kol teisėsauga jo nesulaikys. Kaip vartotojai ir piliečiai turėtume būti sąmoningi ir užduoti tinkamus klausimus.
Ar kada nors susidūrėte su įtartinais automobilių dalių pardavėjais? Pasidalykite savo istorija, komentuokite toliau arba persiųskite šį straipsnį kam nors, kas turėtų žinoti.