Balandžio 9-oji Lietuvoje pažymėta dviem pavojingais incidentais – Kelmėje iš privataus kiemo pavogtas brangus visureigis, o Šilalėje neblaivus jaunuolis areštinėje suniokojo policijos automobilio vidų. Ką tai sako apie saugumą mūsų miestuose?
Kas įvyko Kelmėje?
Apie 17:30 val. Kelmėje, Birutės gatvėje, pastebėta, kad iš namo kiemo dingo 2020 metų „Kia Sportage“. Automobilio vertė – 20 200 eurų. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 178 str. 3 d., numatantį atsakomybę už didelės vertės vagystę.
Gyventojai sukrėsti – vagystė įvykdyta greitai ir be triukšmo. Ekspertai pastebi, kad šiuolaikinės technologijos, tokios kaip raktų signalų pagavimas (relay attack), tampa vis dažnesniu metodu automobiliams vogti.
Ekspertų nuomonė: kodėl „Kia Sportage“?
Saugumo ekspertas Tomas D. teigia:
„Nuo 2018 metų pagaminti „Kia Sportage“ modeliai – vieni populiariausių tarp vagių. Jie greitai realizuojami užsienyje, ypač Rytų Europoje.“
Rekomenduojama:
- Įsigyti mechaninius vairo užraktus
- Naudoti GPS sekimo įrangą
- Nestatyti automobilio arti durų ar langų, kur signalas lengvai pagaminamas
Šilalė: sulaikytas jaunuolis niokojo policijos automobilį
Apie 2:20 val. Šilalėje, Struikų gatvėje, sulaikytas neblaivus 2002 m. gimęs vyras. Jo girtumas siekė net 2,37 promilės – beveik penkis kartus viršijo leistiną ribą.
Sulaikytasis, vežamas į areštinę, apgadino Šilalės r. PK tarnybinio automobilio „VW Transporter“ sulaikymo patalpos lubas. Pradėtas tyrimas pagal LR BK 281-1 str. 1 d. bei medžiagos rinkimas dėl turto sugadinimo pagal LR BK 187 str. 1 d.
Alkoholio poveikis ir jaunimo elgesys
Incidentas išryškina dar vieną problemą – jaunimo piktnaudžiavimą alkoholiu. Tokios situacijos ne tik pavojingos aplinkiniams, bet ir kelia papildomą riziką pareigūnams. Pasak psichologų, tokie atvejai signalizuoja apie prevencijos priemonių trūkumą bei būtinybę investuoti į švietimą mažesniuose miestuose.
Ką tai reiškia Lietuvos gyventojams?
Šie du įvykiai rodo, kad saugumo grėsmės neapsiriboja vien didmiesčiais. Vagystės ir netikėtas smurtas gali įvykti bet kur, bet kada.
Ką gali padaryti gyventojai:
- Diegti vaizdo stebėjimo sistemas savo kiemuose
- Stebėti neįprastą judėjimą kaimynystėje
- Neapsiriboti vien gamykliniais automobilio saugumo sprendimais
Išvados
Kelmėje pavogtas automobilis, o Šilalėje – suniokotas policijos automobilis. Dvi istorijos, primenančios, kad saugumas priklauso ne tik nuo institucijų, bet ir nuo mūsų pačių budrumo.
Ar esate susidūrę su panašia situacija? Parašykite komentaruose, pasidalinkite straipsniu su draugais arba papasakokite savo istoriją – jūsų patirtis gali padėti kitiems.