2025 m. vasario 28 d. naktį astronomijos entuziastų laukia įdomi pramoga – virš Lietuvos įvyks retas planetų susilyginimas. Šis nepaprastas įvykis pasikartos tik 2161 m., todėl dangaus stebėtojams tai bus vienintelė per visą gyvenimą pasitaikanti proga.
Kas yra planetų paradas?
Planetų paradas įvyksta tada, kai tame pačiame dangaus sektoriuje, matomame iš Žemės, pasirodo kelios planetos. Nors dėl savo orbitų polinkio jos gali ir nesudaryti visiškai tiesios linijos, tačiau jos pasirodys susitelkusios siauroje naktinio dangaus atkarpoje. Šį reiškinį lemia planetų judėjimas išilgai ekliptikos – regimojo Saulės kelio dangaus sferoje.
Kada ir kur stebėti?
Planetų paradas bus matomas po saulėlydžio 2025 m. vasario 28 d. Stebėjimai turėtų prasidėti, kai dangus sutemsta, apie 18:26 val. vietos laiku, kai Saulė nusileidžia ir naktiniame danguje pradeda ryškėti planetos.
- Rytuose: Marsas pirmasis pasirodys kaip ryškus rausvas taškas.
- Pietuose: Jupiteris ir Uranas bus aukščiau danguje.
- Pietvakariuose: Venera, Neptūnas ir Merkurijus susijungs į glaudų būrį.
- Vakarai: Saturnas bus matomas paskutinis.
NASA pataria, kad planetos turėtų būti bent 10 laipsnių virš horizonto, kad būtų optimaliai matomos, nes žemesniame aukštyje gali atsirasti atmosferos trukdžių, dėl kurių jų ryškumas sumažės. Prie horizonto esančius objektus taip pat gali užstoti pastatai ar gamtinis reljefas, todėl jų stebėjimas gali būti apsunkintas.
Kaip pasiruošti geriausiam vaizdui?
Norėdami kuo geriau išnaudoti šį astronominį įvykį, atkreipkite dėmesį į šiuos pasirengimo patarimus:
- Pasirinkite tamsią vietą: Stebėjimas atokiau nuo miesto šviesų pagerina matomumą.
- Naudokite žiūronus arba teleskopą: Kai kurias planetas galima pamatyti plika akimi, tačiau Uranui ir Neptūnui reikia optinės pagalbos.
- Naudokite astronomijos programėles: Tokiose programėlėse, kaip „Star Walk 2“, realiuoju laiku pateikiamos planetų padėtys, padedančios nustatyti kiekvieno dangaus kūno buvimo vietą.
- Šiltai apsirenkite ir pasiimkite patogių daiktų: Patirtį sustiprins antklodė, šiltas gėrimas ir kantrybė.
Kiekviena iš septynių šią naktį matomų planetų pasižymi unikaliomis savybėmis:
- Marsas (-0,7 magnitudės): Lengvai matomas dėl savo rausvo atspalvio Dvynių žvaigždyne.
- Jupiteris (-2,3 magnitudės): Viena ryškiausių planetų, esanti Tauro žvaigždyne.
- Uranas (5,8 magnitudės): Įsikūręs netoli Avino ir Tauro ribos, matomas žiūronais.
- Venera (-4,7 magnitudės): Ryškiausia iš visų, šviečianti netoli vakarų horizonto.
- Neptūnas (7,8 magnitudės): Silpnas ir reikalaujantis teleskopo, esantis Žuvų žvaigždyne.
- Merkurijus (1,1 magnitudės): Geriausiai pastebimas tuoj po saulėlydžio Vandenio žvaigždyne.
- Saturnas (1,1 magnitudės): Labai žemai virš horizonto, išnyks po 19:15 val.
Kodėl šis įvykis toks retas?
Tokio masto planetų išsidėstymas yra itin retas – per šį tūkstantmetį jis įvyko tik septynis kartus. Kiekviena planeta turi unikalų orbitos periodą: Merkurijus apskrieja vieną orbitą vos per 88 dienas, o Neptūnas – per 165 metus. Todėl jų susilyginimas yra labai retas.
Kitas tokio masto planetų paradas pasikartos tik 2161 m. gegužės 19 d., todėl šis įvykis yra unikalus dangaus reginys, kurio nevalia praleisti.
Planetoms judant išilgai ekliptikos, jų santykinės padėtys nuolat keičiasi. Nors jos ir nėra idealioje linijoje, jų susibūrimas vienoje dangaus dalyje primena mums apie sudėtingą ir dinamišką mūsų Saulės sistemos prigimtį.
Jei domitės astronomija, šis planetų paradas suteikia retą progą stebėti kvapą gniaužiantį kosminį išsidėstymą. Nesvarbu, ar žiūrint plika akimi, ar pro teleskopą, šis išsidėstymas primena apie nuolat kintantį visatos grožį. Nepraleiskite šios įspūdingos nakties!