Europos Komisija paskelbė preliminarius 2024 m. kelių eismo saugumo duomenis, iš kurių matyti, kad pernai ES keliuose žuvo 19 800 žmonių. Palyginti su 2023 m., šis skaičius sumažėjo 3 % – maždaug 600 mirčių mažiau. Nors tai reiškia pažangą, ekspertai įspėja, kad gerėjimo tempas tebėra per lėtas, kad būtų pasiektas plataus užmojo ES tikslas iki 2030 m. perpus sumažinti žuvusiųjų keliuose skaičių.
Nevienareikšmis vaizdas visoje ES
Nors bendra tendencija yra šiek tiek teigiama, kelių eismo sauga ES valstybėse narėse labai skiriasi. Tokios šalys kaip Belgija, Bulgarija, Danija, Lietuva, Lenkija, Slovėnija ir Lenkija yra pakeliui į 2030 m. tikslą, o kitose, pavyzdžiui, Airijoje ir Estijoje, žūčių keliuose padaugėjo.
Rumunijoje, nors nuo 2019 m. žūčių skaičius sumažėjo 21 proc., vis dar išlieka didžiausias žūčių keliuose rodiklis ES – 77 mirtys milijonui gyventojų. Tuo tarpu Švedijoje (20 žuvusiųjų milijonui gyventojų) ir Danijoje (24 žuvusieji milijonui gyventojų) išlieka saugiausia. ES vidurkis yra 44 žuvusieji keliuose milijonui gyventojų.
Kam gresia didžiausia rizika?
Duomenys rodo pagrindines rizikos grupes:
- Vyrai sudaro 77 % visų žuvusiųjų keliuose.
- Vyresnio amžiaus žmonės (65 m. ir vyresni) sudaro 31 % žuvusiųjų, nors sudaro tik 21 % gyventojų.
- Jaunų vairuotojų (18-24 metų) taip pat yra per daug – jie sudaro 12 % žuvusiųjų, tačiau tik 7 % gyventojų.
- Motociklininkų ir dviratininkų mirtingumo rodikliai, palyginti su automobilių keleiviais, pagerėjo nedaug.
Kaimo keliuose žūsta daugiausia žmonių – 52 proc. visų eismo įvykių, 38 proc. – miestuose, o greitkeliuose – tik 9 proc.
Kas daroma siekiant pagerinti saugą?
Siekdama paspartinti pažangą, Europos Komisija imasi naujų iniciatyvų, įskaitant:
- Griežtesnės vairuotojo pažymėjimo taisyklės
- Geresnis tarpvalstybinis kelių eismo taisyklių vykdymas
- Griežtesnė transporto priemonių techninė apžiūra
ES nulinės žūčių keliuose vizijos strategijoje siekiama, kad iki 2050 m. keliuose nežūtų nė vienas žmogus, tačiau dabartiniu tempu pasiekti net 2030 m. tikslą tebėra iššūkis.
Ką manote?
Do you feel safe on the roads in your country? What measures should be prioritized to reduce fatalities? Share your thoughts in the comments!