Europoje vėl kilo didelis saugos skandalas, nes keliuose tebėra milijonai transporto priemonių su „Takata“ oro pagalvėmis. „Toyota“, „Mercedes“, „Citroën“ ir kiti automobilių gamintojai spaudžiami atšaukti pavojingas oro pagalves, kurios gali sprogti ir sužeisti vairuotojus. Dabar valdžios institucijos skubiai įspėja transporto priemonių savininkus.
Kodėl „Takata“ oro pagalvės yra pavojingos
2014 m. prasidėjusi „Takata“ oro pagalvių krizė tapo vienu didžiausių automobilių istorijoje atšaukimų. Pagrindinė priežastis? Sugedę pripūtimo įtaisai, kuriuose naudojamas amonio nitratas, kuris laikui bėgant gali suirti, ypač karštyje ar drėgmėje. Išsiskleidus oro pagalvei, ji gali sprogti pernelyg didele jėga, o metalo fragmentai gali nukristi į vairuotoją ir keleivius.
Vien Prancūzijoje dėl „Takata“ oro pagalvių sprogimų užregistruoti 29 eismo įvykiai, iš kurių vienas žuvo. Pasaulyje, už Prancūzijos ribų, patvirtinta mažiausiai 11 mirties atvejų.
Automobilių gamintojai patiria spaudimą
„Citroën“ ir „Volkswagen“ jau atšaukė šimtus tūkstančių paveiktų automobilių. Dabar ta pati atsakomybė gresia ir „Toyota“ bei „Mercedes“. Prancūzijos vyriausybė nurodė abiem gamintojams atšaukti mažiausiai 20 modelių, pagamintų 2001-2018 m.
Tarp paveiktų transporto priemonių yra:
- „Toyota Yaris“ (2001-2017 m.)
- Toyota Corolla (2001-2010 m.)
- A klasės „Mercedes“ (2004-2016 m.)
- Mercedes C klasės II ir III (2004-2016 m.)
Transporto ministerija pabrėžė, kad šių transporto priemonių savininkai neturėtų jų vairuoti, kol bus baigtas remontas – tai retas įspėjimas „sustabdyti važiavimą“, pabrėžiantis pavojaus rimtumą.
Atšaukimo pažanga ir vyriausybės veiksmai
Nuo 2025 m. balandžio mėn:
- „Mercedes“ pakeitė oro pagalves 53 % iš 217 877 paveiktų automobilių Prancūzijoje.
- „Toyota“ praneša, kad, nepaisant nuo 2015 m. vykdomų atšaukimo veiksmų, vis dar reikia suremontuoti apie 70 000 automobilių.
Dabar Prancūzijos vyriausybė paskelbė griežtą ultimatumą: automobilių gamintojai privalo surasti ir suremontuoti kiekvieną paveiktą automobilį arba kasdien už vėlavimą jiems gresia iki 1 mln. eurų baudos. Šis precedento neturintis spaudimas daromas po to, kai kilo susirūpinimas dėl lėto ankstesnių kampanijų tempo.
Kaip patikrinti, ar jūsų automobilis paveiktas
Vairuotojai raginami:
- Patikrinkite savo automobilio VIN kodą (transporto priemonės identifikavimo numerį) automobilio registracijos dokumentuose.
- Apsilankyti oficialiose gamintojo (pvz., „Toyota“ arba „Mercedes“) atšaukimo svetainėse.
- Užsisakyti nemokamą oro pagalvių keitimą pas įgaliotąjį atstovą.
Net jei negavote atšaukimo laiško, labai svarbu rankiniu būdu patikrinti savo automobilio būklę.
Platesnis poveikis pramonei
Dėl „Takata“ skandalo 2017 m. bendrovė buvo priversta bankrutuoti, prasidėjo teisminiai procesai, reguliavimo pokyčiai ir visuotiniai atšaukimai. Visame pasaulyje buvo atšaukta daugiau kaip 100 mln. oro pagalvių. Tačiau tokiose šalyse kaip Prancūzija 2,3 mln. automobilių su sugedusiomis oro pagalvėmis vis dar nesuremontuoti.
Gamintojai susiduria su sunkumais pasiekdami senesnių transporto priemonių savininkus, ypač tuos, kurie galėjo įsigyti naudotus automobilius nežinodami apie atšaukimą.
Takata oro pagalvių krizė dar toli gražu nesibaigė. Jei jūsų automobilis pagamintas 2001-2018 m., ypač jei tai „Toyota“, „Mercedes“ ar „Citroën“, nedelsdami patikrinkite jo atšaukimo statusą. Nuo to gali priklausyti jūsų saugumas.
Klausimas skaitytojams: Ar jūsų automobilis buvo atšauktas dėl „Takata“ oro pagalvių problemos? Pasidalykite savo patirtimi komentaruose arba su kitais, kurie galbūt nežino!