Nuo balandžio 1 d. Lietuvoje leidžiama važinėti su vasarinėmis padangomis, o nuo balandžio 10 d. draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis. Prasidėjus sezoniniam padangų keitimui, aplinkosaugininkai primena apie dažną pažeidimą – neteisėtą padangų išmetimą.
Aplinkos apsaugos departamento teigimu, vieni dažniausių pranešimų interaktyviame žemėlapyje „Tvarkau Lietuvą“ yra apie miškuose, pakelėse ir kitose vietose paliktas padangas. Kai kuriais atvejais nelegaliose sąvartynuose randama nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų tonų padangų.
Kur dėti senas padangas?
Jei padangas keičiate autoservise, galite ten pat nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičiate.
Taip pat bet kurioje padangų pardavimo vietoje galima atnešti tiek senų padangų, kiek buvo įsigyta – mat padangos kainoje jau įskaičiuotas ir jos utilizavimas. Pardavėjas privalo informuoti apie tai pirkėją.
Kitas automobilių atliekas – naudotą alyvą, filtrus, aušinimo skysčius, akumuliatorius – galima nemokamai priduoti į stambiųjų atliekų surinkimo aikšteles. Jų sąrašą ir darbo laiką rasite www.atliekos.lt arba savo savivaldybės svetainėje.
Turi daugiau atliekų? Žinok savo teises
Jei susidaro dideli kiekiai atliekų (pvz., ūkiuose ar įmonėse), jas reikia perduoti tik teisę turintiems atliekų tvarkytojams, įtrauktiems į Atliekų tvarkytojų valstybės registrą (ATVR). Ši paslauga dažnai yra mokama.
Ūkininkai, įsigiję traktorių, kombainų ar kitų didelių transporto priemonių padangas, jas gali grąžinti pardavėjui arba importuotojui, kurie turi jas sutvarkyti nemokamai.
Jei nusipirkę žemės sklypą jame randate paliktų padangų – kreipkitės į savivaldybę dėl atliekų surinkimo apvažiavimo būdu arba susisiekite su atliekų tvarkytojais tiesiogiai. Kai kurios aikštelės už tam tikrą mokestį priima ir dideles padangas.
Kas gresia pažeidėjams?
Neteisėtas atliekų išmetimas yra baudžiamas. Remiantis Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsniu, baudos gali siekti nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo atliekų kiekio ir pavojingumo.
Jei padangos deginamos, skiriamos papildomos baudos ir skaičiuojama žala aplinkai. Tad trumpalaikis patogumas gali virsti rimtomis pasekmėmis.
Atsakomybė tenka ir verslui
Aplinkosaugininkai tikrina, ar padangų importuotojai, gamintojai ir keitimo paslaugas teikiančios įmonės laikosi visų reikalavimų:
- Ar yra registruoti Gamintojų ir importuotojų sąvade
- Ar veda padangų apskaitą GPAIS sistemoje
- Ar turi sutartis su teisėtais atliekų tvarkytojais
- Ar tvarkingai dokumentuoja padangų perdavimą
- Ar nesandėliuoja per daug padangų, kurios kelia grėsmę gaisrui ar aplinkai
- Ar veikia tik tam skirtuose pastatuose (pvz., autoservisuose)
- Ar atskirai kaupia ir pažymi pavojingas atliekas
Ką darote su senomis padangomis Jūs? Ar esate susidūrę su neteisėtai išmestomis padangomis savo aplinkoje?
Pasidalykite savo patirtimi komentaruose!