Automatinė pavarų dėžė pakeitė mūsų vairavimo įpročius.Bet kas ją išrado? Atsakymas slypi 1939-aisiais – ir tikrai ne taip, kaip dauguma įsivaizduoja.
Automatinės dėžės gimimas
Iki XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigos visi automobiliai turėjo mechanines pavarų dėžes. Vairuotojai turėjo naudoti sankabą ir patys perjunginėti pavaras – ne visiems tai patiko.
Situacija pasikeitė 1939 m., kai General Motors pristatė Hydra-Matic – pirmąją pasaulyje masiškai gaminamą visiškai automatinę pavarų dėžę. Ji buvo montuojama į 1940 metų „Oldsmobile“ modelius.
Kodėl tai buvo revoliucija?
Patogumas ir paprastumas
„Hydra-Matic“ panaikino sankabos pedalą – vairuoti mieste tapo kur kas lengviau, ypač pradedantiesiems.
Naudojimas kare
Antrojo pasaulinio karo metu JAV kariuomenė naudojo „Hydra-Matic“ transmisijas M5 tankuose. Tai įrodė jų patikimumą net ekstremaliomis sąlygomis.
Degalų sąnaudos ir inovacijos
Pirmosios automatinės dėžės nebuvo labai ekonomiškos, tačiau jų patogumas nusvėrė šį trūkumą. Laikui bėgant technologijos tobulėjo, ir dabar automatinės dėžės dažnai yra efektyvesnės nei mechaninės.
Kas tikrai vertas šlovės?
Nors General Motors sukūrė pirmąją komerciškai sėkmingą automatinę dėžę, idėja sklandė jau anksčiau.
Kanados inžinierius Alfred Horner Munro dar 1921 m. sukūrė garu varomą automatinės transmisijos prototipą. Tačiau būtent GM sprendimas ją pradėti masiškai gaminti pakeitė automobilių istoriją.
Kaip tai paveikė Europą ir Lietuvą?
Europoje ilgą laiką dominavo mechaninės dėžės – jos buvo pigesnės, paprastesnės remontuoti ir ekonomiškesnės. Lietuvoje iki šiol nemaža dalis vairuotojų renkasi „mechaniką“, ypač kaimiškose vietovėse.
Tačiau miestuose, kaip Vilnius ar Kaunas, automatinės pavaros tampa norma. Pasak 2024 m. automobilių rinkos analizės, net 65 % naujų automobilių Lietuvoje turi automatinę pavarų dėžę – prieš 10 metų jų buvo tik apie 30 %.
Ką svarbiausia žinoti?
- Pirmoji masiškai gaminama automatinė dėžė – „Hydra-Matic“, pasirodė 1939 m.
- Nors idėja gimė anksčiau, ją įgyvendino General Motors.
- Lietuvoje automatinės dėžės populiarėja, ypač tarp jaunimo ir miestų gyventojų.
- Ekspertai pabrėžia: komfortas, patikimumas ir mažesnės sąnaudos – svarbiausi argumentai už automatinę.
Ką renkiesi tu?
Automatinė pavarų dėžė – tai technologinė pažanga, kuri pakeitė vairavimo patirtį.
O kaip tu? Vairuoji „mechaniką“ ar automatinę? Pasidalink savo nuomone komentaruose, paspausk „dalintis“ arba pažymėk draugą, kuris vis dar nenori atsisakyti sankabos!