Permainingos oro sąlygos, gausiau iškretantis sniegas, spaudžiantis šaltukas sunkina eismo sąlygas, ragina vairuotojus būti dar atidesnius kelyje, rinktis saugų greitį, laikytis saugaus atstumo nuo kitų transporto priemonių. Tačiau ne tik vairuotojo veiksmai dalyvaujant eisme yra svarbu – kitas svarbus aspektas yra tvarkinga automobilio techninė būklė ir priežiūra. Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) primena, kad žiemą būtina eksploatuoti tik tinkamai šiam metų laikui paruoštą automobilį.
Vienas svarbiausių saugumo reikalavimų – tinkamos naudoti žieminės padangos, kurių rekomenduojamas protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis kaip 5 mm. Taip pat būtina patikrinti žibintus, ar jie tinkamai sureguliuoti, ar visos lemputės šviečia ir ar žibintų stiklai pakankamai skaidrūs. Netinkamai prižiūrint žibintus, jų paviršius ilgainiui pasidengia matiniu sluoksniu, dėl to šviesa tampa blausesnė, sutrumpėja kelio apšvietimas, žibintai nesuformuoja teisingo šviesos spindulio, prastai matosi kelkraščiai, kiti eismo dalyviai.
Svarbu kiekvieną kartą prieš važiuojant nuvalyti sniegą ne tik nuo automobilio priekinio stiklo, bet ir kapoto bei stogo. Prieš įjungiant valytuvus rekomenduojama patikrinti, ar jie nėra prišalę. Jei prišalę – nuo stiklo juos reiktų atkelti itin atsargiai, neplėšti jėga. Taip elgiantis bus apsaugoti ne tik valytuvai, bet ir valytuvų mechanizmas.
Krentant temperatūrai, būtina laiku pakeisti vasarinį langų plovimo skystį į žieminį (iki -25°C), juo apiplauti automobilio stiklus, kad neužšaltų purkštukai. Ryte radus užšalusius, šerkšnu padengtus transporto priemonės langus, pirmiausiai reikėtų nuvalyti specialiu gremžtuku arba palaukti, kol automobilis sušils ir stiklą padengęs ledas ištirps. Priekinio automobilio stiklai turi būti nuvalyti ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Stiklai iš vidaus dažniausiai aprasoja ir užšąla dėl salone besikaupiančios drėgmės. Tad rekomenduojama pasikeisti medžiaginius automobilio kilimėlius į praktiškesnius – guminius. Jų priežiūra bus paprastesnė, o automobilio salone neužsiliks drėgmė – mažiau rasos langai. Jeigu langų rasojimas nemažėja, gali prireikti pakeisti salono oro filtrą.
Papildomai patariama nuo užšalimo specialiu tepalu sutepti durų spyneles, silikonu sutepti automobilio durelių, bagažinės gumas. Jomis reiktų pasirūpinti ir kiekvieną kartą po automobilio plovimo – bent keletui minučių atidarius ir palikus pravertas automobilio dureles, bagažinę. Taip gumos neprišals viena prie kitos.
Esant žemai temperatūrai nusilpsta arba gali visiškai išsikrauti akumuliatorius. Tai dažniausiai nutinka, kai automobilis, kurio akumuliatorius yra jau ne naujas, keletą dienų stovi nenaudojamas. Gerokai didesnis nei įprastai krūvis akumuliatoriui tenka ir dėl nuolat automobilyje įjungto šildymo ir šviesos, kurie sunaudoja nemenką dalį akumuliatoriaus pajėgumų.
Dar keli aspektai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį yra aušinimo skystis, stabdžių sistema, laiku keičiami tepalai. Gerai veikiantys stabdžiai yra būtina saugaus važiavimo automobiliu sąlyga. Žiemą, kai kelio danga neretai yra slidi, efektyvus stabdžių veikimas yra būtinas. Svarbu patikrinti, ar aušinimo skystis pritaikytas žemoms temperatūroms, priešingu atveju, aušinimo skystis gali užšalti ir sugadinti automobilio variklį. Alyva yra labai svarbus komponentas sklandžiam automobilio variklio veikimui. Laiku keičiami tepalai, kaip ir kuro filtras, labai palengvina variklio darbą, leidžia sklandžiai transporto priemonę užvesti – tai ypač aktualu, jei lauke stipriai šąla. Žiemą taip pat rekomenduojama palaikyti kuo aukštesnį degalų lygį bake,priešingu atveju, ant jo sienelių gali susidaryti vandens kondensatas, o tai nėra gerai kuro padavimo sistemai ir automobilio varikliui.
Kelių direkcija atkreipia dėmesį, kad, esant sunkioms eismo sąlygoms, geriau susilaikyti nuo nereikalingų kelionių, tačiau esant būtinybei vykti, kviečiame susipažinti su informacija apie kelių būklę ir oro sąlygas, kuri nuolat atnaujinama ir skelbiama Kelių direkcijos interneto svetainėje www.eismoinfo.lt. Taip pat apie slidžius (nesaugius) kelio ruožus prašome informuoti Kelių direkcijos Informacijos skyriaus operatorius telefonu 8 5 232 9600 arba trumpuoju numeriu 1871.