Tobulėjant skaitmeniniam pasauliui, keičiasi ir sukčių metodai, kuriais jie siekia apgauti asmenis. Vis didesnį susirūpinimą Lietuvos gyventojams kelia vis dažniau pasirodančios netikros e. sveikatos svetainės. Šie apgaulingi puslapiai, imituojantys oficialų E. sveikatos portalą, skirti elektroninės bankininkystės paskyrų prisijungimo duomenims pavogti. Gavę prieigą, sukčiai gali lengvai nusavinti banko sąskaitas. Vien per pastarąjį mėnesį aštuoni nukentėjusieji iš Šiaulių ir Telšių apskričių pranešė patekę į tokių sukčių pinkles ir praradę nuo 700 iki 1200 eurų.
Kaip apsisaugoti nuo e. sveikatos sukčiavimo?
Sukčiai su kiekviena diena tampa vis gudresni ir naudoja vis sudėtingesnius metodus, kad apgautų vartotojus ir priverstų juos apsilankyti suklastotose svetainėse. Tačiau yra keletas paprastų būdų, kaip galite apsaugoti savo banko sąskaitą:
1. Nepasikliaukite paieškos sistemomis:
Niekada nepasikliaukite paieškos sistemomis, pvz., „Google“, norėdami rasti oficialią e. sveikatos svetainę. Sukčiai dažnai naudoja mokamas reklamas ir SEO triukus, kad jų suklastotos svetainės būtų aukštai įtrauktos į paieškos rezultatus. Vietoj to visada tiesiogiai naršyklės adresų juostoje įveskite oficialios svetainės adresą: esveikata.lt.
2. Patikrinkite svetainės URL adresa:
Įėję į svetainę, patikrinkite jos URL adresą. Jis turi prasidėti „https://“. Tai rodo, kad svetainė yra saugi ir jūsų asmeninė informacija yra užšifruota. Jei svetainė prasideda „http://“ arba kaip nors įtartinai atrodo, toliau nesiimkite jokių veiksmų.
3. Būkite atsargūs įvesdami PIN kodus:
Prisijungdami prie savo paskyros per Elektroninius valdžios vartus, paprastai būsite paprašyti patvirtinti prisijungimą SMART-ID PIN 1 kodu. Jei šio proceso metu jūsų prašoma įvesti PIN 2 kodą, tai yra raudona vėliava. Šis kodas paprastai naudojamas mokėjimams patvirtinti, o ne prisijungimui. Jei neinicijavote mokėjimo, apsvarstykite, ar saugu tęsti mokėjimą.
Kaip atpažinti suklastotas e. sveikatos svetaines: Apgaulingos svetainės dažnai atkartoja tikros e. sveikatos svetainės dizainą, tačiau jose nėra svarbiausių saugumo priemonių. Jos gali prašyti pateikti nereikalingą asmeninę informaciją, pavyzdžiui, banko PIN kodą, arba pateikti įtartinus prašymus atlikti papildomą patikrinimą. Jei kas nors atrodo ne taip, visada elkitės atsargiai.
Išvada: Daugėjant internetinių sukčių, svarbiausia išlikti budriems. Skirdami kelias papildomas sekundes svetainės duomenims patikrinti ir atkreipdami dėmesį į neįprastus prašymus prisijungti, galite gerokai sumažinti riziką tapti sukčių aukomis.
Ar susidūrėte su įtartina e. sveikatos svetaine arba patyrėte panašų sukčiavimą? Pasidalykite mintimis toliau esančiuose komentaruose!